Én erre születtem
A gelléri Korega Norbert intarziás képeiből és bútoraiból nyílt kiállítás a Párkányi Városi Múzeumban. Párkány város számára tölgyfából megfaragta a neves személyiségek padjait.

Fotó:
Bokor Klára
Isteni adományként tekint az intarziakészítésre.
– Kis túlzással azt is mondhatnám, hogy hétfőn még nem tudtam, ilyesmit akarok csinálni, szerdán pedig nekifogtam. Az ehhez szükséges készségeket, mint a rajztudás, az esztétikai érzék, a fával való munka szeretete és nem utolsósorban a türelem, készen kaptam – mesél a kezdetekről Norbert, aki kizárólag kézzel készíti alkotásait.
Juhász Gyula, a múzeum vezetője mutatta be a művészt. Elmondta, Korega Norbert a Zólyomi Műszaki Egyetem Faipari Karán végzett, munkája a bútorkészítés. Autodidakta módon tanulta meg az intarziakészítés fortélyait, és mára már minden létező mintát el tud készíteni. Kedvenc témái a vadászattal és a vallással kapcsolatosak. Ennek ékes bizonyítéka az itt kiállított, bibliai témákban bővelkedő Munkácsy-trilógia is.
A trilógia elkészítésébe négyszáz órát fektettem. Láttam benne a mélységet és a hitbeli dolgok amúgy is közel állnak hozzám. Az alkotásba annyira belefeledkezem, hogy képes lennék éjjel-nappal ezzel foglalkozni. Plasztikusan látom magam előtt, hogy milyen színeket kell tennem a mintába, hogy milyen fát kell használnom a tíz-tizenöt fajtából. Ha világos színt szeretnénk, jávort választok, ha sötétebbet, diót és egyebet. A fa változatos színe, árnyalatai, vagy akár az erezete számtalan variációs lehetőséget nyújt. Ebben a munkában teljesen felszabadult és nyugodt vagyok. Vallom, én erre születtem
– fogalmazott a művész.
Korega Norbertnél ott kezdődik a munka, hogy a minta egyes darabjait „kiszabja”.
– Olyan ez, mint a kirakós, próbáljuk behelyezni az odaillő, megfelelő struktúrájú részt a falemezre. Ebben a feleségem is szokott segíteni. A kész képet végül összecsiszoljuk. Az itt kiállított képek meglévő alkotásokról készültek. A Munkácsy-trilógián kívül intarzia képet készítettem Valter József Kéziszüret című festményéről, valamint Puskás Zsuzsa Égig érő fa gobelinjéről is. Készítek intarzia portrékat és intarziás bútorokat is, mint az itt látható két vadászkomód – sorolja Korega Norbert, aki Égig érő fa című alkotásával első helyet ért el a Nyitra megyei amatőr alkotóművészek versenyén.
Addig jó, amíg az alkotást kedvtelésként műveli az ember, mert csak akkor lehet maradandót létrehozni, ha szabad kezet kapunk, ha szárnyalhat a lelkünk.Terveim közt egy grandiózus mű megalkotása szerepel. Egyszer nekifogok egy ötször ötméteres képnek; ahhoz azonban sokkal több idő kellene, mint amivel most rendelkezem. Az a jó, ha megállás nélkül tudok alkotni, amíg csak el nem készül a kép
– mondja végszóként a mester.
Megjelent a Magyar7 2024/25. számában.

Címkék