Értékes díjban részesült az alistáli Ecori Polgári Társulás
A franciaországi Ligugéből Alistálra került az a díj, amelyet a Via Sancti Martini – Szent Márton Európai Kulturális Útvonal alapító- és háttérszervezete, a Szent Márton Kulturális Központok Európai Hálózatának franciaországi elnöksége adományoz évente a hálózatához tartozó tizenhárom európai országban egy-egy olyan civil szervezetnek vagy magánszemélynek, amely vagy aki egy új típusú, életigenlő társadalom kialakításáért dolgoznak.

A díjjal azokat a közösségeket szeretnék megajándékozni és értékelni fáradozásukat, amelyek a szolidáris társadalomért, illetve a természet védelmét szem előtt tartó életmód kialakítása érdekében munkálkodnak. Akiknek küldetéstudatát Szent Márton egykori püspök szellemisége hatja át: élni és dolgozni a könyörületesség és az önzetlenség jegyében. Az alistáli díjazott Ecori polgári társulás tagjai idén novemberben kapták meg ezt a díjat, amelyet hatalmas elismerésnek tartanak és olyan erőforrásnak, ami a további feladatok elvégzéséhez adja a muníciót számukra.
A polgári társulás tizenegy éve tevékenykedik. Eredetileg természetvédelmi társulásként indultak, de mára már az élet minden területét érintő programokat és feladatokat végeznek. Leginkább egy törődő, egymásra figyelő család életmenetéhez hasonlítható a tevékenységük, mert amit csinálnak, azt általában azért teszik, hogy az emberi kapcsolatokat védjék, a rászorulót segítsék, a hagyományt őrizzék és hogy a környezettudatos, a teremtett világért felelősséget viselő ember gondolkodásának fontosságát felmutassák.
Karitatív jelleggel a mindennapokban előkerülő problémák (betegek, árván maradottak) megoldását segítjük, az évszakok során az aktuális, a globális felmelegedés lassítása céljából figyelmeztetéseket, felhívásokat fogalmazunk meg, a tudatos életforma kialakítása céljából bolhapiacot és használtruha-, illetve -tárgygyűjtést szervezünk. Adventben rendszeresen megtartjuk az Angyalfia jótékonysági vásárt, és már sokadik éve betlehemet állítunk a falusiak örömére” – sorolta tevékenységüket Kis Lucia, az Ecori egyik vezetőségi tagja.
A faluban megőrzött tájház állapotát is igyekeznek szemmel tartani, aminek hangulatos udvarában gyakran szerveznek kulturális alkalmakat. Közadakozásból kopjafát állítottak Szent István emlékére, és így azóta minden évben ott tartják az államalapítási ünnepséget.
A kis közösség legnagyobb ereje talán abban rejlik, hogy a tagjai egyénként és csoportként is a tudatosságnak, a múltból a jelenen át a jövő felé mutató folyamatosságnak a hívei.
– jelentette ki Lucia. Egymásra épülő történés, az összefüggéseket meglátó és kiaknázó gondolkodás. Szerintük ez az igazi fejlődés. Így látják meg az ezerhétszáz éves Szent Márton-i hagyományban a korszerűt és humánust, amiért és aminek a jegyében dolgoznak. Ezért is kapták meg a díjat.