Értékek őrei. Új életet kapott az utolsó nádszegi kúria - KÉPEKKEL
Felújították és a köz szolgálatába állították Nádszeg utolsó, megmaradt polgári házát. A helyiek által Bencze-ház néven ismert kúriát 1929-ben építették.

Kilencven év elmúltával egy műemlékvédő magáncsalád újította fel az épületet. A megnyitón bemutatták a házat felújító tulajdonos, Bugár Andrea által összeállított Kettétört életek című kiállítást is. Andrea a második világháború borzalmait elszenvedő nádszegiek emlékeit dolgozta fel, vetette papírra, majd fotó-dokumentáció kíséretében, nagyméretű táblákon mutatták be a gyűjtőmunkát a Bencze-házban.
A felújított Bencze-ház megnyitóján és a kiállítás megnyitóján Kacz Éva, Nádszeg polgármestere köszöntötte a meghívott vendégeket, azokat az idős embereket és családjaikat, akikről a Kettétört életek című táblák mesélnek. Nádszeg vezetője nagyon örül annak, hogy a falu utolsó polgári házát sikerült megmenteni, hogy jó kezekbe került. Kifejtette, a község is szerette volna rendbe hozni a kúriát, de a munkálatokat nem tudta volna olyan kiváló minőségben, korhűen és valóságosan véghezvinni, mint a Bugár család, hiszen a településeket köti a törvény, a közbeszerzések sora.
Bugár Andrea elmondta, a felújítás során igyekeztek megőrizni az eredeti darabok egyediségét. A házat a közeljövőben a köz szolgálatába állítják, kiállításoknak, kulturális és gasztronómiai rendezvényeknek, kisebb koncerteknek ad majd otthont.
A Bencze-házat 1929-ben építette az akkor hetvennégy éves Bencze Kálmán, aki ötven évig tanított Nádszegen. 1884-ben került Nádszegre kántortanítóként, és nyolc gyermeke született. Lányai is mind tanítók lettek Nádszegen. Bencze Kálmánt 1933-ban nyugdíjazták, ekkor már veje, Palotay József volt az iskolaigazgató. Feleségét, Margitkát a mai napi nagyságaként emlegetik Nádszegen. A Bencze-ház, amelyet egy időben Palotay-háznak is hívták hosszú évtizedekig adott otthont a családnak, majd az idő vasfogával kellett megküzdenie, míg az örökös, Bencze Piroska úgy döntött eladja a műemlékvédő Bugáréknak.
