Fogyatékkal élők is segítik a rászorultakat
A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Diakóniai Központjának vezetője, Demeter Ibos Henrietta arról számolt be portálunknak, hogy idén, a házi gondozás mellett, a szociális vállalkozás keretén belül új ötletek kivitelezésével kezdték bővíteni napi tevékenységüket.

A védett műhelyeken keresztül megváltozott munkaképességű embereket tudnak foglalkoztatni, akik azzal, hogy a rászorultak érdekében végzik feladataikat, még hasznosabbnak érezhetik magukat. Igaz,
a járvány egyelőre nem minden ötlet kivitelezésére adott lehetőséget, ám tudjuk: ami késik, nem múlik.
Minden a komáromi mosodánk beindításával kezdődött, amelynek mintájára a keleti végeken is szerettük volna a rászorult embereket támogatni – kezdte mondandóját Henrietta.
Ez adta az ötletet ahhoz, hogy itt ruhát, később élelmiszert gyűjtsünk a legszegényebbek számára.
A gyülekezet a diakónia épületének szomszédságában egy kiürített helyiséget biztosított erre a célra. Tevékenységünk során a munkaügyi hivatalokkal is együttműködünk, hiszen ők ismerik leginkább a célcsoportot. Minőségi használtruha boltot nyitottunk, amellyel missziót is szeretnénk betölteni, hiszen a hozzánk betérőkkel el is beszélgetünk, hogy megtudjuk, leginkább miben szenvednek hiányt.
A ruhákhoz egy kis igekártyát is kapnak. Hogy megfelelő módon tudják értékelni az elvitt ruhákat, azokért jelképesen 0.50 €–1 €-t kérünk.
A "vásárlók" a szociális gondozó társaságában érkeznek hozzánk, mert fontosnak tartjuk, hogy ne azt vigyék el, ami megtetszik számukra, hanem azt, amire valóban szükségük van. A bolt hétfőtől csütörtökig 9 órától 15 óráig tart nyitva, míg az adományokat kedden és csütörtökön fogadjuk. Ruhabörzéket is tartunk. Üzletünk a Liliom elnevezést kapta. A névválasztás hátterét Haris Szilárd, diakónia lelkész magyarázza el.
„A liliom szimbóluma Máté evangéliumából származik, és a gondviselést jelképezi, amelynek egyik eszköze az egymás iránti felelősségvállalás. A ruhabolt logójában szereplő „újrahasznosítás“ jel egyszerre utal a pazarlás elkerülésére és a környezettudatosságra: csak azt dobjuk el, ami valóban a szemétbe való. A logo közepén látható bordó kör két kezet imitál, és ez a Diakóniai Központ eredeti logója.“
Az újrahasznosítással pedig kimondtunk egy újabb kulcsszót - folytatja Henrietta:
a jövőben ugyanis varrni is szeretnénk, felhasználva minden olyan textíliát, amelyből még készülhet valami szép: táska, terítő, kendő.
Szeretnénk az iskolák felé is nyitni, hiszen a pedagógusok jól ismerik azokat a családokat, amelyek valóban rászorulnak a segítségre, márpedig tudjuk, hogy sokan még mindig szégyellik szegénységüket. Ha viszont célirányosan juttatjuk el hozzájuk adományainkat, valószínűleg nem utasítják azt el.