2025. március 1., 19:15

Helemba - Ipolydamásd közös kiszeégetése nem csak télűző szokás, de a határon átnyúló barátság szimbóluma is

A kiszeégetés népszokása a tél elűzéséhez és a tavasz köszöntéséhez kapcsolódik. Ekkor a két falu kiszebábúit, mint a betegségek, bajok, balszerencse hordozóit közösen az Ipoly folyóba dobják – hadd vigye őket messze a víz. A szokás az évek során sokat változott, ami megmaradt, az a felvonulás, a maskarába való beöltözés, a tűzrakás és a jókedvű bolondozás.

Helemba-Ipolydamásd kiszeégetés
Galéria
+14 kép a galériában
Fotó: Bokor Klára

A farsangi menet áthaladt Helembán, a hosszú út során három helyen is gyújtottak tüzet, amit a maskarások vidám zene mellett körültáncoltak, átugrottak.

Kati asszony
Fotó:  Bokor Klára

Amíg a menet érkezésére várok, a 80 éves Tóth Katalinnal beszélgetek, aki a régi alkalmakra emlékezik:

„Birka- és kecskefejes maskaráknak voltak beöltözve a fiatal legények. Akkoriban még jó sok hó volt februárban, s a pincék tetejéről ugráva szórakoztatták a közönséget. Az egész falu belekapcsolódott a bolondozásba, a legények a náluk lévő feketeboksszal bekenték főleg a lányok arcát. Végül levetették a sok régi, elhasznált ruhát és a falu végén elégették.”

Ipolydamásd kiszebábu
Fotó:  Bokor Klára

A két falu menete polgármestereik vezetésével a 2023-ban átadott Károly Róbert híd közepén találkozott. Hozták a kiszebábukat is, és rájuk olvasva summás bűneiket felgyújtották és az Ipoly vizébe dobták őket, hogy még a maradványaikat is minél messzebb vigye a víz a két falutól.

Csenger Tibor, Vitályos Eszter, Rományik Ferenc, Izrael Gergely
Csenger Tibor, Vitályos Eszter, Rományik Ferenc, Izrael Gergely
Fotó:  Bokor Klára

A rendezvényen jelen lévő Vitályos Eszter parlamenti képviselő kiemelte, a szívéig hatolt amikor arról olvasott, mennyi mindent megtett a két település annak érdekében, hogy együtt tudjanak ünnepelni, amikor még nem volt összekötő híd. Csenger Tibor, Nyitra Megye Önkormányzatának alelnöke a hídavatást történelmi pillanatnak nevezte: "A híd átadása nemcsak a két falu, hanem az egész régió számára mérföldkő volt. Most, hogy a telet elűzzük, a turizmus is megélénkül” – mondta a megyei alelnök. Ez így igaz, hiszen még a rendezvény ideje alatt is sokan kerekeztek át a hídon.

Helemba kiszebábu
Fotó:  Bokor Klára

Izrael Gergely Helemba polgármestere örömmel látja, hogy évről évre nő az ünnepen részt vevők száma. Ipolydamásd polgármestere Rományik Ferenc a régi télűző találkozásokat idézte, főleg a híd nélküli években.

„Mindig megtaláltuk a közös ünneplés módját és a lehetőségét annak, hogy e szép hagyomány fennmaradjon. Emlékszem, egyik évben a befagyott Ipoly közepén énekeltünk és táncoltunk, volt, hogy havas időben a szobi vasúti hídon keltünk át, de olyan is előfordult, hogy csónakokkal húztuk át egymást a folyón. Ekkor történt, hogy az akkor 82 éves, menyasszonynak öltözött Suma Lajos bácsi beleesett a vízbe, de meg sem fázott.  Polgármestertársammal tesszük a dolgunkat, szervezzük az együtt ünneplést és azon dolgozunk, hogy a hagyományokat átörökítsük az utókorra. Nem lesz ebből gond, mert rengeteg fiatalt látok a hídon. A jó időt is közösen rendelte meg a jó Istennél mindkét önkormányzat” – idézte a közös népszokás emlékét – Rományik Ferenc Ipolydamásd polgármestere.

Helemba kiszebábu
Fotó:  Bokor Klára

A két bábú vízbe dobása után a program az idén Ipolydamásdon a művelődési házban folytatódott, ahová kisvonattal is átmehettek a vigadozni vágyók. Helemba és Ipolydamásd közös kiszeégetése nem csupán egy télűző szokás, de a két falu közötti, határon átnyúló barátság szimbóluma is. A hagyomány él és virágzó turisztikai élménnyé nőtte ki magát.

A tűzfelelősök sörrel erősítenek
Galéria
+14 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.