2025. március 11., 17:08

Esterházy öröksége ma is él – Megemlékezés Kassán

Esterházy János mártír politikusra emlékeztek születésének 124. és halálának 68. évfordulója alkalmából Kassán, ahol megkoszorúzták mellszobrát a Csáky–Dessewffy-palota udvarán. Öröksége ma is él, és ránk hárul a feladat, hogy ezt az örökséget továbbvigyük – mondta Hetey Ágota főkonzul.

Kassa, megemlékezés, Esterházy János, Esterházy-szobor
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Magyarország Kassai Főkonzulátusa

Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulátusának főkonzulja beszédében úgy fogalmazott, egy olyan mártír áldozatról emlékezünk meg, aki elutasított minden diktatúrát és akire minden diktatúra ellenségként tekintett. Politikai tevékenységének megítélése a rendszerváltást követő évtizedekben sem jutott nyugvópontra, a hozzá való ellentmondásos viszonyulás is jelzi, hogy nem sikerült még szembenézni a múlt szellemeivel.

Politikai pályájának vannak olyan elemei, amelyeket mindenki a saját szándékai szerint igyekszik értelmezni, azonban az általa a végsőkig vallott értékek, mint a hit, a hazaszeretet és a tisztesség, mindenki számára példamutató ma is”

– emelte ki.

Kassa, megemlékezés, Esterházy János, Esterházy-szobor
Fotó:  Magyarország Kassai Főkonzulátusa

Mint mondta, Duray Miklós szerint Esterházy János egy tükör: valakinek görbe, valakinek egyenes. Ebbe a tükörbe mindenkinek bele kell néznie, erre azonban még sajnos várnunk kell. „Esterházy János szíve megszakadna, ha látná, hogy milyen ellentét feszíti szét ma a történelmi magyar-lengyel barátságot, ha azzal szembesülne, hogy a visegrádi együttműködés háttérbe szorult az Ukrajna támogatásával kapcsolatos véleménykülönbségek miatt. A mártír politikus eszméi, példája és élete mindenki számára iránymutatás lehet. Öröksége ma is él, és ránk hárul a feladat, hogy ezt az örökséget továbbvigyük” – mondta Hetey Ágota.

Hozzátette, ezt is tesszük. Számos emlékhelyet állítottak tiszteletére a Felvidéken is, dokumentumfilm és színdarab mutatja be életét, a krakkói érsek 2019-ben elindította boldoggá avatási eljárását, a Rákóczi Szövetség Esterházy-díjat adományoz azoknak, akik kimagasló tevékenységet fejtettek ki a kereszténységért, az összmagyarságért és Közép-Európa népeiért – fejtette ki a főkonzul. Beszédét azokkal a szavakkal zárta, amelyekkel édesanyja búcsúzott el Esterházy Jánostól 1945 nagypéntekén: „Fiam, légy jó magyar, légy jó keresztény, hiszen ha jó keresztény vagy, akkor jó magyar ember is leszel!”.

A Szózatot követően a főkonzul, a Kassai Polgári Klub, a Csemadok Kassai Városi Választmánya és a Magyar Szövetség képviselői helyezték el az emlékezés koszorúit a politikus szobránál.

Kassa, megemlékezés, Esterházy János, Esterházy-szobor
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.