Kulcs a jövő kapujához
Idén 60 éves a füleki II. Koháry István Alapiskola. A Kicsi Hang koncertjével, rajzversennyel, kultúrműsorral és az egykori pedagógusok köszöntésével ünnepelték a jeles jubileumot, méltóképpen megemlékezve a magyar nyelvű iskola megalakulásáról.

A ’60-as évek elejéig Fülek hat különböző pontján, mostoha körülmények között folyt az alapiskolai oktatás. A szükségtantermek egyikében sem volt megfelelő a világítás, az elöregedett épületek falai omladoztak, állandó veszélyforrást jelentettek. 1964. december 18-a mérföldkő volt a füleki tanárok, diákok és szülők számára, amikor korszerű, öt pavilonból álló épületegyüttesbe költözött a magyar iskola.
A visszaemlékezők szerint, a rossz idő ellenére az öröm, a lelkesedés ragyogott 1200 magyar gyerek, tanító és szülő arcán.
Ennek már 60 éve, és itt is fejeződött be tíz évvel ezelőtti nyugdíjba vonulásommal. Nagyon szerettem ezt a helyet, élveztem a munkát, a munkahelyem volt a szívem csücske. Nagyon örülök, hogy ilyen tehetséges fiatal gárda vette át az irányítást és a tanítást – hangsúlyozta az egykori igazgató, Janusek Ágnes.
Az ünneplőkben a viszontlátás, a találkozás öröme nosztalgikus érzéseket keltett. Volt is mire emlékezni, hisz több ezer gyereket készítették fel a továbbtanulásra és azon túl, a nagybetűs életre.
– mondta Bolla Zsófia nyugalmazott pedagógus.
A II. Koháry István Alapiskola diáklétszámát tekintve a mai napig a régió legnagyobb iskolái közé tartozik. Jelenleg 602 diák tanul 27 osztályban, ebből 11 az alsó, 16 pedig a felső tagozaton. Az intézmény diákjai sportversenyeken, diákolimpiákon, szavalóversenyeken, népdalversenyeken, színjátszó- és kórusfesztiválokon vesznek részt. Innen indult Agócs Attila polgármester is.
Azt kívánom, hogy ezt az iskolát a szeretet övezze a következő évtizedekben is, hogy legyen összetartó közössége, hiszen a II. Koháry István Alapiskola nagyon fontos intézménye nemcsak Füleknek, hanem az egész térségnek, Nógrádnak, illetve a Palócföldnek is – nyilatkozta Agócs Attila.
Iskolánk sikere a modernizációban, illetve a gyermekközpontúságban rejlik. Ügyelünk arra, hogy a szaktantermeink a legújabb technikai, illetve módszertani eszközökkel legyenek felszerelve. Számunkra az anyanyelvi oktatás nemcsak az alapműveltség, hanem az identitás része is. Igyekszünk olyan programokat és kulturális eseményeket szervezni, amelyeken a diákjaink a gyökereihez való kötődését tovább tudjuk erősíteni. Célunk, hogy a szülők is tudatosítsák, az anyanyelvi oktatás pótolhatatlan, a magyar gyerekeknek magyar iskolában a helyük – emelte ki Fazekas Csaba, igazgatóhelyettes.
Egykori diákként öröm volt látni és hallani a nemrégiben megalakult Koháry Band együttest, illetve a Kohárysokk színjátszócsoport Bajusz című előadását. A lelkes felkészítő pedagógusokat és talpraesett diákokat látva megállapítható, hogy Füleken biztosítva van a magyar jövő.
Megjelent a MAGYAR7 48. számában.