Hulladékégető Teszéren? Nem!
Már 2020-ban is felmerült egy hulladékégető építésének lehetősége a Korponai járásban elterülő Teszér község közigazgatási területén. Akkor a kivitelező végül elállt a szándékától, az elmúlt hetekben azonban újra napirendre került a téma.

A szűkebb régió lakosai 2020 nyarán online indítottak aláírásgyűjtést a hulladékégető megépítése ellen. A mintegy 1600 tiltakozó arra hivatkozott, hogy Teszér és környezte tiszta, szennyező anyagoktól és vegyi hulladékoktól mentes, s ezt szeretnék megőrizni utódaik számára is:
2025 februárjában újra napirendre került az 1,6 hektáron megépítendő hulladékégető témája. A községi kultúrházban nyilvános vitát is szerveztek, amelyen szót kapott a kivitelező vállalat, a kassai Granya társaság igazgatótanácsának elnöke, Martin Starzyk is. A nagy érdeklődés mellett zajlott nyilvános vitán Starzyk bemutatta a létesítmény építési tervét. Ebből kiderült, hogy 120 millió euróból építenék meg az Energetikai Újrahasznosítási Központot a Teszér településrészét képező Hontudvarnok közelében, egy magántulajdonban lévő telken. Kifejtette, hogy a létesítmény évente 130 ezer tonna kommunális és ipari hulladék feldolgozására lenne alkalmas. A tervek szerint ebből közel 100 ezer tonnát égetnének el, villamos energiát és hőt előállítva ezzel.
A kivitelező vállalat képviselője azzal is érvelt, hogy a megújuló energiaforrások arányának növelésére éppen a hulladék ilyen jellegű energetikai hasznosítása az egyik legelőnyösebb mód, nem beszélve arról, hogy ezáltal csökkenne a hulladéklerakók száma is. Ebben Szlovákia élen jár, mondta, miközben jelenleg csak a hulladék kilenc százaléka hasznosul energiaforrásként. A nem újrahasznosítható hulladékot hidrogénné alakítanák a központban, amelyet például a tömegközlekedésben tudnának üzemanyagként felhasználni. A beruházás előnyei közé sorolta a mintegy száz új munkahely létrejöttét is, majd kiemelte, hogy a légszennyezés mértéke nem növekedne. A legközelebbi lakóövezet lakosainak egészségét nem veszélyeztetné, ahogy a felszíni és a talajvizek minőségére sem lenne negatív hatással.
A beruházás előnyeit és veszélytelenségét vázoló szakember nem igazán győzte meg a helyieket. A község és a lakosság túlnyomó része továbbra is ellenzi a hulladékégető megépítését. Teszér polgármestere, Štefan Foltán hivatalosan is panaszt tett a megyei ügyészségnél. Nehezményezi, hogy a központ a község kataszterében lévő mezőgazdasági területen épülne, továbbá tart a környezet és a talajvíz szennyezésétől, valamint a forgalmi terheléstől is. A térségben élők amiatt is aggódnak, hogy a beruházás veszélyeztetheti a régió virágzó turizmusát, hiszen a hulladékégető a Teszértől 8 kilométerre fekvő gyűgyi ásványvízforrások védőzónájában, illetve további fontos ásványvízforrások, Szalatnya és Szántó községekhez közel épülne.
– fogalmazta meg közösségi oldalán Gyűgy polgármestere, Dušan Strieborný.
A napokban Kamil Šaško egészségügyi miniszter a közösségi oldalán arról tájékoztatott, hogy hatályon kívül helyezte az egészségügyi minisztérium rendeletét, amely a gyűgyi természetes gyógyforrások védőövezeteit határozta meg. Leszögezte, hogy a gyűgyi gyógyfürdő továbbra is védelmet élvez, és nem lesz ott semmilyen hulladékégető:
– fogalmazott a miniszter.
A környezetvédelmi minisztérium tehát elutasított minden vitát a hulladékégetővel kapcsolatban, s nem adott ki építési engedélyt.
Megjelent a Magyar7 2025/10. számában.