Fogyatékkal élő előadók seregszemléje Galántán – Mondd, mit tehetnék érted?
A fogyatékkal élők világnapja alkalmából Ki mit tud vetélkedőt rendezett Galántán a Konrádko Polgári Társulás. Az értelmileg akadályozottak és más fogyatékkal élők részére megszervezett vetélkedőn a mátyusföldi és csallóközi fiatalok mutatták be saját kis világuk örömeit és bánatait a vers, a próza, a zene és a tánc eszközén keresztül. Külföldről is érkeztek fogyatékkal élő előadók.

Szinte már hagyomány Galántán a fogyatékkal élők ki mit tudja – mesél a főszervező, Szlezák Erika, a Konrádko polgári társulás alapító elnöke. Hozzátette, a szülők, nevelők, gondozók, és a fogyatékkal élők is mindig kérik, hogy a következő évben is legyen megszervezve a rendezvény.
Az, hogy a fogyatékkal élő emberek is megmutatkozhatnak, megcsillogtathatják tehetségüket nagyon motiváló a számukra. Erre azonban nincs sok lehetőség, így ragaszkodnak ahhoz, hogy a fogyatékkal élők világnapja alkalmából legyen egy hasonló kaliberű felvidéki magyar rendezvény.
– magyarázta Szlezák Erika, akinek a szervezésben a Konrádko polgári társulás alelnöke, Sárkány Krisztina van segítségére. A Galántai Kodály Zoltán Gimnázium diákjai önkéntes munkát vállalnak ezen a rendezvényen. Az idei évben az egyik zsűritag, Horváth Árpád a Tesco áruházlánc segítségével biztosította a frissítőket. Jótékony önkéntes adakozók ( Szabó János és a nagyfödémesi Relax Ekopark tulajdonosa, Lakatos Károly) anyagi hozzájárulással segítették a fogyatékkal élők Ki mit tudját.
A zsűri elnöke ezúttal Gizka Oňová énekesnő volt, szintén ő elnökölt az első Ki mit tudon hat évvel ezelőtt. Akkor még a galántai Népművelői Központ épületében került megrendezésre a rendezvény, ma már a galántai kultúrház ad ennek otthont, és nem kérnek érte bérleti díjat – tették hozzá a szervezők.
A zsűriben első alkalommal ült Kozmér Bernadett, a Népművelői Központ munkatársa. Elárulta,
könnyekig megható rendezvényről van szó, minden ember, aki rendelkezik egy kis jó érzéssel fel tudja fogni, milyen mély munka ezeket a produkciókat megtanulni és előadni. És ez a munka nem kizárólag az előadóké, de az őket nevelőké, gondozóké, tanítóké is.
Losonszky Szilvia előadó elárulta, pár héttel van egy térdműtét után, de erre a rendezvényre mindenképpen el akart jönni, hogy felolvassa egy versét., hiszen fontosak számára a nagy találkozások. A rendezvény „himnusza“, a Mit tehetnék érted dal az idén is felcsendült zárszóként.
Az egyes előadás blokkok közötti szünetben énekes-táncos perceknek lehettünk szemtanúi. Magyarországról, Szigetszentmiklósról érkezett Papp Antal, aki Szécsi Pál darabjait adta elő, a résztvevők örömmel táncolták körbe előadótársukat.
A nagyfödémesi Konrádko Társulás célja ezzel a vetélkedővel lehetőséget adni értelmileg akadályozottsággal és más fogyatékossággal élők tehetségének bemutatására. A szervezők roppant hálásak minden segítőnek, ugyanúgy a Carissimi jótékonysági alapnak is, akik nem csak szervezésben de lelkiekben is támogatást nyújtanak. A Carissimi képviseletében Bauer Edit ült a zsűri asztalánál.
– nyilatkozta Bauer Edit. A Carissimi a maga húszéves történetével is fejlődésen megy keresztül. Más volt a társadalmi környezet, mikor az alap elindult, ma már fejlettebb célokkal és sok lehetőséggel gazdagodtak, szlovákiai magyar szakemberek területén is.
