2024. szeptember 5., 14:26

Idén is „nagyot ment” a Várlak - KÉPEKKEL

Augusztus 28-a és szeptember 1-je között ismét megtörtént a csoda Füleken. Öt napon át, négy helyszínen, több mint 100 programmal várta az érdeklődőket a Várlak Fesztivál, mely az idén sem okozott csalódást. A Iuvenis Neogradiensis és a Kultfeszt polgári társulás szervezésében megvalósult rendezvényre ez évben is több mint tízezren voltak kíváncsiak.

várlak
Galéria
+1 kép a galériában
A csapat, akik nélkül ez a hét nem működne
Fotó: Várlak Fesztivál Fb-oldala

Aki ott volt, tudja, élettel telt meg a Várfelső utca, hömpölygött a tömeg a sétálóutcán, hogy a várudvarba érve hatalmasat bulizhasson kedvencén. A nulladik napon a Semmelweis című nagy sikerű magyar film vetítésével indult a rendezvény, majd az első napon jött a hagyományos Családi piknik, amikor a családok vették birtokba a várudvart, pénteken és szombaton pedig könnyűzenei és folk koncertek váltották egymást. A fesztivál vasárnap, az Experidance Produkció nagy sikerű Omega Musicaljével, a Gyöngyhajú lány balladájával ért véget.

Szent István-napi megemlékezésből négynapos fesztivál
2016-ban, az augusztus 20-i kenyérszenteléskor még az akkori Via Nova Ifjúsági Csoport tagjai sem gondolták, hogy pár évvel később több mint tízezer embert szórakoztatnak majd Nógrád szívében nívós programjaikkal. Bár Füleken mindig is színes kulturális élet zajlott, az egykor tömegeket vonzó koncertek kissé elmaradtak, kevés volt az olyan minőségi rendezvény, amely a fiatalokat is megszólítja. Ezt a hiányt töltötték ki és magyar bulikat, kvíz- és filmesteket kezdtek szervezni.

De szerettek volna valami maradandót is alkotni, így megfogalmazódott bennük egy fesztivál gondolata. Kezdetben a gyermekprogramokra és esti koncertekre alapoztak, majd fokozatosan bővítették a kínálatot. Mostanra valódi összművészeti fesztivállá nőtte ki magát a Várlak Fesztivál, amely népművészetet, szépirodalmat, pódiumbeszélgetéseket és filmvetítéseket is magában foglal.

Az egyedi fesztiválkapu, a vár falaira vetített fényfestés és a folklak dekorációja is a fesztivál védjegyévé vált. Ezekről egy fiatal, kreatív csapat gondoskodik, amely a rendezvényt megelőző héten, tábor keretében álmodja meg a hangulatos kiegészítőket. A Várlak Fesztivál tavaly óta három helyszínen valósul meg. A várudvaron kívül megépítettek egy pajtaszínpadot, ahol a pódiumbeszélgetések, a stand-up comedy és a koncertek egy része kapott helyet. A városi múzeum udvara a népművészeti koncertek helyszínéül szolgál.

A zenei skála idén rendkívül színesnek bizonyult. Fellépett a GHP, Mehringer, Copy Con, az Analog Balaton, Takács Nikolasz és a Swing ala Django, a Kiss Zenészek, a Bagossy Brothers Company, a Valmar, a Parno Graszt, Majka és Dzsúdló, a Sajó Banda, a Magyar Banda, Ferenczi György és a Rackajam és a Besh o Drom.
várlak
Tömeg az esti koncerten
Fotó:  Várlak Fesztivál Fb-oldala
Mindenki megtalálta a kedvére valót

A hagyományos Családi piknik évek óta a kisgyermekes családok közkedvelt eseménye, az egyik legnépszerűbb helyszín a Ringató sarok, ahol több tucat kisgyermek kúszik-mászik, csúszkál, játszik együtt.

– A Ringatón nemcsak a gyerekek találnak egymásra, hanem a szülők is, barátságok szövődnek kicsik és nagyok között egyaránt. A foglalkozásokat szerdánként tartjuk, ahol a gyermekek gondolkodását, nyelvi készségét, ritmusérzékét és mozgását is fejlesztjük – avatott be Farkas Gabriella foglalkozásvezető, aki két lányával a koncerteken is részt vett.

Illés Veronika is minden évben elhozza gyermekeit a piknikre. Elmondása szerint azért szereti, mert folyamatosak a programok, és minden korosztály megtalálja a kedvére valót.

