Heuréka a nemzeti öntudat tükrében
Hatodik alkalommal szervezte meg a Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont Gútán a Heuréka Magyar Tudománytörténeti Vetélkedőt alapiskolásoknak június 5-én, az Adamis Anna Városi Művelődési Központban.

Az idei verseny témája az orvostudomány volt, ebben a témában adott elő dr. Kiss László orvostörténész, a magyar orvostörténetírás kiemelkedő alakja.
Előadása A sebészet mérföldkövei a 19. században címet viselte, de beszélt a korábbi évszázadok történetéről és az orvosok képzésének történetéről és arról is, hogy mit és ki gyógyíthatott az elmúlt évszázadban.
A vetélkedőt Tóth Árpád, Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont igazgatója nyitotta meg, aki kiemelte a trianoni békediktátum másnapján időszerű arról beszélni és még jobban felerősödik a vetélkedő jelentősége, hogy a versennyel a nemzeti öntudatot is erősíteni akarták, hogy a diákok megismerjék nagy elődöket, akik a tankönyvekben benne sincsenek, viszont tevékenységükkel a magyarságnak és a világnak is sokat adtak.
A versenybe 13 csapat kapcsolódott be, többek közt a magyarországi Seregélyesről két csoport is. Az idei verseny témáját Kiss László javaslatára választották, az előző években már 4 témát feldolgoztak: Magyar feltalálók a közlekedés történetében, Világjáró magyarok, Nobel-díjas magyarok és Magyar feltalálók a hírközlés történetében – ezek a témák mind azt bizonyítják, hogy a magyarok kreatívak és van miért büszkének lennünk.
A vetélkedőn kreatív feladatokat oldottak meg a diákok és tudást felmérő kérdésekre adtak választ.
Az értékelésben Kiss László eredményesnek minősítette az összes csapatot, szívből gratulált a diákoknak és a felkészítő tanároknak is, bízik benne, hogy jövőre is lesz ilyen verseny, és a vetélkedő híre több helyre is eljut, hogy többen kapcsolódjanak be. A vetélkedő háziasszonya László Szilvia tanárnő gratulált a résztvevőknek, akik mindannyian ajándékokkal térhettek haza. A harmadik legjobb eredményt az ekecsi Arany János Alapiskola érte el, második helyen az érsekújvári Czuczor Gergely csapata végzett, az első helyen a gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont diákjai végeztek.
A vetélkedő támogatói a Rákóczi Szövetség, az iskola mellett működő Szülői Szövetség és Gúta Városa voltak.