Gócpont a szlovák fővárosban
A koronavírus-járvány idején az időskorúak mellett a társadalom más, különösen sérülékeny csoportjai is veszélyben vannak. Nincs ez másképp a szlovák fővárosban sem, ahol a városvezetésnek fokozottan kell ügyelnie rájuk. Ide tartoznak többek közt a hajléktalanok is, akik esetében a fertőzés rendkívül gyorsan terjedhet.

A másik, szintén magas rizikófaktorú csoportot a drogfüggők alkotják, akiknél a fertőzés terjedésének a veszélye szintén fennállhat. A Vereknyén álló, Pentagon néven ismert épület és környéke több mint húsz éve a főváros egyik legveszélyesebb körzetei közé tartozik. Nevét a nyitott félkörben elhelyezkedő öt lakóházról kapta. Egykor helyi építőmunkások laktak az épületben, napjainkban a drogfüggők paradicsomaként ismert.
A rendőrség évek óta kiemelt figyelmet fordít az elátkozott lakótelepnek is nevezett Pentagonra, ahol még fényes nappal sem ajánlott sétálni. A drogosokon kívül sok hajléktalan is csoportosul a környéken, akik egyidőben a lakótömb előtt sátrakat állítottak fel. Ezt ugyan sikerült felszámolni, ám azóta ezek az emberek közvetlenül a lakóház alatt élnek, és ott táboroznak. A környéken gyakoriak a rendbontások, a lopások, virágzik a prostitúció.
Vereknye önkormányzata megpróbál javítani a Pentagon környékén élő emberek életminőségén és biztonságán. Úgy tűnik, nem sok sikerrel. Pozsony főpolgármestere, Matúš Vallo is fontos célként tűzte ki a biztonság növelését a problémás városrészben. Ennek érdekében megemelték a városi rendőrjárőrök számát a körzetben, és kezdeményezték a hiányos utcai közvilágítás bővítését a jobb láthatóság érdekében, ami a rendőrség járőreinek munkájában nyújt segítséget.
A városrész a fák metszését vállalta, hogy a Pentagon körüli térség áttekinthetőbbé váljon, és a közvilágítás hatékonyabb legyen. Martin Kuruc, Vereknye polgármestere szerint a városi rendőrök legalább tízszeresére lenne szükség ezen a környéken. Ha több rendőr mozogna itt, minden bizonnyal a bűnözés aránya csökkenne.
Nemrég a Markíza Televízió riportere, Kristína Kövešová mutatott rá a problémára, aki már többször forgatott a veszélyes városrészben. Riportjából kiderült, hogy a Pentagon környékén tartózkodók között akadnak olyanok, akik félnek a fertőzés veszélyétől, és betartják az óvintézkedéseket, folyamatosan viselik a védőmaszkot.
Mások ellenben fütyülnek a szabályokra, és ezzel a saját és mások egészségét is veszélyeztetik. Mint kiderült, a járvány idején is nagy élet zajlik a Pentagon körül. A drogosok és a hajléktalanok a megszokott módon csoportosulnak, beszélgetnek, miközben nem viselnek sem védőmaszkot, sem gumikesztyűt. Hiába biztosított az Odyseus nevezetű pozsonyligetfalui polgári társulás védőmaszkokat az itteni lakosok számára, az érintett személyek nem viselik. A szakemberek szerint komoly veszélyt jelenthet a felelőtlen viselkedés, ami könnyen a koronavírus elterjedéséhez vezethet ezekben a közösségekben.
A riportban egy drogfüggő nő olyan képtelen állítással állt elő, hogy a heroinfüggőket nem veszélyezteti a koronavírus, mert ők a kábítószertől immunisak. A szakemberek ezzel szemben hangsúlyozzák, hogy az opiátok, mint például a heroin, éppen hogy gyengítik az ember immunrendszerét. A legnagyobb probléma, hogy ezek az emberek nem tartózkodnak házi karanténban, így jelentős veszélyt jelenthetnek önmagukon kívül a környezetükre is. A Pentagon környékén élő lakosok különösen félnek a fertőzés veszélyétől, hiszen nem tudják, nincs-e fertőzött az ott csoportosuló drogosok és hajléktalanok között. A koronavírus elleni intézkedések miatt a helyszínre már a katonaságot is kivezényelték.
A városvezetés biztosította bizonyos területek rendszeres fertőtlenítését a fővárosban. Ide tartoznak elsősorban a kórházak és az idősotthonok bejárata előtt lévő járdák, a forgalmas csomópontok, az aluljárók és az autóbusz-megállók. A fertőtlenítés szempontjából kiemelt helyet foglal el a Pentagon körüli terület is. A rendszeres fertőtlenítés mellett higiéniai állomásokat is biztosítottak a főváros területén. Ezek Pozsonyligetfalun a Határőrök terén (Námestie hraničiarov), az Óvárosban a Szlovák Nemzeti Felkelés terén, míg Vereknyén az említett Pentagonnál találhatók. Ivóvíztartályokról van szó, amelyek segítségével a hajléktalanok ivóvízhez jutnak, illetve biztosított számukra a tisztálkodási lehetőség. A vereknyei városrészben működő városi terepmunkások is igyekeznek felvilágosítani és irányítani ezeket az embereket, és segítséget nyújtani számukra a védőmaszkok, fertőtlenítőszerek biztosításában és az élelmiszer-ellátás területén. Mindebben a városi rendőrség segíti őket.
Eközben az Aranyhomok területén kiépült a pozsonyi hajléktalanok számára egy konténerváros. Itt megkaphatják a szükséges ellátást, ha felmerül a gyanú, hogy fertőzött személlyel érintkeztek, vagy a betegség tünetei jelentkeznének náluk. Ha a szociális munkások koronavírus-fertőzöttet találnának a Pentagonnál, az illető számára biztosítani lehetne a vizsgálatokat és a karanténba vonulást az említett létesítményben. A város szeretné minimalizálni a kockázatát, hogy a fertőzés a Pentagon környékén elterjedjen. Ám ha megkérdeznénk például egy óvárosi polgárt, szeretne-e ezen a környéken lakni, valószínűleg nyomdafestéket nem tűrő választ kapnánk.