Így változhatnak Kassa városrészei
Kassai városi képviselők egy csoportja javaslatot nyújtott be a városrészek számának 22-ről 12-re való csökkentésére, ami szerintük pénzügyi megtakarítást, hatékonyabb irányítást és jobb szolgáltatásokat eredményezne. Eközben parlamenti képviselők is hasonló javaslattal álltak elő, de az ő elképzelésük szerint 6-ra csökkenne a kassai városrészek száma.

A Kassai városi képviselő-testület Košický klub nevű frakciója szerint a városrészek átalakításáról szóló, évek óta tartó viták eddig főként a kisebb városrészek ellenállásán buktak el, mivel az összevonások következtében egyes helyi politikusok elveszíthetnék posztjukat.
A frakció módosítaná a város statútumát, a javaslat szerint bizonyos városrészeket több tényező alapján nagyobb egységekbe vonnának össze, míg másokat változatlanul hagynának. Minden városrész új elnevezést kapna, pontosabban számot 1-től 12-ig.
A klub elnöke, Ladislav Lörinc szerint – aki egyben a nagy városrészek egyikének, a KVP lakótelepnek a polgármestere – az általuk javasolt modell pénzügyi megtakarítást, a város hatékonyabb irányítását és jobb szolgáltatásokat eredményezne. Emlékeztetett arra, hogy a javaslat benyújtásától számítva tízhetes határidő áll rendelkezésre, hogy azt a városi hivatal megvizsgálja, majd a képviselő-testület elé terjessze. „Nem zárkózunk el más javaslatoktól, de mi vagyunk eddig az egyetlenek, akik valós megoldással álltak elő” – mondta.
A kisebb városrészek szélesebb körű vitát szeretnének a témáról. Egyetértenek abban, hogy a jelenlegi helyzet tarthatatlan, de elutasítják, hogy anélkül döntsenek a lakosokról, hogy megkérdeznék őket. Az átalakításról szóló javaslatot kampányfogásnak nevezték.
– fogalmaztak közös nyilatkozatukban.
A kisebb városrészek vezetői szeretnék megvárni a kassai önkormányzat által megrendelt elemzés eredményét, valamint az Alkotmánybíróság döntését, amely jelenleg azt vizsgálja, hogy összhangban van-e az alkotmánnyal a városrészek számának csökkentése.
Jaroslav Polaček, Kassa főpolgármestere korábban kifejtette, támogatja a vitát a 22 városrészből álló rendszer megváltoztatásáról, amelyet rendkívül költségesnek és fenntarthatatlannak tart. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy meg kell várni az elemzés eredményét és az Alkotmánybíróság döntését.
Eközben parlamenti képviselők is bejelentették, hogy módosító javaslatot terjesztenek elő a Kassa város jogállásáról szóló törvény megváltoztatására. Igor Šimko és Andrej Sitkár (Smer-SD) azt javasolják, hogy hat városrésze legyen az ország második legnagyobb városának.
Šimko elmondása szerint nem akarnak semmit megszüntetni vagy összevonni, javaslatuk megőrzi a történelmi hagyományokat és identitást, miközben hat nagyobb egységet hoz létre, amelyek magukba foglalják a jelenlegi városrészeket. Hozzátette, teret adnak a városi képviselő-testületben a vitára, ugyanakkor májusig végleges döntést kell hozniuk a városrészek számáról.
„Ha ezt nem teszik meg, akkor a parlament dönt majd helyettük” – mondta Šimko. Felhívta a figyelmet arra, hogy októberig meg kell születnie a döntésnek, mert a területi változtatásokat legkésőbb egy évvel a választások előtt el kell fogadni.
A városrészek és a magisztrátus közötti átalakulási folyamat nem pusztán a leépítésről szól, hanem rendezni kell a vagyon, a jogok és a kötelezettségek átruházását, valamint a helyi és városi képviselők számát is – mutatott rá Sitkár.
A javaslat szerint a jelenlegi városrészek településrésszé válnának, megtartva történelmi nevüket, jelképeiket és identitásukat. Egyúttal hat városrészbe tömörülnének. Az indítvány egyúttal kizárná, hogy valaki egyidejűleg polgármester és városi képviselő legyen, emellett a városi képviselők számát 41-ről 45-re növelné, ugyanakkor a helyi önkormányzati képviselők számát körülbelül 190-ről 110-re csökkentené.
Šimko bejelentette, Kassa utcáin petíciót indítanak az általuk javasolt modell támogatására.