2025. január 7., 18:43

Hiánypótló könyv jelent meg a párkányi régió védett területeiről és növényeiről

Gyetven Melinda és Dítě Zsuzsanna könyve 25 év kutatásait, természetjárását és felfedezéseit foglalja szakmai egységbe. A könyvbemutató mellett a növényekről készült fotókiállítást is megtekinthették az érdeklődők. A kiállítás január 12-ig látogatható a Barta Gyula Galériában.

Védett növények könyv
Fotó: Bokor Réka

„A természet megóvása mindannyiunk közös felelőssége” – húzta alá Gyetven Melinda, a kötet megálmodója, a helyi alapiskola kémia-biológia tanára, aki 25 évig járta a környéket a védett fajok után kutatva növényhatározóval és fényképezőgéppel. A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem botanika szakán végzett, ahol atesztációs munkája részeként 25 évvel ezelőtt kezdett a párkányi régió védett növényeivel foglalkozni. Az 1999-ben megjelent Esztergom és Dorog flórája című könyv inspirálta arra, hogy kutatni kezdjen Párkány környékén.

Védett növények Párkány
Fotó:  Bokor Réka
Hét különböző élőhelyen kutatta a védett növényeket, mint a kéméndi és kőhídgyarmati szikesek, a csenkepusztai homokbuckák, Burda erdeje, erdő- és sziklasztyepje, a Bélai-dombok és a Kék-hegy, a szalkai erdő és erdősztyepp, valamint a párkányi mocsárrét.

Az 1960-as szakirodalom szerint 130-140 védett faj élhet a környéken, ebből Melinda végül 124-et talált meg és dokumentált. Térképen bejelölte, hol találta az egyes növényeket, így elkészült térségünk első flóratérképe is, amit ajándékként mellékelnek a könyv mellé.

Védett növények Párkány
Fotó:  Bokor Réka

„Amikor kint voltam a természetben várva, hogy a szél elcsendesedjen, hogy le tudjam fotózni a virágot, a körbeölelő neszek, illatok és apróságok emlékeztettek arra, milyen fontos közvetlen, fizikai kapcsolatban lenni a természettel. A természet harmóniája nélkül mi magunk sem lehetünk teljesek” – mondta el beszédében Gyetven Melinda.

Védett növények Párkány
Fotó:  Bokor Réka

Melinda 25 éves kutatási eredményeit volt kedves tanítványa, Dítě Zsuzsanna szakmai segítségével dolgozta fel.

Nagyon sokáig kerestem azt a személyt, akivel együtt könyvbe tudnánk foglalni ezt a nagy anyagot, végül 2022-ben kerestem fel Zsuzsát, aki szakmájában elismert botanikus lett”

– emlékezik vissza a szerző.

Dítě Zsuzsanna szintén Párkányban született, Nyitrán végezte az egyetemet környezetvédelmi ökológia szakon. Diplomamunkájában a csenkepusztai homokbuckák természeti állapotát mérte fel. Doktori tanulmányait Pozsonyban végezte, jelenleg a Szlovák Tudományos Akadémia Növénytudományi és Biodiverzitási Központjában dolgozik. Kutatása a gyepek, vizes élőhelyek tér- és időbeli változására összpontosul a Kárpát-medence számos szegletében.

Védett növények Párkány
Fotó:  Bokor Réka
A kutató elmondta, a könyv a laikus megfigyelő leírása és a szakirodalom ötvözete, kétnyelvű kiadvány, melyben egymás mellett halad a magyar és szlovák szöveg. Az első fejezetben a térség különböző élőhelyeit mutatják be, mint például a Hegyfarok, a szalkai Baglyas, a bajtai, kisújfalusi, szentgyörgyhalmi élőhelyek, a köbölkúti Párizsi-mocsarak, a Kovácspataki vulkanikus hegység. A második részben pedig 124 növény egész oldalas színes fényképe, leírása található, virágzási idejük és jelenlegi védettségük ismertetésével együtt.

„Párkány térségének természeti értékeiről és növényritkaságairól mindeddig nem jelent meg átfogó tanulmány, holott más alföldi tájakkal egybevetve kimagasló a természeti változatossága és fajgazdagsága” – emelte ki Dítě Zsuzsanna. Az egységes áttekintés nyúltó kiadványt haszonnal forgathatják a biológia iránt érdeklődő diákok, valamint a természetjárók turisták és helyiek kirándulásaik során.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.