2025. február 7., 11:30

Ezentúl áldozatsegítő központként is működik a KIWI

A párkányi KIWI fejlesztő központ hiánypótló szolgáltatást nyújt gyerekeknek és felnőtteknek a mentális egészség, a konduktív és gyógypedagógia, a beszéd- és figyelemfejlesztés, illetve a viselkedési problémák terén. A felkészült szakembereket tömörítő fejlesztő központ új akkreditációt szerzett, és ezentúl bántalmazás, családon belüli erőszak esetén is hatékony pszichológiai, jogi és szociális tanácsadást nyújt.

KIWI
Ha bántalmazás fül- vagy szemtanúi vagyunk, ne fordítsuk el a fejünket
Fotó: Bokor Réka

Előfordul, hogy a gyermek állapotfelmérése során kiderül, nem vele van a baj, a háttérben a családon belüli erőszak állhat, a bántalmazásra adott reakciók öltenek testet a viselkedési zavarokban és a figyelemhiányban, a tanulási nehézségekben, osztja meg tapasztalatait Melecski Júlia, a központ vezetője.

– A gyerek mutatja legközvetlenebbül a tüneteket. Arra még nincsenek eszközei, hogy úgy tegyen, mint ha jól lenne, gyakori náluk a szorongás, a bepisilés, a zárkózottság, de akár mások bántása, a kezelhetetlenség és a dadogás is – fejti ki a szakember.

Igyekezetük, hogy hatékonyan segítsenek ilyen esetekben, 2021-re nyúlik vissza. A bántalmazott nőknek segélyszolgáltatást nyújtó Aliancia Žien Slovenska egyik pszichológusa, Szapu Zsófia ajánlott a figyelmükbe egy norvég pályázatot, amely bántalmazott gyermekekkel foglalkozó partnerszervezetet keresett. Növelte pályázati esélyüket, hogy ezt a munkát nemcsak szlovák, hanem magyar nyelven is végezni tudják. 

Az információ életmentő lehet

A sikeres pályázatnak köszönhetően a KIWI által szervezett online tanfolyamokon a sajátjaik mellett további 30 szakember szerezte meg a segítségnyújtáshoz szükséges tudást. Sikerült gyümölcsöző szakmai kapcsolatokat építeniük és segédeszközeik számát is növelni tudták.

– Olyan családokkal kezdtünk foglalkozni, amelyekben kifejezetten a bántalmazás volt a probléma. A bántalmazók nagyon sok esetben fenyegetnek, rettegésben tartanak, ezért van nagy szükség a lelki támogatás mellett szociális vagy éppen jogi tanácsadásra is. Sokat segít, ha az áldozat tudja, releváns-e, amivel fenyeget a bántalmazó, mert jellemzően a megfélemlítés nagy része teljesen irreális dolgokon alapul. Ha ismerjük lehetőségeinket, jogainkat, könnyebben lelhetünk kiutat a helyzetből – részletezi Melecski Júlia.

Kevesen tudják például, hogy kritikus esetben átmeneti távoltartási végzés igényelhető, amiről a bíróság gyorsított eljárással dönt. Fontos, hogy mindent dokumentáljanak, minden e-mailt, SMS-t, az ütések nyomait (ha lehet orvosi látlelettel), készítsenek hangfelvételeket és a munkaügyi, szociális és családügyi hivatalnál tegyenek erről hivatalos bejelentést. Ezek az információk kulcsfontosságúak lehetnek ahhoz, hogy a kiszolgáltatott helyzetből kilábalhasson a bántalmazott szülő és a gyerekek.

A KIWI honlapján elérhetők az alapinformációk:
https://www.kiwiskill.sk/hu/segitsegnyujtas-bantalmazas-eseten, segélyvonaluk is van, bizalommal kereshetők a 0948 119 305-es telefonszámon.

A párkányi KIWI fejlesztő központnak az akkreditáció megszerzéséhez pszichológusra, szociális munkásra és jogászra volt szüksége.

