Illegális szemétlerakatok a Tőketerebesi járásban
2020-ban a Tőketerebesi Járási Hivatal Környezetvédelmi Osztálya 24 lakossági bejelentést kapott az illegális szemétlerakatokkal kapcsolatosan.

A rendőrség 13 panasz esetében megállapította, hogy azokban már a bűncselekmény gyanúja is felmerül, hiszen a felszámolás költségei meghaladják a 266 eurót.
Tíz esetben a hulladékot maga az önkormányzat számolta fel, egy régi hulladéklerakót pedig az a cég, amelynek telephelyén a hulladéklerakó volt.
A legjelentősebb illegális szemétlarakókat Királyhelmecen, Szűrnyegen és Parnóban találták, minden településen kettőt-kettőt. Ezek közül a legnagyobb Királyhelmecen volt, amelynek felszámolása --becslések szerint-- eléri majd a 6500 €-t. Ha nem sikerül felderíteni a szemét tulajdonosát/tulajdonosait/, és apróbb építési illetve háztartási hulladékról van szó, akkor azt a településnek kell felszámolnia.
Egyéb hulladék esetén viszont a járási hivatal említett osztálya jár el. Ez történt Királyhelmec és Nagyazar esetében is – mondta Stanislav Bogdányi, osztályvezető. Hozzátette,
a járás területén feketén lerakott szeméthalmok száma valószínűleg ennél is nagyobb volt, csak a települések egy része azt önerőből felszámolta, nem várva meg a járási hivatal felszólítását.
Itt jegyezném meg, hogy a királyhelmeci Nagyhegyen sétálva, ahol sok-sok apró parcellán elsősorban a bérházakban lakók gazdálkodnak, számtalan helyen látható eldobott műanyagflakon, pléh, konzervdoboz, sőt használt háztartási gépek is, mint a mosógép, a mikrohullámú sütő, a rezsó, a törött bútorok stb. Ha ezek gazdái már vették a fáradságot, és összegyűjtötték felesleges tárgyaikat, miért nem a városi gyűjtőhelyen adták le azokat?
A járási hivatal környezetvédelmi osztályához olyan bejelentések is érkeztek, amelyek a légszennyezés forrásaival kapcsolatosak.
Legösszetettebb ezek közül az az eset, amelyet Hardicsa polgárai kezdeményeztek, és a Tőketerebes közelében található Kovaľka nevű rekultivációs csatornával kapcsolatos. Egyrészt a csatorna megtelt szeméttel, másrészt a szennyezett és büdös víz átjutott a szomszéd falu kataszterébe is. A helyzet megoldása érdekében a járás felvette a kapcsolatot a vízművekkel, a Selmecbányai Szlovák Vízgazdálkodási Vállalattal, a pozsonyi Hidromeliorációval, ill. az érintett önkormányzatokkal.
– mondta Bodgányi, teljesítésüket folyamatosan követjük és kiértékeljük.
