Hiánypótló könyv jelent meg a párkányi régió védett területeiről és növényeiről
Gyetven Melinda és Dítě Zsuzsanna könyve 25 év kutatásait, természetjárását és felfedezéseit foglalja szakmai egységbe. A könyvbemutató mellett a növényekről készült fotókiállítást is megtekinthették az érdeklődők. A kiállítás január 12-ig látogatható a Barta Gyula Galériában.

„A természet megóvása mindannyiunk közös felelőssége” – húzta alá Gyetven Melinda, a kötet megálmodója, a helyi alapiskola kémia-biológia tanára, aki 25 évig járta a környéket a védett fajok után kutatva növényhatározóval és fényképezőgéppel. A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem botanika szakán végzett, ahol atesztációs munkája részeként 25 évvel ezelőtt kezdett a párkányi régió védett növényeivel foglalkozni. Az 1999-ben megjelent Esztergom és Dorog flórája című könyv inspirálta arra, hogy kutatni kezdjen Párkány környékén.
Az 1960-as szakirodalom szerint 130-140 védett faj élhet a környéken, ebből Melinda végül 124-et talált meg és dokumentált. Térképen bejelölte, hol találta az egyes növényeket, így elkészült térségünk első flóratérképe is, amit ajándékként mellékelnek a könyv mellé.
„Amikor kint voltam a természetben várva, hogy a szél elcsendesedjen, hogy le tudjam fotózni a virágot, a körbeölelő neszek, illatok és apróságok emlékeztettek arra, milyen fontos közvetlen, fizikai kapcsolatban lenni a természettel. A természet harmóniája nélkül mi magunk sem lehetünk teljesek” – mondta el beszédében Gyetven Melinda.
Melinda 25 éves kutatási eredményeit volt kedves tanítványa, Dítě Zsuzsanna szakmai segítségével dolgozta fel.
– emlékezik vissza a szerző.
Dítě Zsuzsanna szintén Párkányban született, Nyitrán végezte az egyetemet környezetvédelmi ökológia szakon. Diplomamunkájában a csenkepusztai homokbuckák természeti állapotát mérte fel. Doktori tanulmányait Pozsonyban végezte, jelenleg a Szlovák Tudományos Akadémia Növénytudományi és Biodiverzitási Központjában dolgozik. Kutatása a gyepek, vizes élőhelyek tér- és időbeli változására összpontosul a Kárpát-medence számos szegletében.
„Párkány térségének természeti értékeiről és növényritkaságairól mindeddig nem jelent meg átfogó tanulmány, holott más alföldi tájakkal egybevetve kimagasló a természeti változatossága és fajgazdagsága” – emelte ki Dítě Zsuzsanna. Az egységes áttekintés nyúltó kiadványt haszonnal forgathatják a biológia iránt érdeklődő diákok, valamint a természetjárók turisták és helyiek kirándulásaik során.