Hit, erkölcs, szociális érzékenység, politikai szerepvállalás
Slachta Margit volt a képviselők között az első nő a magyar parlamentben. Emléke előtt tisztelgett a Magyar Szövetség Nőtagozata és a Forum Feminarum – Eleven Nők Fóruma a Kassán rendezett konferenciájával.

A kassai születésű Slachta Margit volt a szociálpolitika és a keresztény feminizmus úttörője. Szembeszállt kora mindkét pusztító ideológiájával, a fasizmussal és a kommunizmussal is. El kellett hagynia hazáját, az USA-ban, Buffalóban halt meg. Földi maradványait 2021-ben hozták haza, a Fiumei úti sírkertben nyugszik.
A kassai konferencia szervezői azt szeretnék elérni, hogy Slachta Margit munkássága újra bekerüljön a köztudatba. Gergely Papp Adrianna, a Nőtagozat elnöke rámutatott, a képviselőnő olyan témákat feszegetett, amelyek még ma is aktuálisak. Mint mondta, minden változik, a nők szerepe is a társadalomban, és ezért van szükség konferenciákra, párbeszédre, minél szélesebb körben.
Hetey Ágota főkonzul köszöntőjében kiemelte, a 20. századi női jogvédő mozgalom kiemelkedő alakja korát megelőzve állt ki a nők jogaiért. Felismerte, hogy a társadalom legnagyobb problémái a szegénységből, a nők és az elnyomottak helyzetéből erednek, és ezek javításában a nők tehetnének a legtöbbet, ha megfelelő jogokat és lehetőséget kapnának. A magyar törvényhozás képviselőjeként a szociális munka, a politikai aktivizmus és a nők jogainak bátor hirdetője volt. Az emberi jogokért folytatott harc számára nem csupán politikai kérdés volt, hanem erkölcsi kötelesség is. Slachta Margit felismerte, hogy a női politikai szerepvállalás jog és felelősség egyben – mondta a főkonzul.
– hangsúlyozta.
Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke köszöntőjében kiemelte, a Slachta Margit képviselte erények és értékek nélkülözhetetlen részei kell, hogy legyenek a közéletnek. Mint mondta, ő nem ideológiák mentén szervezte meg a közösségét, a politikát, hanem össze tudott kapcsolni egyetemes értékeket, a kereszténységet és a szociális érzékenységet.
A konferencia keretében bemutatták a két szervező tevékenységét. Bokor Réka beszélt egyebek mellett az Egy táska női szeretet programjukról, az adományokat éppen most osztják szét. A résztvevők előadásokat hallgathattak meg, illetve a Kárpát-medencei női szervezetek képviselőinek kerekasztal-beszélgetését, amelyen Csöbör Katalin parlamenti képviselő, a Nő a Siker Alapítvány alapítója, Biró Rozália parlamenti képviselő, az RMDSZ és az EPP Nőszervezeteinek elnöke, Sípos Hajnalka, a Vajdasági Magyar Szövetség Női Fórumának elnöke, Balogh Lívia, a KMKSZ elnökségi tagja, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője, Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió Egyesület elnöke, Gergely Papp Adrianna, a Magyar Szövetség Nőtagozatának elnöke és Bauer Ildikó, a Nőtagozat alelnöke vitatták meg a nők közéleti szerepvállalásának fontosságát és osztották meg a jó gyakorlatokat.
Lapunknak nyilatkozva Gergely Papp Adrianna kiemelte, Slachta Margit nagyon sokoldalú, rendkívüli személyiség volt, göröngyös politikai úttal, de sosem alkudott meg.
– Példaképünknek tartjuk, mert a mindennapi élet problémáival foglalkozott. Nemcsak felvetette őket, hanem megoldásokat is kínált, sőt, ő maga is sokat dolgozott a megoldásukon.
Slachta Margit szorosan kötődött a valláshoz, de nem bigott módon, hanem haladó szellemiséggel, a keresztény értékeket át akarta ültetni a mindennapi életbe. Munkásságát mégis kevesen ismerik.
– Márai Sándorhoz hasonlóan őt is, úgymond utólag fedezte fel a társadalom. Nekünk, nőknek, a Nőtagozatnak, a mindenkori női egyleteknek, szervezeteknek a feladata, hogy felelevenítsük azokat az igaz értékeket, amiket ő is vallott – emelte ki Gergely Papp Adrianna.
A Slachta Margit nevét viselő konferencia ötletgazdája Orosz Kiss Réka, a Forum Feminarum PT társelnöke, az MCC női közéleti vezetőképző tavalyi évfolyamának végzőse. Sokat foglalkoztak a női közéleti szereplőkkel, s amikor kutatni kezdte a szlovákiai magyar hátteret, ráakadt Slachta Margira, Kassa szülöttére, az első női képviselőre. Megkereste Gergely Papp Adriannát, hogy szerinte lenne-e igény arra, hogy egy nemzetközi konferenciát szervezzenek, aki igent mondott, és elindult a közös munka.
Hozzátette, Rigó Orsolya társelnökkel együtt azt tűzték ki a Forum Feminarum céljául, hogy nőjogokkal foglalkozzanak, és ne csak a politikai szereplőket, hanem a közélet más, hasznos nőtagjait, szervezeteit is beemeljék a közbeszédbe. A konferencia jó alkalom arra, hogy dialógust kezdeményezzenek, illetve megkeressék azokat a női szövetségeseket, akik már dolgoznak az adott témában.
– mondta. Hozzátette, szeretnék, ha a konferencia évente megrendezésre kerülne, s rendszeres képzési alkalmakat is csatolnának hozzá.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2025/15.-16. ünnepi számában.