2025. április 13., 17:07

Elvághatatlan kötelék – a kitelepítésre emlékeztek Vezekényen

Méltóságteljes megemlékezésre került sor Pozsonyvezekényben a kitelepítés emléknapján, amikor is a település lakói és a messziről érkezett vendégek együtt idézték fel a 77 évvel ezelőtti eseményeket. 1948 februárjában 470 vezekényi magyar embert telepítettek ki otthonaikból – ez a fájdalmas emlék máig él a helyiek és az utódaik szívében.

Kitelepítés emléknap Vezekény
Galéria
+9 kép a galériában
Otthonról haza
Fotó: Szomolai Andrea

Hazavárták a kitelepítés emléknapján Pozsonyvezekényre a pitvarosiakat, azokat, akik kisgyermekként átélték a kitelepítés borzalmait, és utódaikat, vagy barátaikat.

A pitvarosi delegációt a falu polgármestere, Kiss Tamás József kísérte el a Felvidékre. Méltón emlékeztek a pozsonyvezekényi kitelepítési emlékműnél a Közösen a Szebb Vezekényért Polgári Társulás valamint Pozsonyvezekény önkormányzata és polgármestere, Zupko Tamás jelenlétében.

A megemlékezést és a koszorúzást Farkas Éva tanítónő vezényelte le, aki megható szavakkal üdvözölte a jelenlevőket és történelmi kitekintést is tartott a múlt század sorsfordító időszakáról.

Szüllő Cződör Mária kitelepítési leszármazott. Elárulta a Rákóczi Szövetség Pitvarosi Alapszervezetének tagságának nyolcvan százaléka kitelepített, a zöme Gútáról származik. Így az idei felvidéki megemlékezési folyamatot Gútán kezdték el. Felsőszeliben is voltak koszorúzni, valamint szentmisén, majd Pozsonyvezekényre érkeztek meg, hiszen többen itteni elszármazottak.

Ilyenkor nekem mindig a szüleim és nagyapám jutnak eszembe, így most verseket is írtam ezekre a felvidéki megemlékezésekre. Gombóc van a torkomban, mikor otthonról hazaérkezünk. Édesapámékat úgy költöztették ki, hogy a nagymamám egy hónappal a kitelepítés előtt halt meg. A szüleimet, főleg édesapámat ez nagyon mélyen érintette. Örök trauma volt ez az életében. Másik oldalról, édesanyám anyukája, az én nagymamám egy hónappal a kitelepítés után hagyta itt az árnyékvilágot – biztosan köze volt a halálához a kitelepítés okozta traumáknak is. A Rákóczi Szövetség helyi szervezetének tagjai fontosnak tartjuk az emlékezést, hogy ez a meghurcoltság soha ne mehessen feledésbe. Tartjuk a kapcsolatot a gútaiakkal és a vezekényiekkel is, és fontos, hogy az utódok is jöjjenek, emlékezzenek, és hangsúlyozzák – nem felejtünk“

– magyarázta Szüllő Cződör Mária, miután a megemlékezésen felolvasta az Elvághatatlan kötelék című saját versét.

Lénárt Imre bácsi szintén Pitvarosról érkezett haza Vezekényre. Egyéves volt, mikor a családját kitelepítették a mátyusföldi faluból, ő maga a mai vezekényi községháza épületében született.

Túl sokat nem tudok mondani arról az időszakról, csak amire a szüleimtől emlékszek. De ők is nehezen beszéltek erről asz időszakról. Ők soha nem jöttek vissza ide, pedig később lehetett volna, de akkora fájdalmat éltek meg, hogy nem akarták látni a „mi lehetett volna, ha...“ álmokat. Biztos jó életünk lehetett volna itt Vezekényen, a családunknak jól menő gazdasága volt. Minden itt maradt. Mikor elkerültünk Pitvarosra, apám két tehénnel kezdett újra gazdálkodni. Ott is mezőgazdasággal foglalkoztak“

– mesél Imre bácsi, aki gútai származású feleségével tért vissza a Felvidékre. Az elszakadt felvidéki magyarok ugyanis Pitvaroson is megtalálták és segítették egymást. Szeretnék a közeljövőben unokáikat is elhozni a faluba, hogy lássák, hol vannak a gyökereik.

A koszorúzás és megemlékezés során beszédek, versek és énekek is elhangzottak. Karácsony Ildikó, a helyi alapiskola igazgatója is verssel köszöntötte a jelenlevőket és emlékezett meg.

Az egybegyűltek a magyar Himnusz eléneklésével zárták a megemlékezést. A vezekényi temetőbe is kilátogattak őseik sírjához, hogy tanúbizonyságot tegyenek arról, az utódok szíve nem felejt. Vezekény mindig hazavárja azokat, akiket egyszer elűztek innen, és a leszármazottaikat is – hangsúlyozta Zupko Tamás polgármester.

 

Kitelepítés emléknap Vezekény
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.