Erdélyi János emlékezete: Nagykapos - KÉPEKKEL
Erdélyi János 1814-ben született a Nagykapos részének számító Kiskaposon. A jobbágycsaládból származó fiú tehetséggel és szorgalommal vált a kor kiemelkedő személyiségévé.

Tízévesen a sárospataki kollégiumba került, de tanulmányait a család nehéz helyzete miatt kétszer is megszakította, végül nevelősködésből szerzett pénzével 1835-ben befejezte jogi tanulmányait és elhagyhatta Patakot. Berzétére, a Máriássy-családhoz került, ahol a kor több neves személyiségével kötött ismeretséget. Pesti látogatásai során az irodalmárokkal kötött barátságot. Elküldte Bajzának a verseit, aki megjelentette őket az Aurórában.
Elmondható, hogy a Népdalok és Mondák hatására indult be az országban a népköltészeti alkotások szélesebb körű gyűjtése, majd a népművészet tudományos feltárása. Szorgalmazta az oktatás színvonalának az emelését, kezdeményezésére alakult meg Sárospatakon a tanítóképző.
Nagykaposon több Erdélyi János emléket találunk. A református templom falán elhelyezett,1894-ben készült emléktábla adja tudtára az arra járóknak, hogy a városban született 1814. április 1-jén Erdélyi János.
1968-ban, halálának 100. évfordulóján szobrot állítottak a költő, népdalgyűjtő tiszteletére az alapiskola előtti parkban. Alkotója Nagy János. Erdélyi halálának 150. évfordulóján a Magyar Ház homlokzatán helyezték el Túri Török Tibor domborművét, az épületben pedig Erdélyi-gyűjtemény kapott helyet. Az ő nevét viseli a város iskolája és vegyes kara, a Csemadok pedig évente rendezi meg az Erdélyi János Napokat.
Megjelent a Magyar7 2024/46. számában.