Gömör csöndes lírikusára emlékeztek Pelsőcön
2023. május 31-én névadója születésének 100. évfordulóján nagyszabású emlékünnepséget szervezett a pelsőci Dénes György Alapiskola.

A község polgármestere, Šušán Iveta a költő szavaival köszöntötte az egybegyűlteket: „Az ember álomként hordja lelkében szülőföldjét. Az egyszeri és megismételhetetlen csodát, amely soha többé nem szakadhat ki belőle. (…) Képzeletemben tarka színjátékként vonul a múlt, számtalan jelenet váltja egymást tündöklő kulisszákkal: forró nyarak, kövér záporok, mézes gyümölcsöt buggyantó, hosszú és aranysárga őszök, hófúvással, szikrázó jégcsapokkal beköszöntő telek és fűzfabarkás, gyermekláncfüves, mosolygó tavaszok.” A polgármester kiemelte, hogy a költő bár már 16 éve elhunyt, mégis szellemében közöttünk van. Fiatalabb korában szinte minden évben visszatért a községbe, magával hozva gyermekeit, hogy megízleljék a szülőföld, a pelsőci haza ízét, zamatát, megismerjék az itteni embereket, a tájat, ahol őseik éltek.
Pelsőc, mint közösség ma már méltóképpen tiszteli Dénes György munkásságát és költészetét, őrzi emlékét. 2003-ban a település díszpolgárává fogadta a költőt, 2007-ben poraiban örökre hazatért, hogy együtt legyen mindazokkal, akikből fakadt, táplálkozott, és akik a szívéhez mindig nagyon közel álltak. Nem olyan régen hűséges párja, Margitka is követte, hogy 57 év közös földi lét után immáron örökre mellette maradhasson. 2009-ben, a költő születésének 86. évfordulóján emléktáblát avattak tiszteletére a művelődési házon, 2015 májusától pedig a helyi magyar tannyelvű alapiskola is a nevét viseli.
Úgy gondolom, hogy a névadó ünnepség óta sokkal tudatosabban foglalkozunk az iskolában, az órákon a helyi értékek megóvásával – mondta az iskola igazgatója, Máté Eleonóra.
A jubileum kapcsán arra gondoltak, hogy ne csak a pelsőci, hanem az összes felvidéki magyar iskola megemlékezzen a költőről.
– Vegyük le a polcról a köteteket, olvassuk együtt újra a kedves verseket. Ám ez önmagában kevés, keressünk új tehetségeket, hiszen Dénes Györgyben is már egészen fiatal korában ott mocorgott a tehetség. Ezért a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének segítségével már januárban meghirdettük a versillusztrációs, illetve a vers- és prózaíró versenyt. Több mint 350 szebbnél szebb illusztráció érkezett iskolánk címére, valamint 41 írás – mondta büszkén Máté Eleonóra.
A vers- és prózaíró versenyt a zsűri tagja, Kerepesi Igor költő értékelte és látta el hasznos tanácsokkal a résztvevőket.
6–7. évfolyam
1. Molnár Bálint (Kazinczy Ferenc MTNYAI, Tornalja – vers) és Bukovszky Borbála (Kossányi József Alapiskola és Óvoda Szentpéter – próza), 2. Kiss Denisz (Deáki MTNYAI Alapiskola – vers), 3. Danič Dávid Károly (Deáki MTNYAI Alapiskola – próza).
A leghumorosabb vers – különdíj: Csíkfejes Zoltán (Dénes György Alapiskola, Pelsőc).
Különdíj: Nagy Natália és Kántor Kristóf (Gregorovits Lipót MTNYAI, Jóka).
8–9. évfolyam
1. Mogyoródi Fanni (Dénes György Alapiskola, Pelsőc – vers) és Néma Emese (Deáki MTNYAI Alapiskola – próza), 2. Radič Noémi (Dénes György Alapiskola, Pelsőc – vers) és Šipos Mária (Deáki MTNYAI Alapiskola – próza), 3. Václavik Nóra (Kazinczy Ferenc MTNYAI, Tornalja – vers) és Kunc Olívia (Deáki MTNYAI Alapiskola – próza).
