Feléled hamvadó poraiból a híres bártfai fürdőszálló
Nevét Széchenyi István jeles magyar politikusról, nemesről, nemzetébresztőről kapta. Ahogy változtak az idők, előbb Hotel Slávia lett belőle, majd amikor orvosi rendelőknek adott otthont, a Palace nevet kapta. Csak a szocializmus idején lett belőle Dukla Szálló. Huszonkét évet kellett várnia a felújításra, de most úgy tűnik, végre bekövetkezik.

A nemzeti kulturális örökségnek számító bártfai Dukla Szállót 1895-ben építették, biztonsági okokból 2002-ben zárták be véglegesen a nagyközönség előtt, addig gyógyszállóként üzemelt. Nyolc évvel később vált műemlékké. Az épületet évekig hálóval vették körül, állaga fokozatosan romlott, mígnem a gyógyfürdők fekete lyukává vált.
Az ódon épületet az elmúlt felújított tető védte. Az épület ugyanis a tető rossz állapota miatt beázott, ami miatt a fapadló beszakadt. A tető felújítására a kulturális minisztérium 40 ezer eurós támogatást adott, az összköltségek azonban meghaladták a 300 ezret.
Korábban arról is beszéltek, hogy a szálloda olyan rossz állapotban van, hogy teljesen le kell bontani, és felépíteni a hű másolatát. Ezt azonban – szerencsére – a Műemlékhivatal és a kulturális tárca nem engedélyezte, arra hivatkozva, hogy a Dukla Szálló dokumentálja a fürdőépítészet fejlődését az adott fürdőkben és az adott időszakban.
Így a lebontás gondolata meghiúsult, és 22 éves hanyatlás után megkezdődhetett az épület teljes rekonstrukciója mintegy 4,5 millió eurós költségvetéssel.
Az épületet már el is foglalták a munkások, a felújítás több szakaszban valósul meg. Először az épület történelmi részének felújítása megy végbe, ahol egy 64 fekvőhelyes rész kerül kialakításra és a lobbi bár. A felújítást a Bártfa fürdő, rt. saját forrásból fedezi, várhatóan 2025 őszén kerül sor a megnyitására. Két-három éven belül pedig az új jobb és bal épületszárny felújítása is megvalósulhat, 200-220 fekvőhelyes kapacitással.
A szállodafelújítás projektjének megkezdése a projekttel kapcsolatos nézeteltérések miatt húzódott. A gyógyfürdő vezetőségégének bevallása szerint, nem volt világos elképzelésük arról, hogyan is történjen a felújítás, hogy csak a szálloda egy részét őrizzék-e meg, vagy hozzáépítsenek, esetleg növeljék a férőhelyek számát 200-ról 250-re.
Az építészeti tanulmányt végül közvetlenül a járvány kirobbanása előtt hagyták jóvá. Turisztikai hatása miatt várható volt, hogy a szálloda helyreállítása több évig tart majd.
A Hotel Dukla a bártfai gyógyfürdő három fontos eredeti építészeti nevezetességének egyike. A másik kettő az Erzsébet Szálló – eredetileg Deák Szálló és az Astória – eredetileg Erzsébet Szálló.
Amikor 1895. július 1-jén Sissi bajor hercegnő, osztrák császárné, magyar királyné és I. Ferenc József osztrák császár felesége ellátogatott a fürdőbe, és a Deák Szálló mögött néhány tíz méterrel kísérete 11 tagjával együtt megszállt, a Széchenyi Szálló új és a maga idejében nagyon korszerű épületének építése éppen befejezés előtt volt. A fürdőt akkoriban bérlő „Zimonyi Schwarz Ármin és fia” magyar cég építette. A szálloda főépítészének a budapesti Flamm Mór Miksát bízták meg.
A Csehszlovák Köztársaság létrejötte után Grossmann Dezső orvos vásárolta meg az épületet, a szállodát Palotának nevezte át, és klinikát létesített itt. Később a szállodát Slaviának nevezték. 1947-ben az Egészséges Nemzedék Ifjúsági és Dolgozói Rekreációs Központja kapta meg a szállodát. A szocializmus idején újjáépítése után nevezték el Duklának.