2024. augusztus 12., 18:21

Ez a nyár sem múlhat el az izsai nyári régészeti iskola nélkül - KÉPEKKEL

Az idei nyári vakáció első felében a korábbinál is nagyobb érdeklődés mutatkozott az izsai Leányvár, vagyis az UNESCO kulturális világörökségi listáján 2021 óta szereplő, római kori tábor területén több éve hagyományosan megrendezendő nyári régészeti iskola iránt. A jövendő szakemberek új elméleti és gyakorlati ismeretekkel való gazdagítása mindig a Szlovák Tudományos Akadémia Régészeti Intézete, a komáromi Duna Menti Múzeum, Izsa község, valamint több bel- és külföldi egyetem példás összefogása által valósulhat meg. 

Ez a nyár sem múlhat el az izsai nyári régészeti iskola nélkül - KÉPEKKEL
Ötvözték az elméleti és gyakorlati ismereteket
Fotó: Nagyszombati Egyetem - truni.sk

A Visegrádi Alap által támogatott szakmai továbbképzésen az elmúlt hetekben két turnusban vettek részt a hazai Nagyszombati Egyetem, valamint a brünni Masaryk Egyetem, a prágai Károly Egyetem és a budapesti ELTE hallgatói.

A szervezők azt fontolgatják, hogy mivel az idei jelentkezők száma túlszárnyalta az adott kapacitást, ezért azt a jövőben majd valamiképp bővíteni kell. A nyári iskola vezetője a szlovák régészlegenda, Ján Rajtár, aki 1978 óta a 2022-ben elhunyt kolléganőjével, Klára Kuzmovával együtt végzett kiterjedt régészeti feltárásokat a Leányvár területén és annak környékén, s az egykori szakmai tapasztalatait a jelenlegi egyetemistákkal is szívesen megosztja.

Ez a nyár sem múlhat el az izsai nyári régészeti iskola nélkül - KÉPEKKEL
Az UNESCO kulturális világörökségi listáján szereplő Leányvár
Fotó:  Nagyszombati Egyetem - truni.sk

Miroslava Daňová, a Nagyszombati Egyetem Bölcsésztudományi Kara Hagyományos Régészeti Tanszékének docense saját bevallása szerint azért foglalkozik mindig szívesen az egyetemistákkal, mert ezt a nyári iskolát kiváló alkalomnak tartja arra, hogy a fiatalok felfedezhessék az ókor örökségét, kulturális értékeit.

A jeles szakember hozzátette: a római katonák a hajdani Római Birodalom minden területéről érkeztek a Duna menti Leányvárba. A jelentős folyam a rómaiak világát elválasztotta a más nyelven beszélő, barbár népekétől.

A jövendő régészek kötelező szakmai gyakorlatának közkedvelt részét képezi az izsai nyári régészeti iskola, amely során kétkezi, fizikai munkát is végeznek, ekképp fejlesztve a vonatkozó készségeiket.

A továbbképzés szakmai vezetője azt is elárulta: ez alkalommal az ideiglenes tábor csak részben ismert, északi árkában kutattak, ezzel fontos lépést téve előre. Továbbá a fürdők feltárását is folytatták, s olyan rétegekbe jutottak be, amelyeket egy évszázaddal ezelőtt még a neves elődjük, Tóth-Kurucz János sem ismert, s azóta más sem kutatta. Azt a titkot pedig majd a későbbiekben próbálják felfedni, hogy a rómaiak miként vezették be a vizet a medencékkel rendelkező fürdőkbe, és hogyan biztosították a talajfűtést.  

Az egyetemi hallgatók nem csak a leletek feltárásával, szakszerű megtisztításával, lefényképezésével és helyes dokumentálásával, katalógusokba való nyilvántartásba vételével kapcsolatos tudásukat gyarapíthatták, hanem személyesen találkozhattak a kerámiára, fémekre, téglákra specializálódott, jeles szakemberekkel is, akiktől szintén sokat tanulhattak. Tanulmányúton jártak a szintén római kori táborban, a túlparti Brigetioban, valamint múzeumokba is ellátogattak.  Mindezek hozzájárultak ahhoz, hogy apránként elsajátítsák a jövendő hivatásuk szakmai fortélyait, kulisszatitkait, miközben a saját képességeiket, készségeiket és felelősségérzetüket is fejlesztették.  

„A nyári iskolában részben azt is megtanulták, hogy miként kell egyedül megoldaniuk az ásatások során felmerülő problémákat, hogyan kell viselkedniük az egyes helyzetekben. Közösen elbeszélgettünk a látottakról, tapasztaltakról, s megvitattuk az összefüggéseket és a folytatás lehetséges módjait is“

– ecsetelte a nyári iskolájuk hozadékát Miroslava Daňová, aki búvárként víz alatti régészeti kutatásokat is végez.

Ő úgy véli, hogy bár a római kortól mintegy 1 700 év választ el minket, továbbra is kutatni kell az itteni nyomaikat:

Mindez az adott hely történelmének és kulturális emlékezetének is a részét képezi. Mivel az információ-forrásoknak számító írott emlékek nagyon gyenge lábon állnak, ezért azokat fontos kiegészíteni a régészeti feltárások során. Ekképp jobb, hitelesebb elképzelésünk lesz arról, hogy miként is éltek a rómaiak“.  
Ez a nyár sem múlhat el az izsai nyári régészeti iskola nélkül - KÉPEKKEL
Miroslava Daňová docens pár egyetemistával
Fotó:  Nagyszombati Egyetem - truni.sk

A nyári iskola résztvevői ezentúl könnyebben tudják majd elemezni a leletekből vett mintákat, illetve értelmezni a fotogrammetria eredményeit, s ügyesebben kategorizálják és rekonstruálják a feltárt tárgyakat, valamint szakszerűbben fogják lerajzolni a lelőhelyeket.

Jövő nyáron pedig következhet a folytatás, amire bizonyára további társaikkal együtt, szívesen térnek vissza az izsai Kelemantia Római Kori és Néprajzi Múzeum udvarán elszállásolt régészpalánták.  

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.