Gömöri közösségépítési kísérletek kultúrára és focira
Lassan a két kezemen meg tudom számolni, hol működik még Gömörben focicsapat és Csemadok alapszervezet. Ami azért is hangzik vészjóslóan, mert Gömör a kis lélekszámú települések régiója. Emlékszem, valamikor a rendszerváltás idején még több mint 80 településen működött focicsapat, de Csemadok alapszervezet is volt szinte minden településen. Mára mindez a múlté. A napokban három olyan településen (Feled, Ajnácskő, Várgede) jártunk, ahol még működik mindkettő, vagy legalábbis „kétségbeesett” kísérleteket tesznek arra, hogy ismét régi fényében ragyogjon a foci és a kultúra. Látszólag szélmalomharcot vívnak az idővel, a pénzzel, az érdektelenséggel.

Feleden a közel 2 500 lelkes település első írásos említésének 750. évfordulójára emlékeztek. Az ünnepségre viszonylag bonyolult időszakban került sor, hisz nem állt a falu rendelkezésére a felújítás alatt álló kultúrház, amelyre a település 1,3 millió eurót kapott a Helyreállítási Tervtől.
Mihályi Gábor 2006 óta vezeti a falut, s a közel húsz év alatt a falu szinte összes középülete megújult már. Gyakorlatilag utoljára a kultúrház maradt, amelyre már igencsak ráfért a tatarozás, az év végéig tartó felújítás során nemcsak a tető és az épület belső dizájnja változik meg, de nagy gondot fordítanak az energiatakarékosságra is, mindössze a színházteremben szabadon variálható széksorokhoz nem nyúlnak, amelyek nagyon jó állapotban várják a felújítás után is a közösséget.
Maga a falu első írásos említése 1274-ből származik, de a településen – ahogy az régészeti feltárások során kiderült – már jóval előbb volt élet, ráadásul a 11. század második feléből származó birtokösszeírásban szereplő Feledseyre elnevezés is valószínűleg a településre utal.
Trianon után a település szlovák neve Feledince volt, a Jesenské nevet csak 1948-ban kapta. A település talán legismertebb személyisége Vécsey Károly aradi vértanú, akinek emlékét hűségesen ápolják a helyiek. Annak idején az ő nevét szerette volna felvenni a helyi magyar alapiskola is, de a szlovák kormány nem engedélyezte. A többnyire kis lélekszámú falvakból álló Gömörben Feled nagy településnek számít, s a település szeretné is központi jellegét megőrizni. Egészségügyi központja és éttermei vannak, teljes szervezettségű magyar és szlovák iskolája (a magyar Szombathy Viktor, a szlovák Janko Jesenský nevét viseli) és művészeti alapiskolája, s nagy hangsúlyt helyeznek a sportra is. Focicsapata az utolsó fordulóig vezette a VI. ligát, s bár az utolsó pillanatban az ipolynyékiek megelőzték őket, több csapat visszalépése miatt nekik is sikerült felkerülniük az V. ligába. A falu nem aprózta el a jubileumi a jubileumi ünnepséget, a stadion területén két napon át várták a helyieket s a környékről érkező vendégeket, s még Ondrej Lunter megyeelnök is tiszteletét tette. A két nap során a kultúráé és a focié volt a főszerep, bemutatkoztak a helyi csoportok (a Szombaty Viktor Alapiskola Makó Kovács Erika vezette Meseláda bábcsoportja az idei Duna Menti Tavaszon (is) gyémántsávos minősítésben részesült), ahogy ügyeltek arra is, hogy bár a falu többségét még mindig a magyarok alkotják, de jelentős a szlovák és a cigány lakosság aránya is, így a fellépők között találkoztunk a világzenét játszó eperjesi Hrdza együttessel, a legnagyobb tömeget vonzó Nótár Maryval, az Irigy Hónaljmiriggyel, Fekete László világbajnok erőemberrel és fiaival, de az innen elszármazott Rák Magda énekessel is.
Amíg az első nap főleg a kultúráé, a második nap a focié volt, a legkisebbektől kezdve az öregfiúkig minden korosztály pályára lépett. A felnőtt csapat a III. ligás fülekieket fogadta, s meglepetésre 1:0 arányban le is győzték két osztállyal feljebb szereplő ellenfelüket.
Bár a jubileumi falunapok véget értek, a kisebb-nagyobb ünnepi rendezvények folytatódnak, ősszel több beszélgetést is terveznek a falu múltjáról illetve jeles feledieket is meghívnak, de lesz fotókiállítás, s az év végén ünnepi koncert keretében szeretnék átadni a megújult kultúrházat. A helyi szurkolók pedig izgalommal várják a felsőbb osztályt, amelynek első fordulójában augusztus 3-án a málnapatakiakat fogadják, majd négy nappal később a Szlovák Kupa első fordulójában a III. ligás rimaszombatiakat.
Az idén Ajnácskőn rendezték meg a régió egyik legnagyobb hagyományokkal bíró rendezvényét, a Gömöri Magyarok Kulturális Ünnepélyét (GMKÜ), amely ugyan a Csemadok Rimaszombati Területi Választmányának a rendezvénye, de minden évben más-más településen rendezik meg közösen a helyi önkormányzattal és Csemadok alapszervezettel. Az idei ünnepséget összekötötték a 75. születésnapját ünneplő Csemadok központi járási ünnepségével, amelynek keretében Kiss Beátától, a Csemadok országos elnökségi tagjától három alapszervezeti elnök vehetett át emléklapot.
