Garamkövesd jeles szülöttjeire emlékezett
A Csemadok és a község szervezésében Gyurcsó István költőre és Dr. Hubik István műfordítóra emlékeztek Garamkövesen a költészet napján.

„Gyurcsó István közismert költő, a Csemadok fáklyavivője pontosan 110 éve született Garamkövesden és végső nyugovóra is szülőfalujába tért vissza. A község 1994-ben szobrot emelt a tiszteletére, évről-évre ennél az emlékhelynél hajtunk fejet munkássága előtt. Hubik István jogász, műfordító és könyvszerkesztőre is büszkeséggel emlékezünk, akinek emléktáblája a művelődési ház falán található” - ismertette bevezetőjében Párkanska Gizella a Csemadok helyi elnöke.
Gyurcsó István életművét Morva Mátyás prózaíró, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának választmányi tagja méltatta.
„Be kell vallanom, korábban keveset tudtam róla, de amikor először olvastam Az unokák megszületnek… című versét, mélyen megérintett. Éreztem, hogy ez a költemény több mint irodalom: ez az elszakított nemzeti közösségeink fájdalmának és reményének összegzése. Egyfajta üzenet: A nagyszülők szíve tiszta szoba, ahol leülhetnek a más nyelvű unokák. De ha elfogynak a nagyszülők, elvész a nyelv, kihűl a múlt melege, és az unokák nem tanulják meg a „varázsigéket.” – idézte Morva Mátyás. Hozzátette, ma, amikor az olyan alapértékek mint az identitás, hovatartozás és közösség – meginognak, különösen fontos, hogy ilyen példaképek álljanak előttünk.
Az írótársaság képviselője Dr. Hubik Istvánról is megemlékezett, akinek életműve a magyar közösség számára komoly örökséget jelent.
„1954 és 1991 között összesen 64 szlovák és cseh művet fordított magyarra, ezzel is erősítve a három nyelv közötti kulturális hidat. Munkásságát négy Madách-díjjal, valamint a Szlovák Irodalmi Alap Nívódíjával is elismerték. Elkötelezettsége a kultúra iránt, az emberi tartásról és világról vallott eszméi ma is követendő példaként szolgálnak” – hangsúlyozta.
Az ünnepi megemlékezés koszorúzással zárult. Közreműködtek a helyi óvodások, Sztruhár Mátyás, a párkányi Ady Endre Alapiskola diákja és több szavalóverseny díjazottja, a Boróka néptánccsoport Moravcsík Rozália vezetésével, a Fehér Akác énekkar Gajdos Enikő irányításával, valamint Moravcsík László, aki nemcsak borászként, hanem gitárosként is elismert a közösségben.
