2025. február 24., 14:27

Helyünk van őseink földjén: ünnepelt a dunasápújfalui Csemadok - KÉPEKKEL

A Csemadok megalapításának hetvenötödik évfordulóját ünnepelték Dunasápújfalun. A jubileumi ünnepség nagy sikert aratott a településen. A helyi alapszervezet 1951-ben alakult.

Dunasápújfalui Csemadok
Galéria
+10 kép a galériában
Kiváló hangulatban ünnepeltek
Fotó: Dunasápújfalui Csemadok archívuma

Az ünnepen az ifjú helyi csemadokosok mellett (Mózes Márton, Fülöp Sára, Moore Tímár és Moore Dominik), felléptek azon tehetségek is, akiket a Csemadoknak köszönhetően fedeztek fel. Köztük Popálená Izabella, aki a Csemadok áltat szervezett Őszirózsa magyar nóta verseny aranykoszorús énekese, abszolút győztese. Valamint a tehetséges népdalénekes lányok, Popálená Stella, Szitka Lea és Szkurák Evelin, akik a Csemadok és a szenci magyar alapiskola mellett működő Möggyesben táncolnak és énekelnek. Színre lépett Szil testvértelepülés citerazenekara valamint a Felsőszeli Nyílórósza Tánccsoport és a Nyitracsehi Férfi Éneklőcsoport is.

Amikor 2019. márciusában meghirdettük a Csemadok Dunasápújfalusi Alapszervezetének újraindítását, sok kérdés merült fel bennem: hányan leszünk, tudunk-e olyan programokat szervezni, ami a kis közösségünk tagjait érdekelni fogja”

– magyarázza az alapszervezet elnöke, Neszméri Tünde.  

Az alapszervezettel azóta több maradandót alkottak: 2024-es évre naptárt adtak ki, a község értékeiről két kiadvány is született, de értékőrzőek az itt kiadott képeslapok is.  Az alapszervezet tartott játszóházakat, kézműves foglakozásokat, megünnepelték megalapításuk hetvenedik évfordulóját is. Együttműködve a magyarbéli alapszervezettel színházi előadásokat szerveztek, ezzel adtak teret az amatőr színjátszó csoportoknak.

Amire igazán büszke vagyok, hogy a felmerülő nehézségek ellenére is töretlenül tudtunk működni, gondolhatunk a világjárvány okozta nehézségekre, a rendezvénystopra, és arra is, amikor a kultúrtermeket az iskolások használták. Arra is büszke vagyok, hogy csatlakoztunk a Szenczi Molnár Albert Napok rendezvénysorozathoz, amelyet a Csemadok a tavalyi évben 55. alkalommal tartott meg. Ezt ezért éreztem és érzem fontosnak, mert a nyelvész, tudós, zsoltárfordító, irodalmár nélkül a mai magyar kultúra és nyelvhasználat teljesen más lenne, és gyakran járt Sápra, hiszen családjának itt volt malma, nagybátyját és gyermekeit, akik Sápon éltek naplójában gyakran említi”

– mondta Neszméri Tünde.

A Csemadok dunasápújfalui alapszervezete 1951. december 16-án alakult meg.  Az akkori jegyzőkönyvből kiderül, elnöknek Benkó Ilonát választották, alelnöknek Hofman Tibort, titkárnak Nagy Lajost, pénztárosnak Pór Árpádot, ellenőröknek Sultz Vendelt és Fülöp Józsefet. Kultúrfelelősök Takács Géza és Fülöp Mihály lettek. Választmányi tagoknak Kiss Irént, Nagy Etust, Mucska Máriát és Sikhart Máriát választották. A vezetőséget a tagság egyhangúlag fogadta el – derül ki a jegyzőkönyvből, melynek érdekessége, hogy 30 tagot sorolnak fel, de valószínűleg több tagja volt már alakulásakor a szervezetnek, hiszen olyan személyek is tisztséghez jutottak, akik a névsorban nem szerepelnek.

„Azt kívánom, hogy a majdnem 76 éves Csemadok túléljen minket, hogy alapszervezeteink még sokáig bizonyítsák, helyünk van őseink földjén, és tegyék ezt csodálatos kultúránk éltetésével” – fejezte ki jókívánságát az alapszervezet elnöke.

Dunasápújfalui Csemadok
Galéria
+10 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.