2025. január 13., 16:51

Fegyvernek jeles szülöttei

2024 novemberében tovább gazdagodott a mintegy félezer lakosú Fegyvernek. A helyi katolikus kápolna melletti területen emléktáblát avattak Fegyvernek jelentős szülötteinek tiszteletére, illetve tájékoztató táblát is elhelyeztek rövid életrajzukkal. A kétnyelvű, magyarul is olvasható feliratok négy személyiség, Fegyverneki Ferenc (?–1535), Evva Lajos (1851–1912), Farkas Róbert (1858–1921) és František Tanóczky (1933–1993) életútjáról és munkásságáról adnak hírt.

emléktábla
Fotó: Kaszmán Zoltán

A humanista műveltségű Fegyverneki Ferencről, az ipolysági premontrei katolikus kolostor egykori prépostjáról a következőket közli: „Szerzetesi képzést indított és megalapította Ipolyság legrégebbi oktatási intézményét. 1510-ben a magyarországi premontreiek felügyelője volt; ugyanebben az évben az ő erőfeszítései által a somlóvásárhelyi kolostor visszakerült a rendhez. Testvérével együtt monostorára hagyta családi birtokait: Fegyverneket teljes egészében, a tompai és a magaradi részbirtokokat, a magaradi malomrészt. Ipolyságon utcát, általános iskolát és egyházi gimnáziumot neveztek el róla.”

Evva Lajos, a budapesti Népszínház egykori igazgatója, író, zeneműfordító szintén a község szülötte. Tanulmányait Ungváron és Szatmáron végezte. Budapesten szerzett tanári oklevelet. 1871-ben a Nemzeti Múzeum könyvtári osztályán dolgozott; akkoriban jelentek meg közleményei a régi magyar zenéről. 1875-ben a Rákosi Jenő igazgatása alatt megnyílt budapesti Népszínházhoz került, ahol írnok, gazda, ellenőr, titkár és rendező lett. 1881 és 1897 között a színház igazgatója volt. Számos operettszöveg átdolgozása és magyarra fordítása fűződik a nevéhez. Mintegy ötvenhárom darabot fordított le a Népszínház számára. Evva Lájos Budapesten halt meg.
emléktábla
Az emléktábla avatása
Fotó:  Kaszmán Zoltán

A közelmúltban megjelent, Evva Lajos életútját felvázoló írásunkban éppen arról ejtettünk szót, hogy szülőföldjén is alig-alig ismerik a nevét. Ezért is örvendetes, hogy a településvezetés legalább ezzel az emléktáblával próbálja megőrizni egy-egy jeles szülöttje emlékét.

Farkas Róbert földművelésügyi miniszteri fogalmazó a Királyi Adóhivatal pénzügyi titkáraként, könyvtárosként és íróként is tevékenykedett: „Édesapja, Farkas Károly földbirtokos volt községünkben. Középiskolai és jogi tanulmányait Budapesten végezte. 1876-ban került a Magyar Királyi Földtani Intézetbe, ahol könyvtárosként dolgozott. Az intézet alapításának tizedik évfordulója alkalmából megírta az intézet tíz esztendejének történetét. Számos szakmai cikket publikált az országos lapokban. Társadalomdiagnosztikával, oktatási, kereskedelmi és ipari kérdésekkel foglalkozott. Megannyi gazdasági és politikai cikket és kiállítási annotációt írt. 1883-ban egy Dumas-regényfordítása is megjelent az Ország-Világban.”

Az ünnepélyes keretek között felavatott tájékoztató tábla František Tanóczky festőművészről is közöl információkat.

Megjelent a Magyar7 2025/1. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.