– Bábszínház, koncertek, akadálypálya, íjászat, van itt minden, úgyhogy egyik gyermekem sem unatkozik. Én személy szerint pedig a Gyöngyhajú lány musicalnek örültem nagyon, ami hatalmas élmény volt – mondta Veronika.

Srna Eszter Ipolyságról érkezett, kifejezetten a népművészeti programokra. Azt mondja, imádja, hogy a legismertebb folk zenekarokra bulizhat a fesztiválon.

– A Magyar Banda most talán a leghíresebb a folk közegben, Magyarországon és itt is. Visszajár a Parno Graszt is, amely szintén nagyon sok embert mozgat meg, és tudnak vele azonosulni azok is, akik nem kifejezetten kedvelik a népzenét. Úgyhogy én mindennap hajnalig bulizok – mondta Eszter.
várlak
Családi piknik a várban
Fotó:  Várlak Fesztivál Fb-oldala
Több helyszín, nagyobb érdeklődés

Essen szó a fesztivált megelőző hatalmas háttérmunkáról is. A sikeres lebonyolítás ugyanis már csak hab a tortán. A munka oroszlánrészét az egész éves szervezés teszi ki. Szvorák Dávid és Molnár Nikolas főszervezők elmondták, a rendezésben és a fesztivál sikeres lebonyolításában öt főszervező, tizenöt koordinátor és 110 önkéntes vesz részt.

– Utóbbiak a főkasszától kezdve, a karszalagozáson, a fesztiválhelyszínek felépítésén, a díszítésen, a zenekarok kiszolgálásán keresztül mindenben segítenek.

Elmondásuk szerint a könnyűzenei koncertek vonzzák a legtöbb embert, idén azonban a pajtában és a múzeumudvarban is nagy volt az érdeklődés.

– Bővülnek a programok, és egyre nagyobb zenekarokat hozunk ezekre a helyszínekre is. A várudvaron tereprendezés történt, valamint az étel, ital árusítását is áthelyeztük egy külső helyszínre, úgyhogy az itteni kapacitás is bővült. A múzeumudvar befogadóképessége nagyjából 1500 ember, de az már nyilván nagyon telített, a pajtaszínpadé pedig maximum 800 fő. Idén a várakozásainknak megfelelően minden helyszínen telt házzal zártunk – avatott be Nikolas.

A pajtaszínpad idén új koncerthelyszínnek számít, amit az egyik aktivistarészleg épített és dekorált, Fehér László vezetésével.

– A Bebek Panzió étterme adta hozzá a helyszínt és az anyagot, az aktivistáink pedig a munkát. Önkéntes munkával épült a pajta, amely most már tavasztól őszig tartó programsorozatnak is helyet ad – tette hozzá Dávid.
várlak
Fényfestés és fesztiválkapu
Fotó:  Schnelczer Zoltán
A sikerhez néha kockáztatni kell

A közönséggel való folyamatos kapcsolattartás is jót tesz a látogatottságnak. Vannak nyereményjátékok, sorsolás és közönségszavazás, ez alapján dől el a zenekarok kiválasztása. Vannak visszatérő vendégek és új fellépők is, de mindig a közönség igényeinek próbálnak megfelelni. Természetesen a sikerhez néha kockáztatni is kell.

– 2021-ben ugrottunk egy nagyot, ekkor lett többnapos a rendezvény és több helyszínt is bevontunk. Akkor nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna, de mára beérett a „négy nap – több helyszín” stratégia. Már nem nagyon kell növekednünk, és alapvetően ezen a területen már nincs is hova, hiszen mindent „belaktunk”, kibéreltünk, felépítettünk. Úgyhogy már csak a színvonalat kell tartani – emelte ki Nikolas, aki azt is hozzáteszi, hogy sikeres pályázatok nélkül mindez nem működne.

– Szeptember végén kezdődik a pályázatíró időszak, ami egészen május végéig tart, és nagyjából 35 pályázatot írunk ez idő alatt. Idén Magyarországról több támogatást kaptunk, mint Szlovákiából, ami azt mutatja, hogy az anyaországnak fontosabb az itteni közösség kulturális megmaradása, mint a hazaiaknak – tette hozzá Dávid azzal, hogy a pályázati támogatásoknak köszönhetően a Várlak Fesztivál messze a környék legolcsóbb rendezvénye ezen a színvonalon és ezzel a zenei felhozatallal.

Megjelent a Magyar7 2024/36. számában.

várlak
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.