Hogy óvjuk meg gyermekeinket a betegségektől?
A nyirkosabb őszi napok, valamint az óvodába és az iskolába való visszatérés alaposan igénybe veheti a gyerekek ellenálló képességét, ráadásul nyakunkon van a koronavírus második hulláma is, amely most már közvetlen közelünkben szedi áldozatait. Vajon tehetnek-e bármit a szülők azért, hogy megóvják gyermekeiket a betegségekkel szemben? Erre voltunk kíváncsiak akkor, amikor bekopogtattunk Dargó Viola gyermekgyógyászhoz, aki az újszülött kortól 19 éves korig kíséri végig a királyhelmeci gyerekek egy részének életét.

Doktornő, sok beteg keresi fel mostanában rendelőjét?
A helyzetet nem nevezném katasztrofálisnak, igaz, hogy viszonylag sokan jönnek mostanában a rendelőnkbe, de a gyerekek többségét a pedagógusok elővigyázatosságból küldik hozzánk köhögéssel, orrfolyással, torokgyulladással, emésztési panaszokkal…A panaszok mintegy 80 százaléka igazából nem nevezhető betegségnek.
Örömmel mondhatom: nincs több betegünk, mint a korábbi években ilyenkor. Pácienseim között eddig egyetlen koronavírussal fertőzött gyereket találtunk, akit édesanyja fertőzött meg, aki betegápoló.
A védekezés minden szabályára odafigyelünk: a váróban egyszerre csak három beteg és kísérője lehet, az előkészítőben pedig egy. A fertőtlenítőszer pedig ott van mindenütt.
Hogyan erősíthető a gyerekek immunitása?
Ennek egyrészt genetikai vonatkozásai is vannak, másrészt az is igaz, hogy a mai gyerekek viszonylag kevés időt töltenek a friss levegőn. Ennek hiánya azután megjelenik testtartásukban, testsúlyukban, pszichikumukban.
Egyre többen válnak allergiássá, a liszt-, a laktóz-, szója-, a tojásfehérje-érzékenység is emelkedőben van.
Kevés gyümölcsöt és zöldséget fogyasztanak. Már csecsemőkorban megszokják a tápszerezést. Jó lenne, ha a szülők visszatérnének a hagyományos ételekhez, egy meleg vacsoránál semmi sem lehet finomabb és egészségesebb! Sok szülő azt is elfelejti, hogy a beteg gyerek számára a húsleves vagy a házilag készített kompót már az előző nemzedékek idején is bevált. Tudom, a gyerekek egy része ma elutasítja a leveseket, de ez azért lehetséges, mert nem szoktatták rá őket. Támogatom a probiotikumok szedését is, antibiotikumok mellett feltétlenül, de akár heti 1-2 alkalommal egyébként is. Tabletta formájában kapjanak D-vitamint is, mert arra egész életünk során szervezetünknek nagy szüksége van.
Mit gondol a védőoltások beadásáról?
Egyértelműen helyeslem, nálunk eddig mindössze 2-3 szülő utasította azokat el.
Októbertől mindenszentekig jó, ha a gyerekek influenza elleni védőoltásban is részesülnek, ami ingyenes és nincsenek mellékhatásai. Ráadásul idén különösen fontosnak tartom a védőoltást, hiszen az influenza és a Covid19 tünetei roppant hasonlóak, de aki védett az influenzával szemben, annak egészségi panaszait egyértelműen más megbetegedés okozza.
Ez nemcsak a gyerekek, hanem az idősek és a krónikus megbetegedésekben szenvedők esetében is igaz. A védőoltások mellett a higiéniai előírások betartása is elengedhetetlen, ahogyan a rendszeres szellőztetés vagy a helyes táplálkozás is. Sajnos, az influenza emelheti a koronavírusos megbetegedések számát.
Végzetül még egy kérdés, Ön mit tart legszebbnek saját hivatásában?
A gyógyításon kívül azt a tényt, hogy nyomon követhetem egyes emberek életét az újszülött kortól a felnőtté válásig. Különösen jóleső érzés, amikor egykori pácienseim szülőként újra visszatérnek hozzánk.