Fáklyavivő nők
Édesanya, nagymama, orvos, pedagógus, polgármester, kultúraszervező, közéleti személyiség. Bárkiből lehet példakép, és akár a leghétköznapibbnak tűnő ember is tehet olyat, amitől viselkedése, tettei értékként és példaként szolgálhatnak mások számára. A Femine Fortis–Erős Nők polgári társulás ezt ismerte fel tíz évvel ezelőtt, amikor megalapította a Női Példakép-Díjat.

A polgári társulás 2016-ban adományozott először Példakép- és különdíjat az olyan értékeket megjelenítő nőknek, akikre önfeláldozó munkájuk kapcsán felnézhet a hazai magyarság. A Femine Fortis tagjai úgy tartják, sok értékes ember él közöttünk, s amikor az értékek veszendőbe kerülnek, akkor bizony nagyon fontos felmutatni a jó példákat, amelyekhez igazodni lehet. Idén egy nagymama, egy gyógypedagógus, egy pedagógus és egy néprajzkutató tevékenységét találták kitüntetésre érdemesnek.
A díjazottak méltatása során könnyeket csaltak a szemembe a Tankó Gabrielláról szóló gondolatok. Fájdalmas élettörténete azonban mindnyájunknak erőt adhat a hétköznapi gondok leküzdéséhez. Gabriella egyedül neveli három unokáját, akik kisgyermekként veszítették el szüleiket.
A nagymama szárnyai alá vette a gyerekeket, és óriási erőfeszítések árán megteremtette számukra azt a szeretetteljes és biztos hátteret, amelynek köszönhetően a kitűnő tanulmányi eredmények mellett kiváló zenei tehetségekké váltak. A 13 éves Gabika gyönyörűen énekel, Krisztián zongorázik, Ricsi pedig hegedül. Rendszeres fellépői az iskolai ünnepségeknek, kulturális eseményeknek. Babóri nagymama szeretete, támogatása, önfeláldozása és erő feletti gondoskodása mellett tehetséges, tisztelettudó fiatalokká váltak. Tankó Gabriella ezért sokaknak szolgálhat példaképül.
– mondta a kitüntetett.
Az idei szoros mezőnyben két különdíjat is odaítélt a kuratórium. Gál Veronika, a Füleksávolyi Alapiskola pedagógusa, a Csemadok Fülekkovácsi Alapszervezetének elnöke, zenész és népdalénekes gyermekkora óta aktívan részt vesz a közösségi életben, nevéhez számos rendezvény, ünnepség, író-olvasó találkozó megszervezése köthető. Emellett rendkívüli pedagógus, aki számára az egyéni bánásmód, a személyre szabott és a megértő odafigyelés nem csupán elvont fogalmak, hanem a mindennapi munka része. Szeretettel és szigorral minden tanítványából a legjobbat hozza ki. A gyermekekben erősíti a nemzeti identitást és a néphagyományok tiszteletét. Veronika személyisége, munkája iránti alázata, szorgalma és elhivatottsága igazi inspirációt jelent kollégái és közvetlen környezete számára. Mint mondta, mindez nem menne a párja és a családja támogatása nélkül, ők jelentik a támaszt számára.
Nagy Anita személyesen nem tudott részt venni a rendezvényen. Érdemeit, kitartását és munkája iránti elkötelezettségét Neszméri Tünde ismertette meg a jelenlévőkkel. Nagy Anita gyógypedagógusi tevékenysége a súlyosan értelmi akadályozott gyermekekkel való munkában teljesedett ki. Alapító igazgatója az Érsekújvári Regionális Oktató és Szociális Központnak, amely jelenleg két iskolát, nappali ellátást nyújtó szociális foglalkoztatót, munkaterápiás és gyógypedagógiai részleget foglal magában. Anita számára mindig is kiemelten fontos volt, hogy a gyermekek anyanyelvükön kapjanak képzést, ellátást. Az autizmussal élők számára egyedül náluk volt lehetőség magyar nyelven történő állapotfelmérésre, úttörőnek számít az autizmus fejlesztése területén végzett munkában. Munkássága során mindig a családok szempontjait helyezte előtérbe. A díjazott egy korábbi interjúban azt mondta, az ima, a hit segítette őt a megpróbáltatások leküzdésében. A gyermekek öröme és mosolya többszörösen kárpótolja a fáradságot.
Szanyi Mária a pedagógia, a tehetséggondozás és a felvidéki néprajz, a hagyománykutatás területén végzett tevékenységét Életmű-díjjal ismerte el a Femine Fortis–Erős Nők polgári társulás. Pedagógusként, nevelőként, néprajzosként, kutatóként ismerjük a nevét. Számtalan érdeme mellett szülőanyja és mozgatórugója a Kincskereső mozgalomnak, amely Pozsonytól Kassáig szólítja meg a felvidéki magyar iskolákat, és ösztönzi közös kutatómunkára a pedagógusokat és diákjaikat, szülőket és gyermekeiket. Szakmai sikerei mellett odaadó édesanya és többszörös nagymama.
Közel nyolcvanéves korára is hatalmas energiával, kitartással és lendülettel dolgozik a mátyusföldi oktatás és kultúra közösségeiben. Szervez, tervez, vezényel, irányít, tehetséget gondoz, kincset keres miközben jelenleg éppen nagybeteg férjét ápolja, ezért a díjat sem tudta személyesen átvenni. Szanyi Mária életművének csillaga, a Kincskeresők mozgalom a napokban Magyar Örökség-díjban részesül Budapesten. Ehhez és a Femine Fortis Életmű-díjához is szeretettel gratulálunk!
Neszéri Tünde összegzésként rámutatott, az elmúlt tíz évben nagyon sok minden történt a nőpolitika terén is, és egyre többen hallatják a hangjukat, hogy minél több nőnek közszereplést kell vállalnia.
– Azt gondolom, hogy ha nem is csak ennek a díjnak köszönhetően, de ehhez hozzájárultunk mi is. Az elmúlt tíz évben nagyon sok szakmából díjaztunk hölgyeket. Voltak köztük önkormányzati vezetők, de olyanok is, akik olyan területet vállaltak föl, amit mások nem nagyon. Tehát elősegítettük azt, hogy a nők jobban vállalják ezeket a szerepeket, akkor is, ha nem biztos, hogy tipikus női szerepről van szó. A mi feladatunk az volt, hogy díjainkkal bemutassuk azokat a hölgyeket és azokat a tevékenységeket, amelyek elismerésre érdemesek – zárta a Femine Fortis–Erős Nők polgári társulás elnöke.
Az írás megjelent a Magyar7 2025/12. számában