Fél évszázada két keréken
Félszáz éves lett a Honismereti Kerékpártúra. A Kárpát-medencei szinten egyedülálló, identitást és a magyar közösséget erősítő rendezvény évtizedek óta érdeklődők százait vonzza. Az idei túra Palócföld feltérképezését tűzte ki célul, megismerve a környék kulturális, történelmi és természeti értékeit.

Az idei esemény egyik különlegessége volt, hogy csillagtúra formájában barangolták be a vidéket, tehát ugyanarról a táborhelyről indultak, és ugyanoda érkeztek vissza, de minden nap más volt a célállomás. Nógrád kincsei nyomában haladva előbb megtekintették Losoncon a Szabó Gyula Emlékházat és a napjainkban multikulturális központként működő zsinagógát. Felfedezték a régió ékszerdobozaként számon tartott Gácsot, ellátogattak Csontváry Kosztka Tivadar egykori patikájához és a róla elnevezett interaktív múzeumhoz, illetve az ógácsi Szent György-templomhoz. De voltak Poltáron, ahol a helyi üveghutában az üvegfúvást is kipróbálták.
Hosszabb túrát tettek Palócföld legnagyobb várában, Füleken, majd onnan hazafelé megálltak Persén, ahol megnézték a Bacskai Béla festőművész egykori otthonából kialakított emlékházat. Az idei program záróakkordjaként 17 millió éves időutazáson is részt vettek a kerékpározók, amely során megismerték a Novohrad–Nógrád Geopark kiemelt látnivalóit. Hodossy Katalin szervező elmondta, a Honismereti Kerékpártúrán mindig az adott térség magyar vonatkozású emlékhelyeinek, értékeinek felfedezése a cél.
– Az ötven túrának több mint harminc szervezője volt, minden évben több tízen, volt, hogy több százan gyűltünk össze, és tekertük, róttuk a kilométereket. Ez a szám idén 60 körül mozgott, mivel lehet jönni akár csak egy napra is, csatlakozva a helybéli programokhoz, így a résztvevők száma is mindig változik.
A résztvevők száma mellett a kerékpártúra útvonala is évente változik, a témája viszont állandó: megismerni szülőföldünk értékeit és megismerkedni azokkal, akik ezeket az értékeket megtartják és továbbviszik. Ez a nemes kezdeményezés még 1975-ben, magyar főiskolások körében fogalmazódott meg.
Az első kerékpártúra megszervezését a prágai Ady Endre Diákklub elnöke, Merva László vállalta, akitől a későbbiekben más diákklubok helyi viszonyokat jól ismerő vezetői, tagjai vették át a stafétabotot. Akkor a Kis-Duna partján gyülekeztek, nem is sejtve, milyen hagyományt teremtenek. Ennek immár öt évtizede, s a kerékpártúra azóta is töretlen népszerűségnek örvend.
Naponta átlagosan 40-50 kilométert tekernek, de mind távban, mind pedig a tempót illetően mindig a leggyengébb láncszemhez igazodnak a szervezők, hiszen a túrákon gyermekek és nyugdíjasok is részt vesznek. Mindannyian vallják, hogy a kerékpáros országjárás egyaránt szolgálja a test, a szellem és a lélek épülését, az egészség megóvását, a természet védelmét. A rendezvény viszont nem csupán a szabadidő hasznos eltöltéséről szól, sokkal inkább a közösségépítésről, hiszen a kerékpártúrákra mindig is jellemző volt, hogy olyan csapat alkotja, amely nemcsak egymásért érez felelősséget, hanem az utánuk következő generációért is.
A sok év alatt a felvidéki honszeretők nem csupán a magyar hagyományokat ápolták, hanem saját hagyományokat is teremtettek, amelyek egy közösségként tartják össze a résztvevőket.
– Ezeknek is köszönhető, hogy a régi túrázók már nemcsak a gyerekeikkel, hanem az unokáikkal jönnek. Idén volt egy kerékpározónk, aki húsz éve volt legutóbb a túrán, azóta Kanadában él. Idén eljött megünnepelni a kerékpártúra évfordulóját, és maradt velünk tekerni. Ő volt az egyik leglelkesebb résztvevőnk, mert boldoggá tette, hogy magyar nyelvű közegben lehet. Az identitáserősítés, a hagyományok ápolása itt annyira természetesen és őszintén valósul meg, hogy valóban mindenki töltekezik belőle – tette hozzá Hodossy Katalin.
Bodnár Mónika 2004 körül kezdett el járni a túrákra. Először csak a férjével, majd vitték a gyerekeiket, később pedig az unokákat is.
Hodossy Áron számára is nagy élményt jelentett a túra, és örül annak is, hogy rengeteg új ismerettel gazdagodott, amit aztán az iskolában kamatoztathat.
2022 mérföldkő volt a kerékpártúra életében, ekkor alapították meg ugyanis a Honismereti Kerékpártúra Polgári Társulást, hogy jogi hátteret biztosítsanak a rendezvénynek. Urbančok Larisa, a társulás elnöke lapunknak elmondta, ez azért is fontos, hogy a fél évszázadot megélt kerékpártúrát legyen kinek továbbadni.
Jövőre tehát a megszokott kiváló hangulatban, de sok újdonsággal várják a szervezők a jelentkezőket, hogy együtt fedezzék fel a Felvidék kincseit.