Gútai Búcsú és Vásár: előadások, koncertek, körhinták - KÉPEKKEL
Igazi programkavalkád jellemezte a 39. Gútai Vásár és Búcsút, amelyet augusztus 8. és 11. között szerveztek meg. Kiállítások, sportesemények, előadások, koncertek, vásár és körhinták voltak kínálaton.

Augusztus 8-án a Múlt és jelen kiállítással kezdődött meg a hagyományos búcsú Gútán. A városháza aulájában a 300 éves Nagyboldogasszony Plébániatemplomról készült alkotásokat lehetett megnézni, gútai diákok, alapiskolások, középiskolások és a művészeti alapiskola diákjainak munkáit. A kiállítás megnyitóján Szabó Helena előadásában, Nagy István zongorakíséretével elhangzott: Ennio Morricone Nella Fantastica és Wolf Péter Mi az, ami szép című műve.
Peczár Károly hivatalvezető-helyettes üdvözlő beszédében kiemelte:
Halász Béla polgármester felhívta a figyelmet arra, mennyire fontos, hogy a városunkban alkotó és dolgozó személyiségekről megemlékezzünk, így idősebb Obonya Sándorra is nagyon büszkék vagyunk, aki rengeteg művel ajándékozta meg a várost és a festészet kedvelőit.
- húzta alá a polgármester.
A megnyitó az Obonya-terem ünnepélyes átadásával folytatódott. Amelyen Vágai Sofia gitárjátékában elhangzott Maria Linnemann Romance és Ferdinand Carulle Gentile című műve.
Halász Béla az Obonya-terem átadóján kiemelte, hogy a városi hivatal épületében több kép is látható Obonya Sándortól, művei a folyosót díszítették, ezért döntöttek úgy, hogy legyen egy terem, ami az ő nevét viseli. Árgyusi Imre volt polgármesternek is köszönhető, hogy ekkora gyűjteménye van a városnak Obonya festményeiből, mert nagyon sok képet szerzett meg az évek során. Ifjabb Obonya Sándor fényképészként tevékenykedik, az egyik falat az ő képei díszítik.
Venyercsán Pál a Liszt intézet igazgatója a pozsonyi Liszt intézet nevében is köszöntötte a 39. gútai vásárt és búcsút.
Mint mondta, örül, hogy a szórakozás mellett helyet kap az edukáció és a kiállítások is. Számos település büszkélkedhet olyan személyiségekkel, akik szűkebb pátriájukon kívülre is elvitték községük jó hírnevét, személyiségek, akiknek életműve példa lehet, de ez csak akkor lesz mértékadó, ha a közösség méltatja, emlékezik, ápolja az emléküket. A város vezetése értékeli az elődöket, most azzal, hogy neves személyiségekről nevezi el a tárgyaló termet.
Az Obonya-termet Nagy Péter János szentelte fel:
– mondta az atya.
A terem átadóján ifj. Obonya Sándor is szót kért: „Úgy érzem, hogy családunk nevében mondhatom: óriási megtiszteltetés, ami történt, köszönjük mindenkinek, aki a segítséget ebbe a mai napba beletette.”
A gútai önkormányzat ünnepi ülésének augusztus 9-én 2 fő pontja volt. Átadták Fördős Ferenc operatőrnek a Pro Urbe-díjat, valamint aláírták a kárpátaljai Nagydobronnyal és az erdélyi Sepsikőröspatakkal a testvértelepülési szerződést. Az ülést a gútai Művészeti Alapiskola tanárai és diákjai és a nagydobronyi Nefelejcs kórus fellépése tette ünnepibbé.
2024-ben Fördős Ferenc a Gúta TV munkatársa kapta a Pro Urbe-díjat.
Fördős Ferenc 1950-ben Gútán született, alapiskolába szülőfalujába, középiskolába Szepsibe járt, majd vámosként dolgozott. Feri bácsi életét végig kísérte a foci, kapusként Szepsiben, a katonaság évei alatt és vámosként is aktív volt. 1971-ben házasodott meg, 2 gyermeke van.
Fördős Ferencet Halász Béla polgármester méltatta.
Feri bácsi köszönő beszédében kiemelte: „Munkám során sokszor egészítettük ki egymást Szabó Feri és Molnár Sanyika kollégáimmal, akiknek itt szeretném megköszönni, hogy archiválhattam az ő felvételeiket is. 2005-től pedig a mai napig a városi Gúta TV munkatársaként dolgozhatok. Remélem, egészségem soká engedi még, hogy munkámmal részese lehessek a város mindennapjainak.”
A díjátadó után került sor a testvértelepülési szerződések aláírására. Nagydobronnyal május 31-én Kárpátalján már aláírták a szerződést, viszont úgy gondolták, hogy fontos ezt Gútán is megpecsételni. A két település kapcsolata régebbi időkre nyúlik vissza, Pikáli Róbertnek és Horváth Árpádnak köszönhetően, a háború kezdetekor és azóta, a gútaiak több adományt is küldtek Nagydobronyba. A szerződés aláírása azonban csak idén történt meg.
Új keletű Gúta kapcsolata a székely Sepsikőröspatakkal, van kapcsolódási pont a székely községgel, hiszen a gútai Vadkerti Imre Sepsikörőspatak díszpolgára. Sepsikőröspatak polgármestere Kisgyörgy Sándor beszédében kiemelte: bárhol, ahol magyarul szólnak, mi otthon érezhetjük magunkat.
