Hétvégén Kolonban találkoznak a generációk
Idén immár 22. alkalommal kerül sor a Generációk Találkozására a Zoboralján. A háromnapos rendezvény, amely nemcsak a zoboraljiakat és a magyar nyelvű programok ellenére nemcsak a magyarokat szólítja meg, július 19. és 21. között valósul meg a koloni szabadtéri színpadon, melynek életre hívójával és fő szervezőjével, Ladányi Lajossal beszélgettem.

Hosszú éveken keresztül az egyik motorja ennek a rendezvénynek Tóth Klára volt, aki sajnos már nem lehet közöttünk. Kedvessége, végtelen türelme az egyik biztosítéka volt annak, hogy a zoboraljiak számára kiemelt jelentőségű esemény mindig jó hangulatban zajlott.
Ladányi Lajos is kiemelte, hogy Klára teljes odaadásával, tudásával, készségével mindig biztos pont volt a szervezésben és a fesztivál során is, így nem véletlenül kapott posztumusz Pogány Erzsébet-díjat 2021-ben.
A díjat évente adományozzák annak, aki a közösségépítésben és szervezésben példamutató tevékenységével jár elöl, s általában olyan személyiségek kapják meg, akik nincsenek reflektorfényben, de szorgos hangyamunkával nagyban hozzájárulnak a felvidéki magyarság kulturális és közéleti tevékenységéhez.
A rendezvény általában háromnapos, idén sem lesz ez másképp. A pénteki nap ezúttal is a gyermekeké. 16 órától íjászbemutatóra kerül sor, mégpedig a Szent György Lovagrend Felvidéki Nagypriorátusa Zoboralji Apródjainak megjelenítésében.
Az apródok szereplése, bemutatója egy olyan tevékenység, ami szerintem Felvidék-szerte figyelmet érdemel. Hogy ilyen szinten is foglalkoznak a gyerekekkel, az Csámpai Lászlónak, a Szent György Lovagrend felvidéki nagypriorjának köszönhető. Az ő vezetésével, az ő irányításával a legapróbbaktól a serdülőkorú gyerekekig bezárólag (8-tól 18 éves korig) egy komoly lovagi bemutatót fogunk látni, ami már magában is egy kuriózum.
Már a bevonulásuk is megkoreografált, hiszen fegyelmezetten, alakzatban vonulnak fel. Az öltözékük látványos, a gyermekek a lovagrend szimbólumait viselik magukon. Mivel rendszeres próbáik vannak, ösztönzi őket a feladat, amit teljesíteniük kell és hogy ezt a közönségnek is előadhatják. Utána jön az általuk bemutatott műsor, vagyis az íjászbemutató, középkori harci fegyverekkel.
Az apródok a fegyverforgatással is megismerkedtek, de az igazán látványos az, amikor célba lőnek, mert azt nagyon magas színvonalon képviselik. Például ilyen szereplésük volt két éve Nyitrán, a Kálvária-dombon, ahol nagy sikerük volt, úgyhogy örülünk ennek. Olyankor vesszük észre, hogy milyen komoly dolog ez, mert mi ezt már úgymond megszoktuk, de ha jön egy új ember, aki megcsodálja és látja benne a rengeteg munkát, az odafigyelést is. A műsorukra az amfiteátrum melletti füves területen kerül sor.
Az apródok bemutatóját táncház követi.
A komáromi Hárompatak zenekar látogat el közénk, ők muzsikálnak, és addig tart a táncház, amíg mindenki jól érzi magát.
Természetesen a kézműves foglalkozások sem maradhatnak el.
Így van, lesz csuhézás Balázs Lillával, dekoratív képek készítése Szomorcsík Szombath Rozáliával, horgolás Cserman Dominikával és társasjátékozás Bíró Gergővel. Az a tapasztalatunk, hogy szombaton is nagy számban érkeznek családosok, tehát másnap sem kell unatkozniuk majd a legkisebbeknek, hiszen mindenki találhat magának szórakozást.
Ha már a szombati napról beszélünk... Az a Zoboralji Rockfesztivál napja. Kik lépnek fel idén?
Úgy gondoltuk, hogy azok közül szólítunk meg zenekarokat, akik már többször jártak Zoboralján, és jól ismerik őket. 17 órától, elsőként a magyarországi és felvidéki zenészekből álló Szomorú Péntek lép színpadra, őket az Expired Passport követi 18 órától, majd este héttől az LM Retro Band műsora következik. 20.30-tól a Szkítia koncertezik, 22 órától pedig élőzenére bulizhatunk egészen hajnalig.
Vasárnap is színes program várja a jelenlévőket.
17 órától hagyományőrző és éneklőcsoportok lépnek fel. Megtekinthetjük a pogrányi és a nyitracsehi férfikórusok műsorát, továbbá a csaitári és a lédeci hagyományőrző csoportok előadásait. Vendégünk lesz az ógyallai Bellő zenekar is.
Az este pedig az operetté lesz a főszerep...
Egy komplett műsort láthat a közönség, melynek címe Operett dallamok a csillagok alatt. Szándékosan kapta ezt a címet, hiszen az előadás már az estébe hajlik és a műfaj sem passzol a déli verőfényes napsütéshez, hiszen a primadonnák a díszes ruháikban, napsütésben nem igazán tudnak érvényesülni. Az est során fellép Bódi Barbara, Pánczél Klaudia, Bozsó József és Kádár Szabolcs is.
Ha jól tudom, nem félig playback előadásról van szó.
Nem bizony! A magyarországi művészeket a 16 tagú Dunakeszi Szimfonikus Zenekar kíséri, tehát teljesen profi produkciót láthat majd a közönség. A koloni szabadtéri színpadon nagyon jól mutat majd ez a műsor, mivel ott van erre tér és nagyon jó az akusztika is.
A rendezvény fő szervezője a Csemadok Nyitrai Területi Választmánya, társszervezője a Zoboralja Kht., együttműködő partnere Kolon község, támogatója pedig Magyarország Miniszterelnöksége, a Bethlen Gábor Alap és, a Kultminor.