Építkezési terület lett a füleki városháza
Fülek egyik legismertebb klasszicista épülete a városháza. Építését 1911 áprilisában kezdte meg a losonci Jakab Pál tervei alapján az ugyancsak losonci Schmidt Pál építész. Fülek önkormányzata a történelmi épület átfogó felújítására pályázatot nyújtott be, s az elnyert mintegy 2,5 millió eurós támogatásnak köszönhetően a hivatal teljesen új külsőt kaphat

A füleki városházát 1912-ben multifunkciós épületnek alkották meg. Helyet kapott benne az akkor már működő önkéntes tűzoltó-egyesület szertára és egy tűzfigyelő torony. A korabeli képeslapok arról tanúskodnak, hogy volt rajta egy toronyóra is, amelynek megtalálták a szerkezetét. A városháza alsó részében régen boltok is működtek. Később itt kapott helyet a városi könyvtár, majd a városi rendőrség. Napjainkban az ügyfélfogadó központ található ezen a részen, és az épületet teljes egészében a városi hivatal foglalja el.
„Fülek nagyközség képviselő-testülete 1911. március 5-én 10. számú határozatával döntött arról, hogy az új községháza építésére 83 689.- korona 08 fillért szavaz meg, amelynek fedezésére a Pesti Hazai Első takarékpénztártól 190 700.- korona kölcsönt vesz fel. A képviselő-testület határozata kimondta azt is, hogy a községháza építésével Schmidt Sándor losonci építészt, ellenőrző építészként pedig Jakab Pál, szintén losonci építészt bízza meg. Végül a törvényhatósági bizottság utasítására, tekintettel az építkezés nagyobb voltára, Jakab Pál ellenőrző építész tevékenységén kívül a testület arról is döntött, hogy legalább havonta egyszer az államépítészeti hivatal képviselőjét is hívja meg az építkezés folyamatának az ellenőrzésére.
A szép, korszerű épületet ünnepélyesen 1912. június 29-én adták át rendeltetésének. Ez a jelentős esemény nagy ünnepségek közepette zajlott. Jelen volt a község csaknem minden lakója. Kultúrműsorok sorozata tette még szebbé az ünnepet, délelőtt istentisztelet, az önkéntes tűzoltók felvonulása, majd az iskolák szavalatai követték egymást” – írja Parti Zoltán.
– Volt ott egy garázs és egy tűzoltószertár. Az őrtoronyban is szolgálatot teljesítettek, ahonnan jó kilátás nyílt a városra, és baj esetén azonnal indulhattak a bevetésre. Mivel a toronyban volt tűzjelző, probléma esetén ezt az őrök megnyomták, megszólalt a riasztás, a tűzoltók pedig rögtön indultak a szertárba. 1956-ban három fizetett gépész dolgozott a tűzoltóknál. Ők látták el a felszerelést, vezették a teherautókat. Az akkori tűzoltóságnak két Praga RN típusú teherautója volt és két darab szivattyúja, s ezek a városházán parkoltak. A kor előrehaladtával a géppark is bővült, így a szertár már kicsinek bizonyult, ezért elkezdték építeni az újat, ahol napjainkban is székelnek a hivatásos tűzoltók. Ez 1958-ban készült el, az önkéntes tűzoltók ekkor költöztek át a városházáról az új helyükre – avatott be Mesiarik Marián.
A városháza jelenlegi műszaki állapota nem kielégítő, nem felel meg a kor elvárásainak. A falak nedvesednek, a tetőburkolat széthullik, nem hatékony a fűtésrendszer, működtetése energetikai szempontból nagyon igényes. Az évek óta tartó állagromlás indokolja az átfogó rekonstrukciót, amelynek során intelligens technológiákat és környezettudatos megoldásokat alkalmaznak. Ezek egyik feladata garantálni a rezsiköltségek csökkentését és az épület energiahatékonyságát. A belső udvar szintén megújul, de lecserélik a nyílászárókat is, ügyelve arra, hogy az új ablakok és ajtók korhűek legyenek. Ahogy arról Agócs Attila, a város polgármestere tájékoztatott, a benyújtott projekt teljesítette a támogatás megítéléséhez szükséges formai elvárásokat, jelenleg a szerződéskötésre várnak.
A hivatal többi alkalmazottja ideiglenesen a Püspöki úti inkubátorházban dolgozik. Az ügyfelek itt találják az iktatót, a belügyi osztályt, az építési, a környezetvédelmi és a fejlesztési-stratégiai osztály valamennyi alosztályát, a polgármesteri hivatalt és a város szóvivőjét is. Az alpolgármesternek az FTC Stadion adminisztratív épületében van irodája, a főellenőrnek pedig a városi rendőrség székhelyén – részletezte a polgármester.
Egyelőre nem tudni, meddig tart majd a jelenlegi állapot. Ha a projekt a tervek szerint halad, a rekonstrukció befejezése és az azt követő engedélyezési eljárás legalább másfél évet vesz igénybe.
Megjelent a Magyar7 2024/15. számában.
