2025. április 2., 10:31

Honvédsírok Pozsonyban és környékén

Az 1848–49-es forradalomnak és szabadságharcnak a Felvidéken is voltak olyan ismert vagy ismeretlen hősei, akikre az itteni magyarság méltán lehet büszke. Az önkéntesek, a nemzetőrök, a honvédek igazságosabb társadalomért harcoltak, s akár az életüket is hajlandók voltak feláldozni.

honvédsírok Pozsonyban és környékén
Galéria
+2 kép a galériában
Petőfi Sándor barátja, Kolmár József a pozsonyi András-temetőben nyugszik

Batthyány Lajos miniszterelnök 1848. május 16-án adta ki a Hazafiak! című felhívását magyar, német és szlovák nyelven. „Szeretett magyar hazánk láthatárán veszélyes felhők tornyosulnak. Minden hazafi szent kötelessége hazáját bel és kül ellenségek ellen védeni: ezt igényli a természeti jog, ezt parancsolja a törvény” – állt a felhívásban. S a hívó szónak nem kis számban voltak tájainkról is követői, amit a Felvidéken található honvédsírok nagy száma is igazol.

Ezek szorgos kutatója Görföl Jenő, a Csemadok központi titkára, aki Kovács László történésszel együtt évekig járta a felvidéki települések temetőit. Görföl szerint a kegyeleti emlékeknek a védelme minden civilizált társadalomnak alapvető kötelessége, sajnos azonban van rá példa, nem is egy, hogy a helytelen történelemszemlélet vagy a szemellenzős látásmód miatt ezeket eltüntették.

A nyargonc

– Engem mindig is érdekelt a történelem, s ez a korszak különösen. Nyilván az is hozzájárult az érdeklődésem felkeltéséhez, hogy egyszer kísérőnek ajánlottak Ráday Mihály, Katona Tamás és Csorba László mellé a felvidéki, lengyelországi és csehországi körútjukon. Akkoriban mentek a magyar televízióban a szabadságharcról szóló félórás dokumentumfilmek március 15-e és október 6-a táján – fogalmazott lapunknak Görföl Jenő, hozzátéve, akkor tudatosította, milyen sok ilyen honvédsír van országszerte. 

A honvédsírok vagy a szabadságharc támogatásában részt vett felvidéki hősök pozsonyi és Pozsony környéki síremlékei voltak annak az előadásnak a témái, amelyet Görföl Jenő a Pozsonyi Casinóban tartott. 

A közelmúltban olyan szerencsém volt, hogy kezembe került egy ’48-as honvédtiszt, a magát jókai származásúnak tartó Takács Gyula nyargonc, azaz futár főhadnagy naplója, amelyben végigkísérte a ’48-as történéseket. Takács Görgei segédtisztje is volt, ott volt például az ácsi ütközetben is, ahol Görgeit baleset érte

– mondta Görföl. Takács Gyula 1848 szeptemberétől volt közvitéz a pozsonyi önkéntes nemzetőrcsapatban, de már Pesten jogászhallgatóként bekerült a reformkori mozgalmakba. Pozsonyban a megyénél kapott állást, és itt is résztvevője lett a pozsonyi diéta körüli eseményeknek. A naplója szerint elkísérte a Bécsbe utazó országgyűlési küldöttséget is.

Takács írt arról is, hogy a Pozsonyba március 17-én visszaérkező küldöttséget a hajóállomáson összesereglett nép lelkesen üdvözölte, vezetőit, Kossuthot és Batthyányt a Zöldfa vendéglőbe kísérte, amelynek a helyén ma a Carlton Szálló áll. A Sétatéren, a Zöldfa előtt Kossuth Lajos tartott lelkesítő beszédet a tömegnek, és bemutatta Batthyány Lajost, a leendő miniszterelnököt, idézi Görföl Takács naplóját.

Hol sírjaink domborulnak

Elsőként talán a pozsonyi családi kriptában nyugvó báró Jeszenák Jánosról kell említést tenni, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc vértanújáról, aki Esterházy János dédapja volt. Földi maradványait csak a kiegyezést követően, 1867-ben helyezhették el a pozsonyi családi kriptában, a Kecske-kapui evangélikus temetőben. 

