2021. március 6., 16:13

Épülhet az ipari park Rimaszombatban

Rimaszombat és vonzáskörzetének jövője szempontjából talán nem túlzás történelminek nevezni az elmúlt hét eseményeit. A városi képviselő-testület ünnepélyes ülésén ugyanis Richard Sulík gazdasági miniszter és Boris Kollár házelnök jelenlétében elfogadták és aláírták az állami ipari park építéséről szóló szerződést.

Fotó: Virsinszky Tamás

A gazdasági minisztérium az év elején erősítette meg hivatalosan, hogy öt hátrányos helyzetű kelet- és közép-szlovákiai térség közül Rimaszombatot választotta ki a stratégiai állami beruházás helyszínéül. A tárca közleménye szerint az ipari park épülésével megvalósul az előfeltétele annak, hogy befektetők érkezzenek Szlovákia egyik legkevésbé fejlett és legmagasabb munkanélküliséggel küszködő régiójába.

A Rimaszombat határában, a Nyustya felé vezető I/72-es út mentén, Szabadkapuszta és Kelecsény városrész mellett épülő állami ipari park helyszínén Richard Sulík, Ondrej Lunter megyei alelnök, Boris Kačáni, az MH Invest s.r.o. ügyvezető igazgatója és Branislav Bukviar, az SaS járási elnöke tartott közös sajtótájékoztatót.

Bemutatták azt a közel 80 hektáros területet, ahol az elkövetkező két évben mintegy 10 millió euróból épülhet fel az ipari park. A költségeket a gazdasági minisztérium finanszírozza. A beruházástól ötéves távlatban 500 új munkahely létrejöttét remélik.

Nem kellene a munka után utazni

A Csillagházban tartott ünnepi önkormányzati ülést Jozef Šimko polgármester nyitotta meg. Ismertette, hogy január végén 20,49% volt a munkanélküliségi mutató a Rimaszombati járásban, ami a legrosszabbnak számít egész Szlovákiá-ban. Rámutatott, hogy az emberek kénytelenek a munka után menni, ami azt jelenti, hogy nagy számban költöznek el a régióból az ország más részeibe, vagy külföldre. Ezért is értékeli nagyra a kormány döntését, hogy a gömöri városban épülhet fel az állami ipari parkok egyike. Meggyőződését fejezte ki, hogy a meghívott közjogi méltóságok személye garancia lesz arra, hogy a létesítmény a rimaszombatiak boldogulását fogja szolgálni.

Boris Kollár parlamenti elnök hangsúlyozta, hogy ha fel akarjuk emelni ezt a régiót, akkor szükség van erre a lépésre.

Szerinte az ipari park bármely más városba is kerülhetett volna, ahol a kormánynak saját emberei, polgármesterei vannak. Ezeket figyelmen kívül hagyva mégis ott valósul meg a beruházás, ahol arra a legnagyobb szükség van. Richard Sulík gazdasági miniszter megköszönte az elismerést, amit az ügyben kifejtett tevékenységéért kapott, de hozzátette, a valódi elismerést akkor érdemli meg, ha beruházók is érkeznek a városba. Ez a nap szerinte az első jelentős lépés volt, de sokkal fontosabb, hogy minél több munkáltatót sikerüljön a régióba vonzani. Utalt a Jaguar Land Rover nyitrai autógyárára, amely olyan régióba került, ahol amúgy sem volt magas a munkanélküliség, s ahol most munkaerőhiánnyal küzdenek. Örült volna, ha hasonló kaliberű munkáltató érkezik Közép-Szlovákiába is. Mint kifejtette, pozsonyi lakosként az is érdeke, hogy a Rimaszombattól Mezőlaborcig élőknek is jól menjen a sora.

sulík
Fotó:  Virsinszky Tamás
Még nem nyertük meg a meccset

Az SaS elnöke szerint lényeges, hogy az ipari park az R2-es gyorsforgalmi út tervezett szakasza mentén létesülhet, és ez magának az R2-esnek a felépítését is meggyorsíthatja. Elmondta, hogy az állam által megvásárolt területen ipari tevékenységgel sokkal nagyobb haszon termelhető, mint ugyanakkora méretű termőföldön. Az is elképzelhető azonban, hogy a megépítését követően egy darabig üresen fog állni a létesítmény, ennek elkerülése érdekében a fejlesztési ügynökségnek kell minél nagyobb aktivitást kifejtenie. Beszéde végén Sulík azt is elárulta, hogy ha valamilyen előreláthatatlan okból mégsem épülne semmi, akkor visszaadják a területet a városnak.

Juhász Péter MKP-s képviselő a magyar közösség és minden rimaszombati lakos nevében megköszönte az államnak a beruházást.

Bízik benne, hogy a jól csengő ígéreteket tettek is követik. Emlékeztetett, hogy a régió az Osztrák–Magyar Monarchia egyik leggazdagabb vidéke volt, és a mezőgazdaságnak köszönhetően még a szocializmus alatt is jobban ment az itt élők sora, mint a rendszerváltást követően.

"Harmincéves gömör-nógrádi mélyrepülés után ez olyan lehetőség, ami talán egy jó kezdetnek lehet az alapja. Ha megvalósul az a sok ígéret, ami elhangzott, akkor reálisan 500 családnak lehet kenyeret adni a kezébe, és további munkahelyeket létrehozni. Az itteni élet és lehetőségek szempontjából ez a legfontosabb döntés, ami az utóbbi időben született. Ugyanakkor még nem nyertük meg a meccset, ez csak az első gól volt" – nyilatkozta hetilapunknak Juhász Péter, aki reményét fejezte ki, hogy a munkahelyteremtés nem az asszimilációt fogja erősíteni, hanem segít megállítani a magyar lakosságot is sújtó elvándorlást.

Egyhangúlag elfogadták

A felszólalásokat követően a képviselő-testület egyhangúlag elfogadta mind az együttműködési, mind az adásvételi szerződést a város, valamint a gazdasági tárcát képviselő MH Invest között.  Az adásvételi szerződés értelmében az állam 0,35 euró/négyzetméter áron vásárolja meg az ipari park területét a várostól.

A kormány arra is kötelezte magát, hogy a 296 522 eurós összeget tíz napon belül átutalják a város számlájára.

A beruházó tehát a szlovák állam, amely az MH Invest cégen keresztül elkészíti a szükséges infrastruktúrát, a Szlovák Befektetés- és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség (SARIO) feladata pedig az lesz, hogy minél több beruházót vonzzon a régióba. Jelenleg öt érdeklődővel folytatnak tárgyalásokat, heteken belül pedig megkezdenék a geológiai és hidrogeológiai felmérést a területen, ahol a tervek szerint jövőre kezdődhet el a közművesítés és az építkezés.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/9. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.