A búcsú és vásár legsűrűbb napja minden évben a szombat: idén egy EU-s pályázatnak köszönhetően külön EU-sátrat is „építettek”. A sátorban közéleti beszélgetésekre került sor. Szerepünk, helyzetünk Közép-Kelet európaiként az Európai Unióban: „Európa állandó változásban” – jelenünk és jövőnk címmel Szabó Zsuzsannával, a Europe Direct iroda vezetőjével, a testvér- és partnertelepülések képviselői beszélgettek. Tartottak Európa-vetélkedőt is, volt környezetvédelmi előadás, több beszélgetés a női szerepekről szólt, téma volt a generációk közti különbségek is.
Második alkalommal szerveztek a búcsú ideje alatt erősember bemutatót. A nagyszínpadon az idén 50 éves Judo klub is tartott bemutatót.
Az ember legjobb barátja a kutya, évek óta tart a Gútai Kinológiai Klub is bemutatót búcsúkor, hogy az emberek lássák, milyen ügyesek a kedvenceink.
A nyitott tájházban is kiállítással várták az érdeklődőket, ahol az állandó tárlat mellett Benkóczka Ilonka festménykiállítása volt.
Hagyományosan a gútai búcsú és vásár idején szervezték meg augusztus 8 és 11. között a 31. Gúta Kupát. A városban minden évben nagy érdeklődéssel várják a Kupa megnyitóját, hiszen látványosan: kisvonattal vonultak a sportcsarnoktól a városházáig a résztvevők, táncosokkal, zászlókkal. Gőgh Péter a kézilabda klub elnöke köszöntőjében kiemelte: a kupán 21 csapat vesz részt, ami 298 sportolót jelent. A megnyitó után a Templom téren habparti és diszkó várta a résztvevőket.
– tudtuk meg Gőgh Péter főszervezőtől.
Óriási érdeklődés mellett játszott a férfi csapat, akik az első ligában kézilabdáznak, és most a magyarországi Ercsi ellen győztek. Így a 31. Gúta Kupa első helyén a HŠK-74 Gúta csapata végzett, az ercsiek ezüstéremmel tértek haza. A mérkőzés utáni kiértékelésen Szőllősi Szabolcs, magyar válogatott kézilabdázó adta át a díjakat.
A Gúta Kupa női csoportjában is a hazaiak nyertek, második helyen Aranyos, harmadik helyen Naszvad csapata végzett. Ebben a csoportban a legjobbakat külön is értékelték. A legjobb játékos: Kiss Laura, a legjobb kapus Czirák Dóra és a gólkirály Kosa Viktória lett. A mérkőzésen és a kiértékelésen jelen volt Szöllősi-Zácsik Szandra, magyar válogatott kézilabda játékos is, aki jelenlétével emelte a kézilabdatorna színvonalát.
Az előkészítő kategóriában, akik a 2014-es születésű és fiatalabb korosztályt jelentik, első helyen szintén a gútai HŠK-74 csapata végzett, másodikok a szenciek, harmadikok a tatabányai kézilabdás lányok lettek. A legfiatalabbakat felsorakoztató korosztályban a legjobb játékos Póczos Eszter, legjobb kapus Gécziová Julka, a legjobb góllövő Fördős Emma lett.
A fiatalabb diáklányoknál a 7 sportklub közül a gútai diáklányok bizonyultak a legjobbnak, akik veretlenül jutottak el a döntőig, második helyen a párkányi kézisek, harmadik helyen a magyarországi Tatabánya csapata végzett. A meccseken nyújtott teljesítmény alapján a legjobb játékos Steczina Lia, a legjobb kapus Kürti Sára, míg a gólkirály Bokovičová Lia lett.
Az idősebb diáklányok közt a Dunaszerdahely B csapata nyerte az aranyat, 2. a Dunaszerdahely A csapata, 3. helyen a szerediek végeztek. A diáklányok közt is kihirdették a legjobbakat, 49 góllal Németh Szofia lett a gólkirály, a legjobb játékos Lea Fogelová, míg a legeredményesebb kapus Lelkes Szofia lett.
A szervezők nevében Gőgh Péter, a sport bizottság elnöke, a kézilabda klub elnöke a torna után kifejtette:
A búcsú és vásár ideje alatt koncerthétvégét is szerveznek, amelyen hazai és magyarországi zenekarok lépnek fel.
A zenekedvelők az Elán Tribute Band, a Bagossy Brothers Company, az Alfa Rock, a Bagla Banda népzenekar, az Arizóna, a TNT, a Midlife Crisis és a Tankcsapda koncertjeit élvezhették.
A gyermekeknek a Kicsi Gesztenye Klub játszott, az operett kedvelőinek a Kvintoperett és a Kis-Duna Menti Rockszínház nagysikerű Adamis Anna emlékműsorát is láthatta a közönség.
A programok sora itt nem ért véget, hiszen volt 11-es rúgó verseny, foci, ahol Gúta csapata Garamkovácsi csapatát fogadta, a hazai együttes 2:0-ra győzött.
Emléktárgyakat is árusítottak az idén: pólókat, bögréket és érdekességként 0 eurós gútai emlékbankjegyet.
Egyértelműen elmondható: az idei búcsú is sikeres volt, több ezer ember fordult meg a városban, a vásár, a körhinták és a koncertek is vonzotta az érdeklődőket.