Ezüst és acél Galántán KÉPEKKEL
A kovácsművesség és az ékszerkészítés művészetéből ad ízelítőt a Galántai Honismereti Múzeum soron következő kiállítása. Megnyílt az Ezüst és acél című tárlat. Folk-hatású autentikus ékszerek és középkori lovagi időket elővarázsoló kardok kavalkádja tekinthető meg Galántán.

Új tárlatot nyitott a Galántai Honismereti Múzeum szeptember 11-én Ezüst és acél – történelemformáló fémek címmel.
E két fém lenyűgöző történetét Henrieta Môcová ékszerművész és Róbert Môc díszműkovács alkotásain keresztül mutatja be a Galántai Honismereti Múzeum, kiegészítve a saját régészeti, történeti és néprajzi gyűjteményének tárgyaival.
A november végéig látható kiállítást a Művészeti Alap és a Nagyszombati Kerületi Önkormányzat támogatta.
A történelmet a két iparművész munkáin keresztül próbálják közelebb hozni a nagyközönséghez. A kiállítás kurátora Horváth Szép Beáta, a múzeum régésze. A tárlatnyitón Radoslav Čambál, a Szlovák Nemzeti Múzeum Archeológiai Intézetének igazgatója és Takács Mihály a Galántai Honismereti Múzeum igazgatója is tiszteletét tette.
A kiállított kardok és ékszerek a múltat tükrözik, a művészek elárulták, nagy rajongói a folklórnak, így ezeket a népművészeti motívumokat is belevésték a munkáikba. A fő motívum a ciklikusság, a körkörös vonalak, amelyek gyűrűbe összefonódva a szerelem jelképei is lehetnek.
A kiállítás során nem csak a tárgyak tekinthetők meg, a látogatók érdekes tudnivalókat olvashatnak a középkori kardokról, a fémmegmunkálásról valamint az aranyművességről. Az ékszer és a kard erőt szimbolizál.
A női alkotó ékszermunkáit a galántai múzeum tárgyai is megihlették. Kiállításra került például egy folklórmintás karkötő is, amelyet efy magyargurabi női ünnepi kötény hímzése ihletett.
A kiállítás november 30-ig tekintehő meg a Galántai Honismereti Múzeum kiállítótermében.