A pozsonyi honvédsírok kapcsán mindenképpen meg kell említeni Rázga Pált, aki az említett Kossuth beszédet hallgató, többségében német ajkú tömegnek tolmácsolta Kossuth szavait. Rázga modori német volt, az egyik unokabátyja, Rázgha József Alsószeliben van eltemetve, miután megsérült a csatákban, ott gazdálkodott tovább

– mesélte Görföl.

honvédsírok Pozsonyban és környékén
Rázga Pál sírja a Kecskekapui temetőben

Az előadás során több ismert vagy kevésbé ismert honvéd pozsonyi vagy környékbeli sírhalma és rövid története is szóba került. Ilyen a modori születésű Kanka Károly orvos síremléke a pozsonyi evangélikus temetőben. Kanka 1848–49-ben főorvos volt a magyar hadseregben, majd ugyanott törzsorvos, előbb Görgei hadtestében, majd a szegedi és az aradi kórházakban.

Kolmár József sírja a pozsonyi András-temetőben található, szerencsére nem lett a temető átalakításának az áldozata, sok magyar vonatkozású síremléknek azonban nem volt ekkora szerencséje. Kolmár József arról ismeretes, hogy Pozsonyban Záborszkynál Petőfivel együtt másolta az országgyűlési tudósításokat, majd 1848-ban a koronázó városban nemzetőrnek állt. 1847-ben Batthyány Lajos mellett tejesített szolgálatot, 1848-ban Kossuth Hírlapja, 1849-ben a Közlöny korrektora és belső munkatársa volt.

A szabadságharc bukása után Noszlopy Gáspár szabadcsapatában fegyverrel is harcolt, majd tanári pályára lépett. Pozsonyban élt, itt is halt meg.

– Justi Henrik síremléke is megmaradt a pozsonyi András-temetőben. Ő szervezte meg a Pozsonyi Nemzetőrséget, amely Szenicnél legyőzte a Jozef Miloslav Hurban által vezetett szlovák népfelkelők seregét. 1850-ben a forradalomban való részvétel miatt haditörvényszék elé állították, és fogságban tartották. Kilenc hónapig folyt ellene a vizsgálat – mondta Görföl. 

De további síremlékekről is tudomást szerezhettünk, a teljesség igénye nélkül említésre került például Somlyay Sándor Dévényben található síremléke. Róla Bona Gábor Az 1848/49-es szabadságharc tisztikara című könyvében azt írja, hogy az augusztus 12-ei szászsebesi ütközetben súlyosan megsebesült, majd Nagyszebenben halálra, illetve tíz év várfogságra ítélték,1852 végén azonban kegyelmet kapott. Dévényújfaluban halt meg 1881-ben. 

Kucsera József lengyel honvéd síremlékénél is rendszeresen megemlékeznek a pozsonypüspökiek. Bittera Béla honvéd főhadnagynak Gútoron, Csenkey Vendel honvédnak Félben, Cséfalvay Alajos honvéd őrnagynak pedig Rétén van síremléke. Heckenast Gusztáv könyvkiadó a pozsonyi evangélikus temetőben nyugszik. 1848. március 1-jén Landerer Lajossal együtt ő adta ki a szabad sajtó első termékeit.

honvédsírok Pozsonyban és környékén
Heckenast Gusztáv könyvkiadó a pozsonyi evangélikus temetőben nyugszik

Krascsenits Kálmán honvéd főhadnagy és Meszlényi Jenő honvéd ezredes – Kossuth Lajos sógora – is a pozsonyi Szent András-temetőben vannak eltemetve.

„A volt negyvennyolcas honvédek jelentős része elveszítette vagyonát vagy korábbi megélhetési lehetőségeit, ezért később sem tudták biztosítani családjuk számára a megélhetést. Sokan csatákban szerzett súlyos sebesüléseik miatt váltak munkaképtelenné. A szabadságharc hősei gyakran teljesen ki voltak szolgáltatva a környezetüknek, ahol éltek. Könyöradományokból, sokszor koldulásból éltek, így tartva fenn önmagukat és családjukat” – olvasható a Hol sírjaink domborulnak című könyvben. Az eddig már két kiadást megélt könyvben a mai Szlovákia területén található honvédsírokat, valamint az 1848–49-es emlékműveket gyűjtötte össze a Kovács László–Görföl Jenő szerzőpáros. A könyv több mint 400 fényképet tartalmaz, emellett kiemelten tárgyalja a pozsonyi forradalmi eseményeket, valamint a Csilizköz és Gömör hadi eseményeit, illetve szereplőit, és bemutatja a bukás után létrejövő honvédegyletek működését is. 

Ha lenne rá elegendő anyagi forrás egy harmadik, bővített kiadás is megjelenhetne már, mert mindig újabb és újabb nevek és emlékek kerülnek elő. A célunk a könyvvel valójában az volt, hogy rábírjuk az önkormányzatokat meg az iskolákat, vállalják fel ezeknek a síroknak a gondozását, hogy megmentsék őket a pusztulástól

– zárta Görföl Jenő.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2025/12. számában.

honvédsírok Pozsonyban és környékén
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.