Felébred végre Csipkerózsika-álmából az oroszvári kastély?
Sokat kellett várnia, hogy felébresszék végre évtizedek óta tartó „álmából”, s az ébredés még most sem olyan könnyű. A Habsburg főurak Pozsony külterületén álló egykor pompás rezidenciájának állaga az elszalasztott évek során nagyon leromlott. A szlovák állam a második világháború után szerezte meg az oroszvári kastélyt, Lónyay Elemér és felesége végrendelete ellenére.

Beszakadt padló, penészes falak, kitört ablakok, amelyeken átfúj a szél, tönkrement dekoratív mennyezetek és galambürülék mindenütt. Nemrégiben még ez a kép fogadta az épületbe lépőt. A szívszorító látvány ellenére az élénkebb fantáziájú ember egy-egy stukkóra, függönydarabra, vagy a tágas fogadóterem most is méltóságot sugalló lépcsősorára rácsodálkozva lelki szemeivel még így is látta az egykori pompát, ami a kastély fénykorában az ide belépő idegent fogadhatta.
Ígéretek persze voltak korábban is, az önálló Szlovákia megalakulása óta többször is hallani lehetett a kastély és az udvarház helyreállítási terveiről. 2019 decemberében egészen odáig jutottak, hogy még pályázatot is kiírtak a teljes felújítására. A szerződés megkötésére azonban már nem kerülhetett sor, mert megvétózta az egyik sikertelen pályázó, és a fellebbezésnek a Közbeszerzési Hivatal is helyt adott. Gyanús volt neki a felújítás szerinte túlságosan alacsony költsége.
A kormány tehát tavaly nyáron többévnyi késlekedés után elindította a kastély felújítási munkálatait. A sajtótájékoztatón akkor elhangzott az is, hogy az oroszvári kastély a kulturális és társadalmi események reprezentatív tere és Pozsony büszkesége lesz. A kormányhivatal tervei alapján a felújítással 2029 végére kellene elkészülniük, és hozzávetőleg 110 millió euróba kerül majd.
A felújítás után az oroszvári kastély épületét reprezentatív célokra kívánják használni, de a nyilvánosság számára is szolgál majd.
– jelentette ki Juraj Gedra, a kormányhivatal vezetője tavaly nyáron, utalva arra, hogy már a 2012-ben hivatalban lévő kormány tervei közt is szerepelt a kastély felújítása. Az akkori tervek szerint két elképzelés is létezett a kastély felújítására: az egyik a csehországi Lednice mintájára, a másik szerint egy szlovák „Lány” lehetett volna az oroszvári kastélyból, vagyis az államfő egyfajta nyári rezidenciája csehországi mintára.
A kormányhivatal nemrégiben egy közleményt tett közzé, amely szerint jó ütemben halad a nemzeti kulturális műemléknek számító oroszvári kastély rekonstrukciója. A közlemény szerint a tavalyi év folyamán összesen 2,3 millió eurót fektettek a felújításba.
– foglalja össze az eddig történteket a kormányhivatal közleménye, amelyből kiderült az is, hogy jelenleg a ritka eredeti építészeti elemek előkészítése zajlik a restauráló műtermekbe való átszállításra.
– tájékoztatott a kormányhivatal. A közlemény felidézi az elvégzett régészeti kutatásokat is, amelyek során az udvarház területén jelentős leletre – a Római Birodalom idejéből származó egyedülálló csatornára, valamint pénzérmékre és egyéb régészeti tárgyakra bukkantak.
Az első világháború idején a kastélyban kórházat létesítettek. A második világháború idején, 1944-ben a nagy részét a németek, egy évvel később pedig a szovjet csapatok foglalták el. A második világháború után a kastélyt kifosztották és pusztulásnak indult. Bár 1950-ben az épület új tulajdonosa a Szlovák Állami Népi Együttes lett, de az enyészetet nem tudták megállítani. Már 1976-ban tervbe vették a kastély és a park átfogó felújítását, amit több ütemben szerettek volna megvalósítani, ám a projekt folyamatosan változott és késett, mígnem 1989 végén teljesen leállt a munka.
Ennek is már sok-sok éve, azóta kormányok jöttek-mentek, de hosszú ideig nem történt semmi érdemleges, a büszke kastély pedig, amelynek lakói többnyire csak a galambok és a kóbor macskák voltak, tovább enyészett...
Megjelent a Magyar7 2025/8. számában.