Különdíj: Romada Barbara (Ipolyszakállosi Alapiskola és Óvoda – vers).
Az alapiskola diákjainak műsora több részből állt, amelynek első felében a tanulók bemutatták Dénes György életét, az irodalmi szakkör tagjai a költő verseit mondták el. Az ünnepségen felléptek az óvodások, illetve a hosszúszói és a szilicei iskolások is. Szót kaptak a költő gyermekei is, akik nagy szeretettel emlékeztek vissza az édesapjukkal közösen eltöltött csodálatos pelsőci nyarakra. Elmondták, Dénes György nagyon szerette a gyerekeket, a tréfás történeteket, valószínűleg ezért írt a későbbiekben tréfás, fordulatokban gazdag gyermekverseket is. Minden cselekedetével a könyvek, a magyar nyelv és a magyar irodalom szeretetére nevelt.
A versillusztrációs versenyt a költő unokája, a zsűri elnöke, Matrka Simon grafikus-animátor értékelte.
1–3. évfolyam:
1. Hajdú Vivien, 2. Kovács Eszter, 3. Stuhl Lilien (mindhárman a rozsnyói Református AI tanulói).
Különdíj: Kertész Mária (Kazinczy Ferenc MTNYAI, Tornalja) és Šilling Patrícia (Dénes György Alapiskola, Pelsőc).
4–6. évfolyam:
1. Ligárt Bence Dávid (Dénes György Alapiskola, Pelsőc), 2. Fabian Corina (Pongrácz Lajos Alapiskola, Ipolyság), 3. Kántor Kristóf (Gregorovits Lipót MTNYAI, Jóka).
Különdíj: Kováč Boglárka (Marianum Egyházi iskolaközpont, Komárom).
7–9. évfolyam:
1. Tóth Abigail (Balassi Bálint MTNYAI, Ipolynyék), 2. Bocko Mira Szófia (Kazinczy Ferenc MTNYAI, Tornalja) és Raj Tamara (MTNYAI Zselíz), 3. Gazso Vanessa (MTNYAI, Rimaszécs).
Különdíj a legvidámabb rajznak: Ősze Mirella (Alsózsolcai Herman Ottó ÁI).
Az értékelések után megnyitották a tanulók munkáiból összeállított kiállítást.
A Szlovákiai Magyar Írók Társaságának képviseletében Nagy Erika prózaíró felolvasta Tóth László írását. A költőtárs szerint Dénes György „velünk van megzenésített verseiben, felnőtt és gyermek versmondóink szavalatában, s látjuk, amint az időtlenségből aggódva figyeli mozdulataink, perpatvaraink, bomlásunk, fogyásunk. S társaságában időről időre arra is rádöbbenhetünk, milyen sokat tud rólunk, s milyen keveset – egyre kevesebbet – mi magunkról. S arra is, hogy milyen erősek voltunk és lehetünk(/lehetnénk) vele…”
A Vámbéry Polgári Társulás Dénes György születésének centenáriuma alkalmából új gyermekverskötetet jelentetett meg a költő válogatott verseiből Kilenctornyú palota címmel. A Z. Németh István szerkesztésében és Király Anikó illusztrációival megjelent kötetet az emlékünnepség utolsó rendezvénypontjaként Pelsőcön mutatta be első ízben Hodossy Gyula, a SZMÍT elnöke, a kiadó vezetője és Kovács Magda író.
– emlékezett Kovács Magda.
Az emlékünnepséget Pelsőc Község Önkormányzata, a Hamelli Kertészet, Fábián Dániel, az iskola mellett működő Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége, a Vámbéry Polgári Társulás, Dénes György gyermekei, a gömörhorkai Essity Rt. és Hosszúszó Község Önkormányzata, valamint a Kultminor Alap is támogatta. A rendezvényre a Pro Pátria Pelsőciensis Társaság képviseletében Kardos László helytörténész egy emlékfüzetet állított össze Dénes György életéről és munkásságáról.
Megjelent a Magyar7 hetilap 23. számában.