Gyurcsi Pomichal Mária: Nagy szeretettel lehet csak a magyar közösségért dolgozni
Erős kézzel és szívvel-lélekkel fogja össze a Csemadok Rétei Alapszervezetét, valamint a Révisz színjátszócsoportot Gyurcsi Pomichal Marika. A közelmúltban évtizedeken át tartó közösségi és szervezői munkásságáért megkapta a hetvenötéves kulturális szervezet Közművelődési Díját. Marikával arról is beszélgettünk, nehezebb-e aktív közösségi magyarnak maradni a szórványvidéken.

Érdekes helyzet alakult ki a szenci szórványvidékhez tartozó Réte falujában. A község lakosságának jó része szlovák nemzetiségűnek vallja magát, erős az asszimiláció is a Pozsony vonzáskörzetében lévő faluban. A helyi önkormányzatba ennek ellenére szinte csak magyar anyanyelvűeket választottak, a polgármester is magyar lélekkel kormányozza a hajót. Aktívan működik a helyi Csemadok és az elmúlt tíz évben már a Révisz – Rétei Vidám Színpad kulturális, színjátszócsoport is.
Marika úgy vallja, édesapja örökségét viszi tovább, gyakorlatilag erre a legbüszkébb.
– magyarázza Marika, aki a kezdetektől, 2012-től áll az akkor újjáalakult Révisz élén. A rétei színjátszásnak ugyanis nagy hagyománya van, már 1949-ben megalakult az első csoport, amely 1989-ig működött. 1993-ban Marika akkor még amatőrként próbálkozott a falusi színjátszás újraélesztésével Rétén, de mint vallja, ekkor igazából nem volt kivel művelnie a helyi színjátszást.
Életében ekkor jött el a „diákszínjátszó-éra”. Galántán és Szencen is sok-sok diákkal foglalkozott ezen a területen.
Marika édesapja, Pomichal Lajos, Rétén a Csemadok szervezet alapítótagja volt. A családban a Csemadok szinte minden nap jelen volt, mivel édesapja aktívan kivette részét a szervezet munkájából. Az 50-es évek elején a községben megalakult színjátszó csoport rendezője volt, ahol az évek során számos szép és értékes előadás született.
– mesél az emlékeiről Marika.
A Közművelődési Díj kötelesség és felelősség, a küldetés továbbviteléhez való motiváció. Marika elárulja, a magyarságért való munkát mindig is ennek a felelősségnek és küldetésnek érezte. A díj számára nagy boldogság és megtiszteltetés, visszaigazolás ahhoz, hogy amit csinál, azt jól csinálja, hogy
a lantot nem szabad és nem lehet letenni, mert a küldetés nem ér véget.
A díj égisze alatt tervezi tovább folytatni munkáját a rétei Csemadokban. Úgy véli, nagyon jól működik a vezetőség és a tagság is Rétén, méltó támaszai egymásnak az emberek. A hagyományos rendezvények mellett kirándulásokat, író-olvasó találkozókat, bálokat szerveznek.
A Csemadok Országos Tanácsa a 90-es években rendezői tanfolyamot hirdetett meg, amelyen Gyurcsi Pomichal Mária is részt vett. Az évek során ezeken a továbbképzéseken neves magyarországi rendezőktől, dramaturgoktól és drámapedagógusoktól sajátította el a rendezői és színházi munka szépségeit.
2001-ben elvégezte Budapesten a gyermek- és diákszínjátszó-rendezői képzést, ahol drámapedagógus minősítést szerzett. A 2000-es évektől diákszínjátszó csoportokkal foglalkozott, rendezett, kamatoztathatta szakmai, drámapedagógiai ismereteit. Rendezett a galántai Kodály Zoltán Gimnáziumban, felkérést kapott diák színjátszó csoport vezetésére és rendezésre a szenci Magyar Gimnáziumból is.
A színjátszó csoport a Teátrum Diákszínpad nevet választotta. A hatéves működés alatt számos diákelőadást sikerült megvalósítania. Előadásaikkal rendszeresen részt vettek a Jókai Napokon, ahol minden évben több díjban is elnyertek. 2002-ben az „Adrian Mole titkos napló” című előadásukkal elnyerték a fesztivál Nívódíját, 2003 -ban pedig a Toldi című sulikomédia előadással a fesztivál legkreatívabb előadását hozták létre. A Szenczi Molnár Albert Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában, a Galiba gyermek színjátszó csoportot vezette, rendezte. Két előadásukkal, a „Lúdas Matyi“és az „Óz, a nagy varázsló“ című mesékkel sikeresen szerepeltek a Dunamenti Tavasz gyermek színjátszó és báb fesztiválján Dunaszerdahelyen, ahol több díj mellett, ezüstsávos minősítésben is részesültek.
A Szenczi Molnár Albert Közös Igazgatóságú Középiskolában működő Pitypalatty irodalmi színpadnál szakmai foglalkozásokat vezetett. Az országos Tompa Mihály Verseny VII. kategóriában, a lírai színpadok versenyében az évek során többször elnyerték a közönség és a zsűri tetszését, ahol több díj mellett, 2014-ben a „Ha te tudnád – hat etüd“című irodalmi összeállítással aranysávos első díjat kaptak.
2001-ben alelnökké választották, 2011-től máig a rétei szervezet elnöke, a szenci Csemadok TV elnökségi tagja. 2012-ben vállalta az újra indult színjátszó-csoport (Rétei Vidám Színpad - Révisz) vezetését. Sikeres fellépéseik vannak a környéken és külföldön egyaránt. 2014-ben „C. Goldoni: A Hazug” című vígjátékkal részt vettek az Egressy Béni Országos Falusi Fesztiválon Szepsiben, ahol a szakmai zsűri több díjjal is jutalmazta előadásukat. 2023-ban esztrádműsorukkal részt vettek a Nagyfödémesen megrendezett Szentgyörgyi Miklós Színjátszó Fesztiválon.
Gyurcsi Pomichal Mária büszke édesapja kulturális örökségére, amit legjobb belátással és tudással művel, nevelve a fiatal nemzedéket a kultúra - és a színház szeretetére.