2024. november 28., 10:27

Határtalanul Felvidéken

„Mi nem határon túli magyarok vagyunk, hanem határtalanul magyarok”– a Felföldi Dalia Népfőiskola és a Petőfi Program szervezésében ezzel a címmel indítottak koncertsorozatot még  tavaly, amely a nagy sikerre való tekintettel idén is folytatódott. A koncertre a Délvidékről, Felvidékről, Magyarországról és Erdélyből érkeztek fellépők.

Határtalanul koncert
Fotó: Nagy Andrea

Az eseményre a gömörpéterfalai magyar közösségi ház pajtájában került sor, amely ez alkalommal is teltházas volt. A szervezők célja, a Kárpát-medencei magyarok összefogásának erősítése.

Egy teljesen spontán ötletből jött az, hogy szervezzük meg ezt a koncertet. Mind a négy művészt nagyon jól ismerem egyenként, ők viszont nem ismerték egymást. És jött egy ilyen elképzelés, hogy mi lenne, ha a magyarságot ilyen formában is összefognánk”

– mesél a kezdetekről Kopecsni Gábor, a Felföldi Dalia Népfőiskola vezetője.

A Felvidéket Vadkerti Imre képviselte, aki a Kormorán együttes oszlopos tagja.

„A célunk ezzel az, hogy eljuttassuk a Kárpát-medencébe ezeket a dalokat, amelyek az összetartozásról, nemzetünkről, őseinkről szólnak” – nyilatkozta Vadkerti Imre.

Határtalan koncert
Kopecsni Sólyom és Fábián Zoltán
Fotó:  Nagy Andrea

Fábián Zoltán, a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasa Erdélyből származik, és mentora, Kopecsni Gábor munkáját segíti.

Ezek a dalok számomra azt jelképezik, hogy itt, Felvidéken, Gömörpéterfalán egy napra leomlanak a határok, és olyan válogatott zenék szólnak, amik az identitást erősítik és azt üzenik az ittenieknek, hogy büszkén vállalják magyarságukat, és felemelt fejjel járjanak”

– mondta Fábián Zoltán.

Török Tilla Délvidékről érkezett, többször volt már alkalma ellátogatni Gömörpterfalára, hiszen szoros barátság fűzi a Kopecsni családhoz.

„Az az igazság, hogy Felvidékre már hazajárok. Délvidéki születésűként valahol a sorsközösség vállalása, így a magyarok körében ez egy természetes és mondhatni magától értetődő. A magyar népzene képviseletében veszek részt a koncerten. Kiskorom óta ebben élek. Kobozt hoztam, ami egy moldvai népi hangszer, egy tilinkót, és hegedűn is kísérem a fiúkat” – avatott be Török Tilla.

Dobon kísérte az előadókat Juhász István, aki az anyaországot képviselte. A Magyar Kéziladba Szövetség sportszakmai igazgatója megjegyezte, hogy a Szövetségnek is van egy Határtalanul programja, amely Felvidéken, Kárpátalján, Partiumban, Délvidéken, Erdélyben működtet központokat.

„Több mint háromezer határon túli sportoló tartozik a kötelékünkbe, több mint száz edző, akiknek a felkészítését, felkészülését, versenyeztetését támogatjuk, és nagyon sokan érkeznek Magyarországra, és lesznek belőlük válogatottak. 1996 óta minden olimpián kint volt a magyar válogatott, és minden egyes magyar válogatottban volt határon túli sportoló. Tehát azt gondolom, hogy ez az erőforrás, az mindenképpen rendelkezésünkre áll, és mi szeretnénk ezt táplálni” – nyilatkozta Juhász István.

A fellépők közül még hiányzott egy kárpátaljai zenész, de a szervezők bíznak benne, hogy a következő alkalommal már öten fognak a színpadon állni.

A koncert végén megemlékeztek az októberben elhunyt Potápi Árpád Jánosról, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkáráról, aki a gömörpéterfalai Magyar Közösségi Ház létrehozásának támogatója és felavatója is volt.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.