Esős időben látogassunk el a pozsonyi galériákba - KÉPEKKEL
Az utóbbi napok időjárása nem kedvez a kinti programoknak, éppen ezért most kiváló alkalom nyílik megtekinteni a pozsonyi galériák legújabb kiállításait. A következőkben a Pozsonyi Városi Galéria és a Szlovák Nemzeti Galéria kiállításairól számolunk be.

A Mirbach-palotában székelő Pozsonyi Városi Galériában (Ferencesek tere) Albín Brunovský szlovák festő- és grafikusművész fára festett festményei tekinthetők meg. A szerző a huszadik századi szlovák képzőművészet egyik jeles képviselője, akinek nevét nemcsak Szlovákiában, de külföldön is ismerik.
Foglalkozott bélyeggrafikával, bankjegygrafikával és könyvillusztrációkat is készített. Brunovský tervezte azokat a csehszlovák bankjegyeket, amelyek 1989-ben Párizsban elnyerték a legszebb bankjegy címet.
Brunovský még 1969-ben értékes perzsa diófára kezdett festeni egy képsorozatot, amelyet a pozsonyi Hotel Bôrik megrendelésére készített. Akkoriban még ilyen típusú anyagra csak nagyon kevesen festettek.
Ugyanakkor az említett korszakban változóban volt a politikai helyzet, és ennek hatására az ún. szocialista realizmus vált „hivatalos” művészeti irányzattá. Mivel minden más művészeti stílus tiltólistára került, ezért amikor 1974-ben Brunovský befejezte fára festett festménysorozatát, a kommunista vezetőség betiltotta a képek kiállítását a Hotel Bôrikban.
A művész élete folyamán több mint 120 fára festett festményt készített. Ezekben az alkotásokban többek között az ember és a természet kapcsolatát fejezte ki. A Mirbach-palotában látható kiállítás ezen rendkívül értékes munkáiból nyújt válogatást.
Brunovský fára festett festményei nagyon ismertek, és többek között a szlovák parlament épületében is találkozhatunk ezekkel az alkotásokkal.
A Mirbach-palota földszintjén Olja Triaška Stefanović Testvériség és egység (Bratstvo a jednota) című fényképkiállítását is meg lehet tekinteni. Stefanović az egykori Jugoszlávia problémás történelmi eseményeinek bemutatására fókuszál.
A kiállítás ugyanakkor arra ösztönzi a látogatót, hogy aktívan elgondolkodjon a történelemről, a politikáról, a háborúról, az emlékezésről és a felejtésről, ahogy a reményről és a jövőbe vetett hitről is.
Stefanović szisztematikusan feltérképezte az egyes politikai eseményeket, egyben családi fényképalbumból származó képekkel demonstrálja, ahogy az ún. nagy történelem átvetül a „kis történelembe”, illetve hogy milyen kihatásai vannak egyes politikai döntéseknek bizonyos emberek életére.
Ladislav Vychodil neves szlovák díszlettervező, festőművész és tanár születésének 100. évfordulója alkalmából az Esterházy-palotában székelő Szlovák Nemzeti Galériában (Ľ. Štúr tér) kiállítás nyílt, amely a szerző színházi előadásokra készített díszletterveit és makettjeit mutatja be.
Vychodil majdnem hat évtizeden át foglalkozott színházi díszlettervezéssel, több száz hazai és külföldi inszcenációhoz készített díszletterveket.
Kezdeményezője volt a díszlettervező tanszék megalapításának a Pozsonyi Zeneművészeti Főiskolán (Vysoká škola múzických umení), ahonnan később több generáció kiváló díszlettervező került ki. A kiállítás 2020. augusztus 16-ig tekinthető meg.
Végül említsük meg, hogy a Szlovák Nemzeti Galéria egyik igazán szokatlan részei közé tartozik Kornel Földvári és felsége Nade könyvtára. A 2019-ben indított projekt célja az említett hatalmas, és egy bizonyos szinten bizarr Földvári-könyvtárat ily módon megőrizni és a könyveket a látogatók rendelkezésére bocsátani.
Habár a látogatók nem kölcsönözhetik ki a könyveket, de átnézhetik, átlapozhatják őket, és ha van idejük, akár bele is olvashatnak egy-egy izgalmas regénybe.
