2025. március 2., 19:13

"Ha nem adtok szalonnát, kifúrom a gerendát”

Ragyolcon a mai napig él a farsangolás hagyománya. Húshagyókedd előtti szombaton alakoskodók, vagyis maskarások járják végig a falut, akik verssel, mondókával, tánccal űzik el a telet. Igazi közösségépítés egy-egy alkalom, hiszen kicsik és nagyok egyaránt bekapcsolódnak a felvonulásba.

Farsangolás
Fotó: Agócs Szvorák Emese

A helyi kultúrházban készülődnek a farsangolók, akik az utolsó simításokat végzik az öltözéken. A farsangi menetben ott haladnak a tipikus figurák: a cigány, a koldus, a betyár, ám a legkedveltebb alak az álmenyasszony és az álvőlegény. A helyi csemadokosok és a néptánccsoport tagjai közel negyven éve tették újra élővé a farsangolás hagyományát, megörvendeztetve vele a nógrádi falu lakosait. 

Póczos József, a Csemadok Ragyolci Alapszervezetének elnöke érdeklődését egy maskarásokat ábrázoló, régi fénykép keltette fel a farsangolás iránt. Ennek hatására kezdett kutatni, érdeklődni a hagyományról.

Bénán, Ragyolcon, Csákányházán is felgyűjtöttük a még meglévő verseket, ezeket összegyűjtve sorba állítottuk, és így a magunk módján, egy ilyen ragyolci palóc farsangot összeállítottunk”

– mondta Póczos József.

Azóta az alapiskolások is csatlakoztak hozzájuk, így öröklődik generációról-generációra a népszokás.

Farsangolás
Fotó:  Agócs Szvorák Emese
Adjon isten, gazduramnak, gazdasszonynak jó napot, nyissa ki az ajtót, a kaput, meg az ablakot! Sej vidáman nézzen végig rajtunk, mer mi farsangolunk!”

– így köszönnek be már több évtizede farsang utolsó szombatján a ragyolci maskarások a házakhoz.

„Vágjon egy kis szalonnát, fűzze a nyársamra, ha nem adtok szalonnát, kifúrom a gerendát”- kántálják.

A kolompolás és kelepelés után a nagyfúró is előkerül, hogy egy kis kóstolóra tegyenek szert a háziaknál. Aztán jönnek a jókívánságok a családra és a gazdaságra. Mikor már az egész család az udvaron van, jöhet a medvetánc, amivel a farsangolók kiűzik a telet.                                                                                                       

Farsangolás
Fotó:  Agócs Szvorák Emese

A jelmezesek a gazdától és a gazdasszonytól a jókívánságokért, a tél kiűzéséért cserébe kolbászt, tojást, szalonnát kapnak, amit egy babakocsiba gyűjtenek. Minél több finomság kerül a kocsiba, annál nagyobb lesz a baba.

Fiatal koromban nagyon sokat farsangoltunk, jártunk házról házra, megtanultuk a verseket, táncokat, amit a mostani fiatalság is előad, és ez nekem nagyon jó érzés, hogy amit valamikor én tanultam, most ugyanúgy hallom vissza. És annak is örülök, hogy ez a hagyomány máig fennmaradt. Reméljük, hogy majd a gyerekek is átveszik, és ők is fogják folytatni, ha már mi nem leszünk”

– mondta Antal Éva.

„Elmúlt farsang, itt hagyott, a lányoknak bút hagyott”

- éneklik búcsúzóul, élükön a farsangi kúrival, aki vezeti csapatát a következő vendégváró családhoz. Miután végigjárták a falut, közösen megsütik és elfogyasztják, amit kaptak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.