Gölnicbánya - Szűz Mária mennybevétele templom
A várost német aranybányászok alapították a 12. században. A tatárjáráskor elpusztult lakosság helyére Türingiából érkeztek telepesek. Városi jogait IV. Bélától kapta 1264-ben, szabad királyi várossá Luxemburgi Zsigmond tette 1435-ben.

Az első gölnicbányai templomot a dominikánusok építették a 13. században és Szent Katalin tiszteletére szentelték. Ezt később elbontották, és a mai templomot már Mária mennybevétele tiszteletére szentelték 1397-ben. Késő gót stílusban épült. Az első templom szentélye ma sekrestyeként szolgál, ennek bizonyítéka korábbi bordás boltozata és annak zárókövei.
A templom szentélyét keresztboltozat fedi, de a bordák nem futnak a talapzatig. A szentélyben gótikus pasztofórium és háromosztatú ülőfülke látható. A főhajó keskenyebb, mint a szentély, a boltozat azonban már barokk kori. A két oldalhajó keresztboltozata az építés idejéből való.
A templom belső berendezése teljes egészében barokk, csupán a bronz keresztelőmedence késő gót alkotás. A Szűz Mária-főoltár mellékalakjai a magyar szenteket ábrázolják.
Érdekesség, hogy a neogótikus oltáron Szent Erzsébet helyett Ferenc József feleségét, Sissit ábrázolták.