2024. november 23., 09:35

Gyöngyöm, gyöngyöm, gyöngyvirágom

Október végén a Motolla Kézműves Baráti Kör Alkotóházában elkezdődtek a Nemzeti Művelődési Intézet Szakkör Programjának gyöngyfűző és hímző foglalkozásai. A csoport tagjai kibontották a Rákóczi Hálózat segítségével eljuttatott csomagot, és hozzákezdtek a munkához. Tavaly a bútorfestés, a hímzés és a mézeskalács-díszítés fortélyaival ismerkedtek, idén a palóc hímzést és a gyöngyfűzés alapjait sajátíthatják el. 

 

Ékszer
Csodaszép gyöngyékszerek
Fotó: Nagy Andrea

Érkezésemkor remek hangulat fogadott a Motolla alkotóházban. A gyöngyfűzőktől megtudom, első alkalommal egysoros gyöngykalárist, most pedig vízfolyásos mintával készült karkötőt készítenek, megismerkednek a szalmagyönggyel és a mágneszárral is. 

A tudás öröklődik

A Motolla Kézműves Baráti Kör egyike azoknak a műhelyeknek, amelyek a magyar hagyományokat továbbörökítik. A kézművesek az alkotóház átadása óta igyekeznek élettel teli otthont varázsolni új székhelyükből, ezért rendszeresen tartanak különböző foglalkozásokat, rendezvényeket. 

A hímzőkkel együtt először Békéscsaba és környéke hímzésvilágával, motívumaival, kincseivel ismerkedtünk meg, de nagy örömünkre szolgált, hogy megjelent a palóc hímzés anyaga is. És mivel mi palócok vagyunk, és hímzőkörünk egyik nagy célja, hogy az itteni mintakincset felkutassuk és a technikát elsajátítsuk, örömmel fogadtuk a sok oktató videót és segédanyagot. Megtanulhatjuk a palóc hímzést, a subrikát, a mesterkét, a különböző azsúrokat. A másik csoport révén majdnem teljesen új gárdával jött létre a gyöngyfűző szakkör. Ketten közülük tavaly elsajátították a bútorfestés alapjait, nagy lelkesedéssel vettek részt a többi szakmai napon, és most a gyöngyfűzéssel ismerkednek"

– mesélte Benko Tünde, a foglalkozás vezetője. 

Márciusra kokárda is készül

Tündétől azt is megtudom, hogy a második összejövetel anyaga a vízfolyásos karkötő elkészítése volt. 

– Kétfajta gyönggyel dolgozunk. Az egyik a megszokott 9-es méretű kásagyöngy, és ehhez jön a fél centiméter hosszú szalmagyöngy. Ezzel azért vigyázni kell, mert a vége akármennyire szépen is van elvágva, sajnos a cérnát eléggé tönkreteszi, ha tehát ilyet használtok, mindenképpen tegyetek közé egy kásagyöngyöt is – magyarázza a fűzés technikáját a többieknek, s közben szép lassan kirajzolódik a minta. 

Olyan trükkökbe is beavatja a hölgyeket, hogyan tudják a meglazult karkötőt fűzés közben feszesíteni. Amikor összeállt az apró vízcseppekből készült sor, mágnes kapocs kerül a végére, és készen is van a karkötő. 

– Megadott program szerint haladunk. Összesen 20 oktatófilm áll a rendelkezésünkre. Nehézségi sorrendben haladunk, az egysoros ritmusfűzéssel kezdtünk, és mindig valamilyen új technikával, új gyönggyel, illetve új tájegységgel ismerkedünk – tette hozzá Tünde, aki azt is elárulja, hogy a gyöngyözésben kevés a palóc vidékre jellemző motívum. 

Gyöngyfűzés
Vízfolyásos mintával készültek a karkötők
Fotó:  Nagy Andrea

– A mi vidékünkön főleg többsoros kalárist használtak. Tehát a felső sor a nyakhoz simul, és egyre nagyobb számú gyönggyel egészülnek ki az alsóbb sorok. A palóc vidékeken középre, az ajak alá tettek még egy művirágot, vagy odafűztek egy másik, nagyobb gyöngyből készült virágot – magyarázza.

Az ünnepekhez kapcsolódóan március 15-re kokárda, a többi alkalmon pedig nyakékek és karkötők készülnek majd. Érdekességként pedig csafringot is fűznek, egy gyöngyből készült bojtot, ami a kalotaszegi népviseletnek a kiegészítője. A Motolla házban Deák Zsófia vezetésével tavasszal már tartottak egy gyöngyfűző szakmai hétvégét, ami nagyon sikeresnek bizonyult, hiszen rengeteg gyönyörű alkotás készült. Amennyiben érdeklődés mutatkozik rá, ezt idén is szeretnék folytatni. 
Szakemberektől tanulhatnak

A szakkörökben öt-öt személy vehet részt. Csányi Ildikó már a harmadik foglalkozásba kóstol bele. 

Először a bútorfestést próbáltam ki, és ezzel párhuzamosan folyt a mézeskalács-készítő és -díszítő tanfolyam, most pedig a gyöngyfűzést kezdtem el. Körülbelül harminc éve, autodidakta módon kezdtem el gyöngyfűzéssel foglalkozni, de 4-5 nyaklánc után abbahagytam a dolgot. Viszont a gyönyörű nyakékeket látva ismét kedvet kaptam hozzá, és nagy öröm számomra, hogy ilyen ügyes szakemberektől tanulhatok. Ösztönzően hatnak rám és közösen gyönyörű dolgokat készítünk"

– mondta Ildikó. 

Singlár Ivett is a bútorfestést próbálta ki először. Mint mondja, imád kézműveskedni, új dolgokat tanulni, és a motollásoktól szerzett tudást a diákjainak is szívesen továbbadja. 

Szakkör
A szakkörökön öt pedagógus vesz részt
Fotó:  Nagy Andrea

– Manapság reneszánszát éli a gyöngyözés, de mivel a mai világban a mai kor divatjához igazodnak, ezért főleg modern ékszerek készülnek, amelyek tényleg gyönyörű kiegészítőként szolgálnak a hölgyek számára. Ezzel együtt sajnos a hagyományos gyöngyfűzési technikák, a régi viselet-kiegészítők lassan feledésbe merülnek, de mi pontosan ezeket szeretnénk megőrizni és továbbadni. Ezért is nagyon jó, hogy a gyöngyfűző szakkör tagjai mindnyájan pedagógusok, akik a diákjaiknak szívesen „visszatanítják” a régiek tudását, így van remény arra, hogy a hagyomány kicsit frissül és átörökítődik a fiatalabb generáció számára – zárta mondandóját Benko Tünde.

Megjelent a Magyar7 2024/46. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.