Földes Gyula síremléke: Bacsfa
A csallóközi Bacsfa-szentantali kegytemplom mellett lévő régi temető egyik sírkövén ez olvasható: Gúthori Földes Gyula 1849. honvédhadnagy. Az itt nyugvó kívánsága volt, hogy csak ezt írják a sírkövére, mert eseményekben és tisztségekben gazdag életéből csak ezt tartotta igazán fontosnak.

Földes Gyula, a Csallóközben általánosan ismert Földes család egyik legismertebb tagja Csukárpakán született 1829-ben. Az algimnáziumot Pozsonyban, a felső osztályokat Nagyszombatban, a jogot ismét Pozsonyban végezte. 1848-ban ügyvédi gyakorlatot folytatott Grinádon (Grinava), de a szeptemberi események hadba szólították.
1873-tól a megyénél szolgált, volt aljegyző, törvényszéki bíró. Élete végéig függetlenségi, Kossuth-párti volt. Pozsonyban a Konvent utcában lakott, ismert alakja volt a városnak, nagy szakállával, méltóságteljes, független magatartásával elismert vezetője az ellenzéknek. 1881 és 1883 között országgyűlési képviselő.
A Magyar Történelmi Társulat rendes tagja, 1888-tól a Felső-Csallóközi Árvízmentesítő Társulat igazgatója volt, amelynek a történetét is megírta.
1910-ben Bacsfán temették el, amelyen ott volt az egész vármegye. Kossuth Ferenc koszorút küldött. Fia, György hozzáfűzi: „De tán én adtam meg neki a legnagyobb tiszteletet. A világosi fegyverletételkor a 15. zászlóalj tisztjei széttépték a zászlójukat, hogy ne kerüljön orosz kézre. A zöld selyem-brokát rongyokat apám a legnagyobb kincsei között, a Wertheim-szekrényben őrizte. Szívére tettem, így temettük el zászlójával együtt.”
Sírja ma a kegyelet helyszíne, itt emlékeznek rá minden március 15-én.
Megjelent a Magyar7 2023/41. számában.