Értékmentés a Felvidéken
Farkas Zsolt szőgyéni esperesplébános meghívására érkezett Orosz Örs ismert értékmentő és nyelvi jogi aktivista a Regnum Marianum Akadémia februári előadására Szőgyénbe.

– mutatta be Orosz egyesületüket.
2011 nyarán sikerült alaposan bejárniuk hazánkat a Fórum Kisebbségkutató Intézet csapatával és feltérképezni, hány olyan terület van, amire a nyelvtörvény vonatkozhat. Felkerestek 540 települést, ahol még élnek magyarok és 16 ezer olyan objektumot fotóztak le, amelyekre vonatkozott a nyelvtörvény.
– emelte ki az előadó.
Az emlékműrombolás az a témakör, amivel Orosz Örs behatóbban foglalkozik.
A lőcsei honvéd szobrot 101 éve döntötték le a szokolisták. Ekkor a szobornak nyoma veszett és a talapzatra Ľudovít Štúr szobra került. Többen keresték, végül Orosz Örsnek, a Sine Metu polgári társulás elnökének sikerült rálelnie az összetört szobor darabjaira a szepesi múzeum inventárjában. Ezt a szobrot is próbálják újra felállítani, Lőcsén ez azonban már nem megy könnyen, hiszen megváltozott a város etnikai összetétele. Jelenleg három helyszínnel is folynak a tárgyalások az elhelyezésről.
Az előadó a mondandóját az értékek mentéséről szóló kisfilmekkel színesítette. Végül párjával Bokor Rékával odaajándékoztak a község vallási és világi vezetőinek egy nemrégiben Rékáék portáján megtalált – feltételezhetően 17. századi szenteltvíztartót, amely a mára teljes egészében megsemmisült németszőgyéni Szent Mária templomból származhatott.
Farkas Zsolt atya, aki maga is nagy értékmentő, hiszen nemrég általa került meg két értékes, ereklyés szentségtartó, köszönetet mondott az ajándékért, és a szenteltvíztartót a helyi Nagyboldogasszony templomban helyezték el.
Az előadás részeként a résztvevők megtekinthették a Nyelvében él a národnostná menšina kiállítást is, amely Dél-Szlovákia kisebbségi nyelvhasználatát mutatja be 1918-tól.