– Pszichológus szakemberünk volt, ő végzi a tanácsadást, segít a bántalmazottaknak értelmezni és feldolgozni a lelki terheket. A képzés révén pedig megismerkedtünk a szociális munkát ellátó Turček Arankával, ő segít a hivatali ügyintézésben, a nyomtatványok beadásában, illetve a bírósági procedúrák során. Hromádka Petra ügyvéd vállalta a jogi tanácsadást és a képviseletet – avat be a részletekbe Júlia.

párkány
Fotó:  Bokor Réka
Akkor is hívhatunk, ha csak sejtjük

Ha valaki telefonon vagy e-mailben megkeresi a KIWI központot, az első lépés a kockázatelemzés: van-e közvetlen életveszély, tud-e szabadon mozogni, beszélni, milyen élethelyzetben van a hívó, kik a bántalmazás alanyai? Innen indulnak a nehéz útra, hiszen a bántalmazótól sokszor óriási küzdelem megszabadulni, különösen, ha közös gyermekek vagy az anyagi kitettség is árnyalja a kapcsolatot.

– Sokszor a szégyenérzet bénítja meg az áldozatot. Ugyanakkor tudatosítani kell, nincs olyan helyzet, indok, ami feljogosítana bárkit is arra, hogy egy másik embert fizikailag, szóban vagy érzelmileg bántalmazzon! S ezt nem lehet elégszer elmondani, ugyanis a hallgatás „kultúrája” óriási. Régen nagyszüleink, szüleink becsukták az ajtót, ablakot, mondván, nem ránk tartozik, á, csak megszaladt a keze, megesik. Ha bántalmazás fül- vagy szemtanúi vagyunk, ne fordítsuk el a fejünket és ne maradjunk csendben! – hívja fel a figyelmet Melecski Júlia.

A KIWI központ vezetője szerint előfordul, hogy azt sem tudják eldönteni, ki a bántalmazó és ki a bántalmazott. Ez azért lehet, mert a bántalmazásnak sajátos dinamikája van. Sokszor tűnhet úgy, hogy minden rendben, ráadásul a legtöbb bántalmazó a társadalom felé magáról nagyon is pozitív képet közvetít, a kedves, segítőkész, akár még közösségi munkát is végző ember álarcát teszi fel. A bántalmazott viszont otthon, a négy fal közt szembesül az igazi arcával, s ezért különösen fontos, hogy higgyünk az áldozatnak és adjunk számára külső támogatást.

Gyakori, hogy az áldozatok önbizalmát, önbecsülését leépítik és elszigetelik őket a környezetüktől.

– Olyan is előfordul, hogy nem tudnak felhívni bennünket az anyukák, mert lehallgatják a telefonjukat, nyomkövető vagy kamera van az autóban. Egy ilyen helyzetből egyedül nem lehet kijönni. Át-

itatja kultúránkat az agresszió, már az iskolában megy a csúfolás és a kirekesztés. Az ember elvesztette természetes érzékenységét, alig tűnik föl, ha valaki szenved, rosszul van, bántják – mondja a szakember.

párkány
Fotó:  Bokor Réka
Szembenézés saját magunkkal

A férfi bántalmazók gyakrabban használják az agressziót, testi fölényüket, mint az elnyomás eszközét. A női bántalmazók manipulatívabbak, komplexebb, nehezebben felismerhető „játszmákat” eszelnek ki, a háttérben maradva mozgatják a szálakat, súlyos rombolást végezve ezzel a másik lelkében.

– Mind a testi, mind a lelki, mind a gazdasági bántalmazás, amikor az egyik fél anyagi függésben tartja a másikat, megengedhetetlen. Itt az edukáció szerepe óriási, meg kell tanítanunk legalább a fiatalabb generációknak, hogy milyen egy beteg és milyen egy egészséges kapcsolat, hogyan húzzák meg saját határaikat és milyen viselkedés az, amire nem lehet józan indok.

A bántalmazóval gyakran nem lehet tárgyalni, kiegyezni, belátásra bírni. Egy dolgot tehetünk, hogy segítjük az áldozatot, épségben kimentjük a helyzetből őt és a gyerekeket, mutatott rá a párkányi szakember.

– Olyan is előfordul, hogy a gyermek tünetei, nehézségei kapcsán a szülők ugyan bejönnek a KIWI központba, de nincs problématudatuk, illetve nem kérnek segítséget. A gyerek problémáit hajlandóak rendezni, megoldani, a magukét már nem, nem mernek, vagy nem akarnak magukba, a gyermek problémái mögé nézni – mondta Melecskei Júlia, a KIWI vezetője hozzáfűzve, hogy mindenkinek a saját közvetlen környezetében kell megvívnia a harcot és az önvizsgálatot saját magával kell kezdenie.

– Hiszek abban, hogy a csepp a tengerben is számít. Tud az sok lenni, ha elegen vagyunk bátrak – mondta végszóként Júlia.

Megjelent a Magyar7 2025/4. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.