Ezek voltak a szocializmus építészetének leghíresebb alkotásai Pozsonyban
A szocializmus idején zajló építkezések során Pozsony több történelmi épületét is lerombolták, hogy helyet adhassanak az új, „modern” építészetnek.

Pozsonyban az utóbbi években az egyik közkedvelt történelmi séták közé tartoznak azok a programok, amelyek során a szocialista építészet legnevesebb alkotásait tekinthetik meg az érdeklődők.
Sokan az említett történelmi korszakot leginkább a híres pozsonyligetfalui (Petržalka) paneldzsungel kiépítésével kötik össze, amely egyébként Közép-Európa legnagyobb lakókomplexumának számít, és ma körülbelül 120 ezer lakója van. Ennél azonban sokkal több érdekesség található a városban, amely a szocreál építészet lenyomatát viseli.
Ha már szóba hoztuk a ligetfalui lakókomplexumot, említsük meg, hogy az első panelház Pozsonyban nem itt épült. Csehszlovákia első, kísérleti jelleggel felépített panelháza az Óvárosban, a Kmeť téren (Kmeťovo námestie) található, és 1955-ből származik. A hatemeletes épület három hónap alatt készült el, mára pedig műszaki műemlékké nyilvánították.
1935-ben épült meg az első „pozsonyi felhőkarcoló”, amely a tizenkét emeletes Manderla-ház (szlovákul népiesen Manderlák) épülete, amely akkoriban Szlovákia legmagasabb épületének számított. Tulajdonosa, a hentes és mészáros Rudolf Manderla után nevezték el, aki hasonló magas építményeket chicagói körútjai során látott, így Pozsonyban egy saját felhőkarcolót építtetett magának.
A Dunaj bevásárlóközpont 1936-ból származik, és a funkcionalizmus szlovákiai csúcsműveihez tartozik. Eredetileg az „Obchodný dom Brouk a Babka” nevet viselte, éspedig azon két prágai nagyvállalkozó után, akik az építkezést kezdeményezték. A hétemeletes épületet rekordidőnek mondható 90 nap alatt építették fel.
Akkoriban az első modern bevásárlóközpontban számított Pozsonyban, és megnyitásakor az emberek kígyózó sorokban várakoztak, hogy bejuthassanak az épületben. A bevásárlóközpontban 120 üzlet működött, amelyek a legkülönbözőbb árucikkeket kínálták az élelmiszerektől kezdve a ruházati cikkeken át, egészen a motorbiciklikig.
A kommunista időszak építészetének egyik híres alkotása a Slavín emlékmű, amely a főváros központi részén található, és a második világháborúban elesett szovjet Vörös Hadsereg katonáinak tiszteletére épült.
Szabadság kapuja (Brána slobody) a totalitárius múltra emlékeztet, amikor a nyugati határok mentén szögesdrótok húzódtak, amelyekbe áramot vezettek, és a vasfüggöny mögül menekülő határsértőket szigorú börtönbüntetés fenyegette. A Szabadság kapuja egy szétlőtt kaput ábrázol, benne pedig egy kihajlított rács látható. Az alkotás a dévényi várnál található, a Morva és a Duna összefolyásánál. Egyébként a vasfüggöny utolsó pozsonyi maradványait Dévényújfalun találjuk, a Szabadság hídjánál.
A szocialista időszakban több olyan értékes építészeti alkotás is született, amelyek ma Pozsony igazi turistalátványosságai közé tartoznak. Ilyen az egyedi formájú Szlovák Rádió székháza, amely egy felfordított piramisra emlékeztet. Az épület 16 évig épült, és végül 1983-ban fejezték be.
Belső termeiben egyedi koncerttermek találhatók, amelyek kiváló akusztikával rendelkeznek. Habár a szokatlan külsejű épületnek nem csak rajongói, de kritikusai is akadnak, egy biztos, több neves nemzetközi építész is megtekintette már pozsonyi látogatása során.
A felfordított piramis épülete 2015-ben felkerült az amerikai Business Insider portál által felállított, a szocialista korszak legbizarrabb épületeinek listájára. Még 2012-ben pedig a brit The Daily Telegraph legrondább épületeinek listáján is feltűnt. A Szlovák Rádió székháza Szlovákiában a Század építménye (Stavba storočia) címet nyerte el 2001-ben, 2017-től pedig nemzeti kulturális műemléknek számít.
A szocialista időszak kiemelt építményei közé tartozik a Szlovák Nemzeti Felkelés hídja (Most SNP), amely az Óvárost köti össze Pozsonyligetfaluval. A híd ugyanakkor jelképe lett a szocialista városépítészet diadalának a városban, mivel megépítése a történelmi zsidó negyed és Váralja lebontását igényelte. Az új híd miatt teljesen le kellett rombolni a Hal téren álló gyönyörű neológ zsinagógát, amely közvetlenül a Szent Márton-dóm mellett helyezkedett el.
A SzNF-híd különleges attrakciója a 80 méter magasan lévő UFO étterem, amelyet 1974-ben nyitották meg akkor még Bystrica néven. 2005-ben keresztelték UFO névre repülő csészealjra emlékeztető formája miatt. Ma Pozsony egyik igazi látványosságának számít nem csak érdekes külseje miatt, de azért is, mert innen a város minden részére kitűnő kilátás nyílik.
A Kő téren található egykori Prior áruház és Kyjev Hotel épületkomplexuma akkoriban a legnagyobb építészeti beruházásnak számított a városközpontban a 2. világháború után. A komplexumot szakaszokban építették, és elsőként a Prior bevásárlóközpontot nyitották meg 1968 novemberében.
Az ünnepélyes megnyitó első napján 40 ezer vásárló látogatott el az áruházba (!). A Prior esetében akkoriban nagy attrakciónak számított az épület homlokzatán elhelyezett harangjáték, de még nagyobb érdeklődést váltottak ki a bevásárlóközpontban működő mozgólépcsők, amelyek igazi újdonságnak számítottak.
A Kamzík (zerge) tévétorony 1975-ben épült. A 194 méter magas torony Pozsony legmagasabb épületének számít, amelyről csodás panoráma nyílik a fővárosra.