"Ha tudunk együtt gondolkodni, akkor cselekedni is" – Dunaszerdahely és Győr aláírta a testvérvárosi egyezményt
Dunaszerdahely Város és Győr Város szeptember 12-től fogva hivatalosan is testvérvárosi kapcsolatba lépett. Az ünnepélyes aláírás Dunaszerdahelyen történt Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere és Dézsi Csaba András, Győr polgármestere jelenlétében.

Az eseményen részt vett Pető Tibor, Magyarország pozsonyi nagykövete, a győri képviselet delegáltjai között szerepelt Dézsiné Szentes Veronika, Győr polgármesterének felesége, Szeles Szabolcs, Radnóti Ákos és Pergel Elza alpolgármesterek, Endrődi Péter kabinetfőnök és Gyarmathy Orsolya nemzetközi referens.
Dunaszerdahelyről jelen voltak A. Szabó László és Karaffa Attila alpolgármesterek, a képviselők között volt Gútai László, Sándor Klára, Nagy Iván, Bachman László, Bugár György, Földes Károly, Horváth Zoltán és Bubniak Júlia hivatalvezető.
Az ünnepélyt Patos Lilla, a Kodály Zoltán Alapiskola tanulója szavalata nyitotta meg. Ezt követően Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere tartott beszédet, amelyben kifejtette, hogy a testvérvárosi szerződés aláírásával még szélesebbé válik Dunaszerdahely és Győr látóköre. Hozzátette, hogy a két város együttműködése alatt már kiforrott egy Európai Uniós beruházás, amely jelentős mérföldkő volt a települések életében.
Hájos elmondta: "A dunaszerdahelyiek szinte otthon érzik magukat Győrött, hiszen előszeretettel látogatnak el akár kulturális, akár sportesemények céljából. Bízom abban, hogy ez a megállapodás tovább fogja mélyíteni a kapcsolatunkat és több lehetőséget tudunk majd biztosítani a dunaszerdahelyi és a győri lakosoknak egyaránt." – tette hozzá Hájos.
"Valós társadalmi kapcsolatok, barátságok alakultak ki a dunaszerdahelyi emberekkel, amelyet erősíteni kell. Véleményem szerint a politikusoknak az a kötelessége, hogy ami összetartozik, azt összekössék, még ha határok is választanak el egymástól. Az együttműködéssel számos új kapu kinyílik majd, hiszen egy nagytestvér a kistestvérrel mindig jól jár. A kistestvér sokkal elevenebb, de praktikusabb is, mert innovatív ötletekkel tud előállni. Ha a városok sikeresek, akkor a benne élő lakosok is jól fogják érezni magukat, így valójában az emberek lesznek sikeresek." – hangoztatta Dézsi Csaba.
Pető Tibor nagykövet szerint Dunaszerdahely Szlovákiában az egyik olyan város, amely meg tudta őrizni magyarságát, s kiváló partnere lesz Győrnek. Szeles Szabolcs, Győr Város alpolgármestere tolmácsolta Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere szavait, amelynek lényege: minél több testvérvárosi viszonyt sikerül kialakítania Magyarországnak Szlovákiával, annál szorosabb lesz a két ország és a nemzetek közti kapcsolat is.
A hivatalos dokumentumok aláírását és a vendégek megajándékozását követően sajtótájékoztatót tartott a két polgármester, amelyen elmondták, hogy a jövőben több projektet szeretnének tető alá hozni együtt. "A közös intézményünkkel – az Arrabona EGTC-vel – szeretnénk az együttműködésünket tovább folytatni. A szándék megvan a két város vezetősége között, már csak a projektkiírásokra várunk" – nyilatkozta Hájos.
Dézsi Csaba a környezetvédelmi projekteket emelte ki, amelyekre hangsúlyt fektetnének a közeljövőben: "Nagyon sok olyan pont van, ahol határokon átnyúló együttműködéssel sokkal erősebbek tudunk lenni az Európai Unióban és nem csak pályázati szinten" – hangoztatta Győr polgármestere. Az ETO sportklub és a DAC klub együttműködése is még várat magára, egyelőre tárgyalások folynak az ügyben, így a részletekről a későbbiekben tájékoztatják majd a nagyérdeműt.
A nap végén a felek együtt szurkolták végig az FC DAC és a Slovan Bratislava labdarúgó mérkőzést a dunaszerdahelyi DAC stadionban.