2024. július 17., 08:52

Felzárkózik-e valaha az ország keleti vége?

Richard Raši, Szlovákia beruházási, régiófejlesztési és informatizációs minisztere és Michal Kaliňák, a minisztérium államtitkára a szaktárca 20. ülését múlt hétfőn a bodrogközi Bodrogszerdahelyen tartotta. 

 

Bodrogköz - régiófejlesztési miniszter
Richard Raši beruházási, régiófejlesztési és digitalizációért felelős miniszter (J) és Michal Kaliňák államtitkár (B)
Fotó: Veronika Geletová

A kihelyezett kormányülésekhez hasonlóan, a szaktárcák is előnyben részesítik a közvetlen találkozást a régiók polgármestereivel. Ahogy a miniszter bevezetőjében hangsúlyozta, fontosnak tartják, hogy miután a polgármesterek, településvezetők gondjait, bajait, igényeit, javaslatait a terepen meghallgatják, tolmácsolhatják számukra a minisztérium munkájának friss híreit.

A továbbiakban utalt rá, hogy az ország csücskében a természeti szépségeiről ismert Bodrogköz önkormányzati vezetőinek minden bizonnyal más vidékeken szorgoskodó kollégáiknál is több gondjuk van. A gazdasági stagnálás és ezzel karöltve a munkanélküliség, a fiatalok elvándorlása, a hiányos vagy elégtelen infrastruktúra csak néhány ezek közül. 

Reményt keltően hangsúlyozta viszont, hogy az uniós alapok lehetnek a regionális egyenlőtlenségek csökkentésének fő eszközei, s példaként meg is említette, hogy a 2014–2020-as programozási időszakban  a Tőketerebesi járásban 338 projektet támogattak, több mint 250 millió euró értékben. Ezek egyike a tőketerebesi kórház és rendelőintézet korszerűsítése volt.

A járás zömében magyarlakta részéből pedig Bodrogszerdahelyet említette, ahol ugyanazon időszakban a 11 megvalósított projektből 10-nek az önkormányzat volt a kedvezményezettje.

Ezek egyike a gondozási szolgáltatások hozzáférhetőségének javítását célzó támogatás, avagy a helyi alapiskola egyik projektje. A rendelkezésre álló 1,05 millió eurós teljes összegből 0,93 milliót használtak fel. 

Néhány újdonság

A lakosság életminőségét javítani célzó uniós alapok és támogatások témáját folytatva Richard Raši régiófejlesztési miniszter azt is közölte a teljes létszámban megjelent, 33 bodrogközi polgármesterrel, hogy egy új kezdeményezésüknek köszönhetően vége az információs káosznak. Pár hete ugyanis az eurofondy.gov.sk főoldalon belül a Partnerségi térkép (Mapa partnerstva) fül alatt egy helyen érhető el minden információ a Szlovák Köztársaság forrásaiból származó, vissza nem térítendő anyagi támogatások éppen aktuális lehetőségeiről. Így a potenciális pályázók, illetve a hozzájárulások jövőbeli kedvezményezettei az áttekinthetőbb formában közzétett felhívásokból nemcsak a Szlovákia Program (Program Slovensko) adta lehetőségeket találják meg, de egyben a Helyreállítási Terv (Plán Obnovy a odolnosti) adta lehetőségeket is. 

Bodrogköz - régiófejlesztési miniszter
A minisztérium küldöttsége és a harminchárom bodrogközi polgármester
Fotó:  Veronika Geletová

A miniszter megjegyezte, az említett támogatási  forrásokat az önkormányzati szerveken kívül magánszemélyek, nonprofit szervezetek, vállalkozók, egyéb jogalanyok és nem utolsósorban az egészségügyi szolgáltatók is igénybe vehetik. 

Újdonságként hangzott el az is, hogy pár nappal a találkozót megelőzően jelenthették be a nyilvánosságnak, sikerült újraindítaniuk a minisztérium korábbi vezetése alatt kudarcba fulladt és megfeneklett Digitális szépkorúak (Digitálni seniori) projektet, amelynek célja, hogy a digitális technológia megkönnyítse a nyugdíjasok életét, segítve őket abban, hogy kapcsolatban maradjanak szeretteikkel vagy a hatóságokkal.

A folyamat jelentős egyszerűsítésének eredményeként a közbeszerzési feltételek megváltoztak és egyszerűsödtek, a belső folyamatokat pedig felgyorsították a szükséges képzési kapacitás biztosítása érdekében. Így 2026 közepéig több mint 105 ezer szépkorút, és 18 évesnél idősebb fogyatékkal élő személyt képeznek ki alapvető digitális készségekre.

Örülök, hogy az idősek és a hátrányos helyzetű polgárok végre megkapják, amit ígértek nekik – a digitális készségfejlesztő képzésen túl egy internetes adatcsomaggal ellátott tabletet is, hogy a megszerzett tudást hasznosíthassák. Ezért a bodrogköziek figyelmébe is ajánlom ezt a lehetőséget és bátorítom őket, hogy jelentkezzenek az öt héten át tartó képzésre"

– mondta Raši. 

Tőkeinjekció Tőketerebesnek

A találkozón arról is szó volt, hogy a Tőketerebesi járás az uniós források mellett jogosult a legkevésbé fejlett járásoknak (LFJ/NRO) nyújtott regionális hozzájárulásra is. Így a 2022–2026 közötti időszakra vonatkozó járási fejlesztési terv részeként az egyes projektek megvalósítására előreláthatóan 5,3 millió euróra becsült összegű regionális hozzájárulást különít el a minisztérium, a járási hivatalon keresztül. Három alapvető tevékenységre irányul majd: a foglalkoztatásra, a vállalkozói szellem és innováció támogatására, valamint a turizmus és közigazgatás fejlesztésére.

