2024. május 30., 10:38

Hallottad-e hírét?

A Mocsáry Lajos Alapiskola tanárai, illetve a Pro Schola Nostra polgári társulás idén 21. alkalommal rendezte meg a Hallottad-e hírét...? című regionális népdalversenyt. A megmérettetés idén is három korcsoportban, 56 versenyzővel zajlott, akik a régió különböző iskoláiból és Magyarországról érkeztek.

Népdalverseny
Fotó: Mocsáry Lajos Alapiskola FB

A hagyományőrző seregszemlét a palóc kultúra, a palóc népdalok népszerűsítéséért, minél szélesebb körben való megismertetéséért indították, amely egyfajta találkozóvá is vált már az évek során. A verseny háziasszonyai, Benko Tünde és Varga Lia, igyekeztek kellemes, családias hangulatot teremteni. A szünetekben táncra perdülhettek a versenyzők, hallgathatták a zenekar játékát, vagy kézműves foglalkozáson vehettek részt.

Régi ismerősök is köszönthetik egymást, új kapcsolatok, új barátságok születhetnek. Úgy véljük, hogy a gyerekek számára rendkívül fontos a népdaléneklés és a néptánc élménye, hiszen azokat bármikor elővehetik, örömben, bánatban, és ezáltal sokkal boldogabb felnőttek lesznek”

– nyilatkozta Benko Tünde, pedagógus, szervező.

A megmérettetésre minden évben több tucat gyerkőc érkezik, akik főként saját régiójuk dalait hozzák el.

„Én másodszor vagyok itt, egy Rimóci és egy Magyarbődi énekkel készültem. Kubinyiné Szabó Katalin tanított Salgótarjánból. Én itt nagyon jól éreztem magam, szeretek szerepelni és versenyezni is” – mondta Paluch Csenge.

„Olyan családban nőttem fel, amelyben kedvelik a népzenét és a néptáncot. A szüleim is táncoltak, énekeltek és a mai napig szeretik a népi kultúrát. Én másodikos koromban lettem tagja az akkor alakuló Foncsik Énekegyüttesnek, és azóta imádok énekelni. A versenyre egy vallásos népi éneket hoztam, a Bíborpiros szép rózsa kezdetű dalt, ami egy elég komoly népi ének. Jézus szenvedéséről szól, ahogy keresztre feszítették” – nyilatkozta Illés Dorka.

A visszajelzések alapján a gyerekek évről-évre egyre ügyesebbek, a tanárok pedig egyre alaposabban készítik fel őket. 

Én úgy érzem, hogy mindhárom mezőny erős volt, főleg az első és a harmadik kategóriából tűntek ki gyerekek. Zsűritagként arra hívnám fel a versenyzők figyelmét, hogy merjenek bátran kiállni, engedjék ki a hangjukat, szívből énekeljenek, és szeressék azt, amit csinálnak, mert ez a legfontosabb”

– mondta Csúsz Czikó Hajnalka, zsűritag.

A zsűri minden nevezettet díjazott, így 18 bronz, 18 ezüst 16 aranypacsirta díjat osztottak ki. Ezek közül kilencen kaptak meghívást a Budaörsön megrendezésre kerülő Virágok Vetélkedése Népdaltalálkozóra, amelyet minden év május elején rendeznek meg. A Seszták Julianna díjat Molnár Mátyás kapta, aki sok éven át aranypacsirta besorolást kapott.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.