A bátkai Kovács Ágnes mellett a csízi Homonnai László és a helyi alapszervezet elnöke, Mikó Alexandra. Az ajnácskői szervezet a régió egyik legaktívabb alapszervezete, amely a legkisebbektől a legidősebbekig képes összefogni a helyieket, amire ez a rendezvény is jó például szolgált.
A GMKÜ programját a területi választmányon állították össze, nem túl sok kreativitásról téve tanúbizonyságot, hisz az évtizedes recept alapján a rimaszombati Blaha Lujza Vegyeskórus mellett a régióban még működő asszonykórusok képezték a műsor alapját, amelyekből sajnos évről-évre kevesebb.
Az idei évre már csak a Péterfali Menyecskék, a Gesztetei Barkó Menyecskék és a Détéri Asszonykórus maradt, a helyiek jóvoltából színesítette a programot a most alakult Intro Énekegyüttes, ahogy a harmaci Szőke András pánsípon, s a Tompa Mihály Országos Verseny pár döntős résztvevője (Csank Máté, Kovács Botond, Pócsa Dóra Julianna) , míg a rendezvény sztárvendége immár nem először a miskolci Nemzeti Színház művésze, Lajos András volt, aki Jancsó Dóra társaságában gondoskodott a könnyed hangulatról a meglehetősen fülledt teremben.
Az idei ünnepségről sem maradhatott el a már szintén hagyományos kalácssütő-verseny, amelyre tizenegyen neveztek be, s a pálmát a helyi alapszervezetet több évtizeden át vezető Szamos Zsuzsa almás-mákos kalácsa vitte el Zerola Mária diós-mézes süteménye és, Blaskovics Katalin sonkás-fokhagymás tekercse előtt, míg Farkas Krisztina kapros-brindzás lepénye különdíjat érdemelt ki.
Mint a falu polgármestere, Poprocký Iván megnyitójában elmondta, a Csemadok évtizedek óta példaértékűen működik, számos állandó és hagyományos rendezvényt vonultatnak fel minden évben, s a legkiisebbektől a legidősebbekig képesek összefogni a falu lakosságát, s közösséget építeni. Erre rajtuk kívül csak a focicsapat képes, bár az utóbbi időben sok sikerélményük nem volt, hiszen a csapat két év alatt két osztályt zuhant vissza, s ősztől csak a legalacsonyabb VII. ligában folytatják. Ha lesz VII. liga…
Egyidőben az ajnácskői rendezvénnyel a ma már roma többségű Várgedén falunapot tartottak, mégpedig a tavaly ősszel alakult Közösségi Központ szervezésében. A központot uniós forrásokból Illés Benjámin harmonikaművész-zenetanár hozta létre, s az a helyi alapiskola már nem használt épületében működik. A munka dandárját az Illés család végzi, Benjámin felesége, Lídia, aki a foglalkozások egy részét vezeti, míg a felügyeletről Benjámin szülei gondoskodnak. A munka nem indult zökkenőmentesen, eleinte állandó konfliktusok voltak a falu vezetésével, a helyzet annyira elfajult, hogy még petíció is indult a falu polgármestere ellen, de idővel mindkét fél rájött, nincs túl sok értelme a háborúskodásnak, így ma már közösen tervezik a rendezvényeket. Bár az akapiskola nyári szünetre ment, a központban nem pihennek, a napokban a községi hivatal támogatásával falunapot tartottak, amelyen a kultúra mellett a focié volt a főszerep.
A központot a falu gyerekeinek többsége látogatja, s mint Illés Benjámin mondja, a kisegítő tanítás mellett nagyon sokan részt vesznek a zenei oktatásban, a tánccsoportnak is egyre több a tagja, még az idősebbek is énekcsoprtot hoztak létre, s ha minden igaz, ősztől a központ égisz alatt ismét lesz focicsapata a falunak.
„Már a tavasszal több kispályás focitornán vettünk részt Rimakokavától Ózdon át Nagyszombatig, s mivel fociszerető fiatal van elég a községben, sőt Balogfaláról és Korlátról is akadnak játékosaink, úgy döntöttünk, hogy benevezünk a VII. ligába. Igaz, nem lesz egyszerű, hisz a focipálya a jelenlegi állapotában alkalmatlan bajnoki mérkőzések megrendezésére, ahogy öltözőnk sincs. Így valószínűleg az őszi hazai mérkőzéseket is az ellenfelek pályáján játsszuk le, de tárgyalunk a környékbeli falvak vezetésével is az esetleges együttműködésről, hisz az alapiskolát is több környékbeli gyerek látogatja, s a szomszédos Balogfalán bár évek óta nincs már szervezett futball, a helyi pálya jó állapotban van, amely alkalmas bajnoki mérkőzések lejátszására”. Mint mondja, a focit imádják a gyerekek, s nem hiszi, hogy azért stagnál a futball Gömörben, mert az embereket nem érdekli a foci. A falunapon a Diamant Trió mellett fellépett az országos hírű rimakokavai Sendreiovci együttes is, amelynek harmonikájával Illés Benjámin is oszlopos tagja. De nem hiányozhattak a központ táncos lábú lányai, ahogy az idősebbekből verbuvált kórus sem.
Feled, Ajnácskő, Várgede – három gömöri település, ahol ebben a mai ínséges, közösségellenes világban is naponta bizonyítják, hogy igenis lehet közösséget építeni. Nagyon nem könnyű feladat, de talán mégsem lehetetlen.