2024. október 12., 16:52

Fedőlakk- Könyvbemutató Füleken

Október 11-én, a Füleki Városi Könyvtárban mutatta be második kötetét Bóna Friderika. A fiatal füleki szerzőnek 2021-ben jelent meg első kisregénye, az „Amoda”, idén pedig a „Fedőlakk” című kötet látta meg a napvilágot. Ebből kapott ízelítőt a hallgatóság.

Fedőlakk
Fotó: Bóna Friderika archívuma

Bóna Friderika a Füleki Gimnáziumban érettségizett, idén májusban pedig a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem magyar–angol tolmács–fordító szakát végezte el. Emellett újságírással, riporterkedéssel foglalkozik, de dolgozott már rádiósként is, jelenleg pedig szakmai gyakorlaton van az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Irodában Budapesten. Saját elmondása szerint a „Fedőlakk” egy katalógustörténetekből álló kötet, asszociációk mentén megvalósuló rétegzett utazás, mely során minden mozzanat, íz és illat felidéz egy emléket.

A könyvben leginkább az érzelemre és a gondolatvilágra fókuszáltam, mert ezúttal a miérteket próbáltam megfejteni. Tehát azt, hogy valakiben mi munkálkodik, milyen gondolatok, érzelmek járják át, és aztán ez hogyan vetül ki a másikra, illetve, hogy önmagához hogyan fordul ezek által. Mert tudjuk, hogy aztán ez nagy hatással van arra, hogy ki hogyan kommunikál, vagy ki hogyan cselekszik”

– avatott be a szerző.

Fedőlakk
Fotó:  Bóna Friderika archívuma

A katalógustörténetekből álló kötet szeptember 19-én jelent meg, amit a szerző kilenc szakaszra osztott fel.

A szövegek asszociációk mentén alakulnak, tehát nincs köztük egy olyan szoros kötelék vagy kapcsolat, mint például egy kisregénynek a cselekvésében. Mert abból indultam ki, magamból először is, hogy rengeteg minden jár az ember fejében, és rengeteg mindenféle érzés csatlakozik ezekhez a gondolatokhoz, és ezek nem feltétlenül lineárisan haladnak, sőt, nagyrészt nem úgy haladnak, legalábbis az én fejemben eléggé szökdelnek, úgyhogy ebből próbáltam meg valamit kihozni”

– tette hozzá Friderika.

A kötet magánkiadásban jelent meg a Womanpress kiadó gondozásában, amelyben fekete-fehér fotók is szerepelnek. Az egyik történet „modellje” Karcag Emese, Friderika gyerekkori barátnője volt.

„Amikor Fridi megkért, hogy szerepeljenek a könyvben, akkor nagyon megörültem neki, ugyanis előtte elküldte nekem a szöveget, és nagyon tudtam vele azonosulni. Gyerekkori baráti történetek jelennek meg benne, és nagyon bele tudtam élni magam a sztoriba. A szoros kapcsolat a gimnáziumban és az egyetemen is megmaradt közöttünk, és így nagyon át tudtam érezni az egész szöveget” – mondta Karcag Emese.

A könyv szerkesztője Noszek Barbara, műszaki szerkesztője Bial Eszter, kiadóvezetők M. Czinege Noémi és Noszek Barbara, a fotókat pedig Gál Eszter készítette.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.