Harc a kórházunkért
Bajban van a galántai kórház. Az egészségügyi minisztérium reformjának értelmében az intézményt egyes kategóriába sorolták, vagyis leminősítették. A kérdés, hogy mennyiben változna így az ellátás színvonala és a szolgáltatások sokasága a városszéli kórházban – amely talán az egyik legfontosabb intézménye a régiónak –, abszolút jogos.

Szinte nincs is olyan ember a mátyusföldi régióban, akinek ne lenne jó vagy rossz tapasztalata, illetve véleménye a galántai Szent Lukács Kórházról. Hallani ezt is, azt is, az ott dolgozók is kapnak hideget, meleget, de tudatosítani kell, minden vélemény szubjektív és függ az alany érzelmi állapotától, különösen, ha egészségéről, vagy hozzátartozója egészségéről van szó.
Személy szerint nem vagyok rossz véleménnyel az intézményről.
A ma már nyolcéves lányom születése előtt több hónapon át „vendégeskedtem” a kórház szülészeti osztályán egy egészségi probléma miatt, és elmondhatom, az osztály technikai felszereltsége, a személyzet és az orvosi gárda a lehető legmagasabb színvonalon volt már akkor is. Amikor a gyermekem négyévesen egy szerencsétlen esés következtében eltörte a kezét, szintén a galántai kórházban látták el, mondanom sem kell, szakértelemmel. Kissé sarkítva, de kijelenthető, a Galántai vagy Vágsellyei járásban élő komplexebb vagy ambuláns egészségügyi ellátásra szoruló betegek a galántai kórházat veszik célba.
Érthető, hogy amikor kiderült, a kórházat leminősítenék, s ezáltal veszélybe kerülnének egyes szolgáltatásai, valamint a biztosítókkal kötött szerződései, azonnal a jól működő szülészeti osztály jutott eszembe. Tanúi voltunk annak, mennyi energiát, pénzt és lendületet fektettek ebbe a szakellátásba az elmúlt években.
Az egyes kategóriába való besorolás viszont azt jelenti, hogy a kórház nem lenne köteles a szülészeti osztályt fenntartani, és ezáltal kérdésessé válik a biztosítókkal való ügyintézés is.
Damoklész kardjaként lebeg felettük a reformprogramban megfogalmazott „lehet, de nem muszáj” kitétel. Jakoda Rátz Katalin vezető szülésznő negyven éve dolgozik a galántai kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályán. A rá jellemző életvidámsággal, mosollyal mondja ki a lényeget – a galántai kórházban szülészet mindig volt, van és lesz is.
– Nem félünk, és roppant optimisták vagyunk. Reménykedünk, hogy a vezetőség kéréseit meghallgatják és a kórházat a kettes kategóriába sorolják. Mi itt a szakellátás és a felszereltség szempontjából is a lehető legjobban megálljuk a helyünket, és nagyon jó csapat, közösség vagyunk – magyarázza a szülésznő.
Nagyon fontos a biztosítókkal kötött szerződés, de a szülészet szempontjából még akkor sem történik majd katasztrófa, ha a kórház az egyes besorolásban marad, hiszen minden feltétel adott ahhoz, hogy ez az osztály továbbra is magas színvonalon működjön. Mégis, szerencsétlen döntés lenne az egyes kategóriában hagyni az intézményt. A szülészeti és nőgyógyászati osztályon jelenleg az orvoshiány sem jelent problémát, tizenhárom orvossal dolgoznak, minden ügyeletben tudják biztosítani a szakorvos jelenlétét.
Katalin azonban látja a dolgok visszáját is, sajnálja, hogy a betegektől érkező visszajelzések bizonyos esetekben negatívak. Egyeseket még az is zavar, hogy a nővérkék magyarul beszélnek egymás között. Sokféle gondjuk, problémájuk van az embereknek, és ezekben a kiszolgáltatott helyzetekben mindig szubjektív a véleménynyilvánítás is.
A Szent Lukács Kórház besorolásának kérdése a Szövetség párt Nagyszombat megyei képviselőit, politikusait is harcba hívta.
– fejtette ki Forró Krisztián, a párt elnöke. A kórház ügyében tárgyalásra hívták Nagyszombat megye elnökét, Jozef Viskupičot, a betegellátó intézmény vezetőségét, valamint a Galántai és a Vágsellyei járások településeinek a polgármestereit. Az egyeztetés végén nyilatkozatot fogadtak el, amelyben kérik a galántai Szent Lukács Kórház kettes kategóriába való besorolását, egyúttal további tárgyalást kezdeményeznek az egszségügyi miniszterrel.
A galántai kórház sebésze, Chomča Ervin megyei képviselő. Magyarázata szerint a kórház problémájának az a lényege, hogy az egészségügyi szolgáltatások feltételekhez kötöttek, amennyiben az intézmény az egyes kategóriában marad. A kórház nem köteles ellátást nyújtani, a minisztérium nem köteles elfogadni, a biztosító pedig nem köteles fizetni. Mindez nagyban függ attól, hogy van-e az adott régióban kereslet az adott egészségügyi szolgáltatás iránt. Ha azonban egy kórház a kettes kategóriában van, akkor köteles szolgáltatást nyújtani, a biztosító pedig köteles ezt megfizetni.
Berényi József, Nagyszombat megye első alelnöke egyben a Szent Lukács Kórház felülegyőbizottságának a tagja. Úgy véli, az egészségbiztosítók is hamarabb kötnek majd szerződést a kettes kategóriába sorolt kórházakkal, mert az egyes kategóriába soroltak esetében az egészségügyi minisztérumnak jóvá kell hagynia azt a bizonyos egészségügyi szolgáltatást, amelyet a kórház végezni szeretne, illetve végezni tud.
– Úgy vélem, a kategorizáció kialakításánál nemcsak objektív, hanem igenis szubjektív okokat is figyelembe vettek.
– fejti ki sejtését Berényi József.
A kategorizáció szerinti programok 2024-ben lépnének érvénybe. A galántai kórház további sorsáról tehát dönt a szaktárca, élén olyan politikussal, akiről nem tudni, meddig lesz funkcióban – folytatta Berényi, aki úgy véli, időben kellett megszólalni. A galántai kórház rossz besorolási helyzete azonban nemcsak a Galántai, hanem a Vágsellyei járás lakosságát is hátrányosan érintené, hiszen ők is jelentős mértékben kihasználják a Szent Lukács Kórház egészségügyi szolgáltatásait. Annál is inkább, mert a vágsellyei kórházat már évekkel ezelőtt tönkretették egy hasonló leminősítési folyamat alkalmával.
Megjelent a Magyar7 hetilap 5. számában.