A legkevésbé fejlett járások Michal Kaliňák államtitkár pontosítása szerint az idén először használhatják fel ezt a „plusz pénzt“ a Cselekvési terveken keresztül azért, hogy tudják társfinanszírozni projektjeiket az olyan határokon átnyúló együttműködésekben is, mint az Interreg, az EGT vagy a Norvég Alap pénzügyi mechanizmusa. 

Bodrogköz - régiófejlesztési miniszter
Mento Zoltán, Bodrogszerdahely polgármestere házigazdaként üdvözli a Vécsey-kastélyban Richard Raši minisztert
Fotó:  Veronika Geletová

Arról is tárgyaltak a felek, a szaktárca hogyan segíti majd az érintett bodrogközi önkormányzatokat, hogy még az év vége előtt két pályázati felhívás is megjelenhessen a közös szolgáltatást nyújtó központok (Centrá zdieľaných služieb) kapcsán. A Helyreállítási Alap keretén belül a belügyminisztérium által tavaly júniusban a Kassa, Besztercebánya és Eperjes megye legkevésbé fejlett járásainak célirányosan kiírt pályázaton keresztül a 11 milliós összegből 22 ilyen központot kellene év végéig kialakítani. Ezek a polgároknak az alapvető önkormányzati szolgáltatások terén nyújtott helyi szintű kapacitások összefogását hivatottak segíteni. Ez a lehetőség elsősorban a kisebb települések számára jelent támogatást, mert a forrásokat akár a helyiségek rekonstrukciójára, műszaki felszerelésére, projektmenedzsmentre is fordíthatják, hogy jobb szolgáltatásokat nyújthassanak polgáraiknak. Az államtitkár pontosította, hogy az első pályázati felhívás keretén belül a központok létrehozását és működtetését biztosítanák, míg a második fedezné az alkalmazottak személyi költségeit, akik egy fedél alatt végeznék majd több önkormányzat ügyvitelét is.  

Még egy jó hír 

A beruházási, régiófejlesztési és informatizációs minisztérium küldöttsége egy másik nagyon fontos témáról is tárgyalt a településvezetőkkel, mégpedig a vízellátási és csatornázási rendszerek kiépítésének nemzeti tervéről.

Terveink szerint jövő tavasszal benyújtunk a kormánynak egy dokumentumot, amelyből világos lesz majd, hogyan és milyen forrásokból tudjuk biztosítani a jobb életminőséget a hozzáférhető vízellátás és a működő csatornázás révén is"

– közölte Kaliňák. Az új uniós forrásokból az integrált területi beruházásokon keresztül további milliók érkeznek a régióba, amelyek felhasználásáról maguk a régiók döntenek. 

A járási székhelyen, Tőketerebesen túl a Bodrogköz egyedüli 2000 lakosnál többet számláló településeként Bodrogszerdahely, de a járás más települései is jogosultak az ITB-mechanizmus keretében a Kassa Megye Önkormányzata Partnerségi Tanácsának juttatásaira, melynek teljes keretösszege közel 210 millió euró.

Benyomások, tapasztalatok

A bodrogközi polgármesterek mindegyike pozitívan értékelte a régiófejlesztési miniszterrel, Richard Rašival, Kaliňák államtitkárral és kollégáikkal való közvetlen találkozás lehetőségét, amire eddig nem volt példa. Beszélgetve velük elmondták: értékelik a szaktárca azon igyekezetét, hogy az eddig megszokott módot felváltva a jövőben próbálja majd a pályázatok kiírásai során szem előtt tartani a régiókban valós igényként felmerülő és orvoslandó problémákat, így településvezetőként úgy érezhetik majd, valóban hasznos célra fordíthatják a rendelkezésre álló forrást. Bár az előző, 2014–2020-as ütemezési időszakban jellemzően nem a bodrogközi települések nyerték el a tőketerebesi járási hivatalnál, a Legkevésbé Fejlett Járás Cselekvési Terve keretében rendelkezésre álló forrásokat, arra azért volt példa, hogy konkrét minisztériumok által meghirdetett pályázatoknak köszönhetően hazai támogatásokban is részesülhettek, legyen szó energiatakarékosságról, faültetésről vagy műemlék- és más épület felújításról.

Bodrogköz - régiófejlesztési miniszter
A polgármesteri találkozó után a miniszteri küldöttség a Bodroghús királyhelmeci, pár hete üzemelő 20 embernek munkát adó feldolgozó üzemét is meglátogatta
Fotó:  Veronika Geletová

Ellenben a vállalkozók közül a Bodroghús Kft. (egy éve a ladmóci, legkorszerűbb technológiával felszerelt sertésfarmjukat már bemutattuk lapunk hasábjain) az említett forrás élelmiszer-sivatag tematikájú, célirányos pályázatain már 2 alkalommal is támogatásban részesült.

2019-ben ennek köszönhetően vásárolhatta meg egyik mozgó boltként funkcionáló kisfurgonját, valamint a pár hete üzembe helyezett királyhelmeci húsfeldolgozó üzemükben az épület átalakításának egy része mellett néhány gép beszerezését is ebből az összegből tudták fedezni. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/28. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.